Onks kellään fibromyalgikolla kokemusta Cymbaltasta? Vähnetääks kipuja? Vaikuttaaks nukkumiseen? Tuleeks sivuoireita? Mulle määrättiin 30 mg ja tarkotus nostaa 60:een kuukauden päästä.
Cymbaltaa
fibroon
10674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yhdellä auttaa 1 lääke ja toiselle toinen.
Sun täytyy vaan kokeilla, josko apua olisi.
Ja osalle ei auta mikään lääke.
Mikä sinua on auttanut?
Sain yöunet kuntoon melatoniinilla.
Nukun 7-9 tuntia yössä ja monesti vielä päikkärit.
Muitakin sairauksia on.
Rivatrilia syön ja se auttaa uupumiseen sekä lihasten jäykkyyteen ja särkyyn.
Liikun ja venyttelen paljon.
Syön urheilijoiden lisäravinteita, joilla saan lisää energiaa lihaksiin.
Cymbalta. Olen fibromyalgikko ja kv.masennusta poteva yli 40 nainen. Kivut lähtivät ko lääkkeellä; Klotiptyl ym särkylääkkeet saivat kyytiä! Aluksi C aiheutti kuivumista, janon tunnetta ja ruokahalun menetystä, mikä on nyt normalisoitunut. Mulla menee 60 mg/pv
myös masennukseen?
Ihana kuulla, että C voi helpottaa oloa. Vaikuttiko se sinulla unen laatuun tai vuorokausirytmiin?
vei tyystin yöunet, laihduin monta kiloa, päätä särki ym. Aloitin 30mg:lla, enkä kestänyt ollenkaan nostoa 60mg:aan.
Harmittaa, kun oon niin herkkä noille lääkkeille, et en voi käyttää oikein mitään. Tälläki hetkellä oon lääkettä vailla.. oireita on kyllä..
Mullakin on kestänyt 6v nää lääkekokeilut. Katsotaan nyt tuoko Cymbalta apua.
Onneksi nykyään on monenlkaisia lääkkeitä. Toivottavasti löydät jotain helpotusta.
masennuksen (kv) ja panikoinnin :-)
Ystävälläni, jolla on fibrom. on auttanut Lyrica, joka alunperin aloitettiin ahdistukseen. Jokseenkin kallis, mutta ainoa joka on tähän mennessä häntä auttanut.