Kansankirkko ei ole kuollut.
Jos sanomme, että kirkko on kuollut, tarkoittaa se sitä, että kirkko olisi joskus ollut elävä. Sitä se ei ole koskaan ollut.
Jumalalla ei ole koskaan ollut yhtäkään kirkkoa. Hänellä on seurakuntansa, Jeesuksen verellä lunastettu ihmisjoukko. Uskonsuunnat ovat toinen asia. Ne eivät ole seurakuntia. Elävässä uskossa olevat ihmiset ovat srk.
Ihmiset ovat srk.
Jos sanomme, että kirkko on kuollut, tarkoittaa se sitä, että kirkko olisi joskus ollut elävä. Sitä se ei ole koskaan ollut.
Jumalalla ei ole koskaan ollut yhtäkään kirkkoa. Hänellä on seurakuntansa, Jeesuksen verellä lunastettu ihmisjoukko. Uskonsuunnat ovat toinen asia. Ne eivät ole seurakuntia. Elävässä uskossa olevat ihmiset ovat srk.
Ihmiset ovat srk.
Vastaukset 10
Vanhimmat
vai niin.
uskoa, silti olet todennäköisesti väärässä ja edustat vain jotain harhaoppista "herätysliikettä tai lahkoa", en voi tietää teidän käyttämiä oikeita nimikkeitä, se on kuitenkin varmaa, ettei Kristus ole ollut niitä perustamassa
Tosi on näin:
Kirkkoon liittämisessä käytetään kyseenalaisia toimia. Sen tähden koko järjestelmä on vinossa.
Luterilaiseen kirkkoon liitetään ihmisiä kysymättä asianomaisen omaa liittymishalua. Eikö tuo, jos joku, ole väärin?
Jokaiselle ihmiselle pitää antaa vapaa valintaoikeus itse päättää kuulumisestaan uskontoon (tai poliittiseen ryhmään). Tämän oikeuden säätää YK.n ihmisoikeuksien julistus.
Ihmettelen suuresti, jos joku ei tunnusta tätä rehellistä Jumalan totuutta, jonka YK.in on tunnustanut.
Eikö se näin ole?
Itse uskon niin.
Niin se asia on. Oikea usko on sydämessä ja oikeaa seurakuntalainen voi olla missä vaan.
Jotenkin sen muuten aistii ihmisestä, että hänen sisällään on asiat aika hyvin.
Kyllä seurakuntia on myös kaikissa paikoissa missä ihmiset ovat yhdessä seuraa pitämässä toisilleen.
Jos se tehdään oikeassa uskossa, niin se on oikea seurakunta.
Kirkko on laitos ja olette varmaan huomanneet, että he lukevat itsensä virkamiehiksi ja naisiksi.
kansankirkkoa ei ole niin kauan kuin kansasta yksikän kuuluu erikirkkoon!
ja miten sellainen kuolee joka ei ole koskaan ollut muuta kuin kuollut saatanallisuuteen jo syntyissään!
Jos Suomessa on yli miljoona ihmistä, jotka eivät palvo lutterin kirkkoa, niin on aivan naurettavaa puhua kansankirkossa. Sehän on vain muutaman jälkeenjääneen ihmisen kirkko.
jälkeenjääneistä, paitsi jos haluaa tahallaan loukata. Tällainen väite on lisäksi absurdi:" Jos Suomessa on yli miljoona ihmistä, jotka eivät palvo lutterin kirkkoa..." Suomessa ei ole mitään "lutterin kirkkoa" eikä Suomessa palvota myöskään luterilaista kirkkoa, eikä yleensäkään mitään kirkkoa.
Suomalaisista edelleen reilusti yli 80 prosenttia kuuluu luterilaiseen kirkkoon. Siksi tämäkin väite on absurdi: "Sehän on vain muutaman jälkeenjääneen ihmisen kirkko." Suomalaiset ovat menestyneet hyvin Pisa- yms. tutkimuksissa. Ei noihin tutkimuksin ole valittu niitä muutamaa prosenttia suomalaisista, jotka eivät kuulu kirkkoon. Tarkoituksesi on näköjään vain tahallaan loukata uskovia eikä tahallinen loukkaaminen ole mikään merkki suurista älynlahjoista, ennemminkin päinvastoin.
Ei ole olemassa mitään sellaista kuin kirkko. Me ihmiset olemme se kirkko ja seurakunta! Me päätämme miten vaikkapa omassa kotiseurakunnassamme huolehditaan vanhuksista tai apua tarvitsevista. On kummaa ajatella että seurakunta olisi yhtä kuin kirkon työntekijät. Kirkko on vain organisaatio, jonka me ihmiset olemme luoneet ja jota me voimme omalla toiminnallamme muuttaa.
Raamattu lupaa että siellä missä kaksi tai kolme kokoontuu Jeesuksen nimessä siellä hän on myös paikalla heidän kanssaan.
Aloitusviesti kannattaa tallentaa. Se oli sen verran hyvää tekstiä.
Tässä sivusto, josta sitä samaa hyvää ja alkuperäistä uskoa pidetään atrjolla:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Siellä on selvää ja tervettä opetusta, 2000 vuotta vanhaa ja osin vanhempaakin, Vanhasta testamentista.
Että näin:
Jos kristityksi tullaan kasteessa, niin nyt on tehtävä näin:
Kaikki kristillisten valtioiden pommikoneet on nyt otettava uusiokäyttöön. Niiden suuret tankit täytetään pyhällä vedellä. Kuka tahansa pappi, tai paavi saa siunata veden. Sitten "POMMIKONEET" lennetään muslimimaiden ylle ja lasti pudotetaan suurten ihmismassojen päälle. Koneen ohjaaja sanoo vaan nuo maagiset sanat: "isänpojanjapyhänhengennimeenaamen." Ja katso, kaikki, joihin vettä osuu ovat nyt kristittyjä. Ja hähhähhää, eivät voi asialle enää mitään. Tehty mikä tehty.
Aamen.
Jos kerran kristittyjä tulee kastamalla kuin liukuhihnalta, niin tuo on todella pätevä keino.
Olen tosissani. Lapsikasteen systeemi on tuollainen.
Ja se sitten pätee. Vai mitä?