toimilupa pois Mtv Finlandilta?

saako tämä ajatus kannatusta että jos mtv finlandilta otettais toimilupa pois koska se ei enää täytä musiikkikanavan määrityksiä? jos kannatusta tulee niin voisimme kirjoittaa toimiluvat myöntävälle instanssille jotta roskakanavalta saadaan toimilupa pois. olisi pieni näpäytys ja ehkä sitten tulisi positiivinen muutos mtv finlandin ohjelmistoon
8602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Digi soosi on laskenut kaikkia ohjelmaa jakavia väyliä alemmaksi. Se vanha kunnon MTV, jossa oli Maria Gusseniina juontamassa oli parasta ja vielä parempaa oli aika ennen sitä.

Äänestä
  • saksalaiset ym. kanavatkin paljon parempia. Vuonna 2000 ja aikasemminkin niin Viva oli hyvä ja kattelinkin sitä MTV:n korvikkeena kun ne Canal Digitalilla poistivat sen niiden analogisesta paketista (kun kuulema MTV oli vaatinut että vain digitaalisia lähetyksiä) niin se näkyi kyllä digisatboksilla mutta ei analogisella satboksilla joten piti katella Vivaa ja muita. Tuli se Canal Digitalin digitaalinen satboksikin sitten hankittua myöhemmin.

    Tuolloin noin vuoden 2000 paikkeilla ja vähän aikasemmin oli sellasiakin kanavia (Eutelsat 13 ast.) kuin 123sat ja wbpm, molemmat ilmaisia ja ilman juontoa ja mainoksia olevia musiikkikanavia mutta nekin sit katosivat jonnekin. Toi wbpm tais joutua vaikeuksiin kun ei näyttänyt mainoksia (ei siis ainakaan sitäkautta saanut rahaa) mutta ei myöskään sitten maksanut laskujakaan (milläs maksat jos ei rahaa tuu? :D ). Mut oli noi kyllä hyviä kanavia kaikki Viva ja Viva2 (ne vanhat Vivat eutelsatissa aikoinaan), wbpm, 123sat ja muinainen vanha MTV Europe.

    Äänestä

  • oli noi kirjoitti:

    saksalaiset ym. kanavatkin paljon parempia. Vuonna 2000 ja aikasemminkin niin Viva oli hyvä ja kattelinkin sitä MTV:n korvikkeena kun ne Canal Digitalilla poistivat sen niiden analogisesta paketista (kun kuulema MTV oli vaatinut että vain digitaalisia lähetyksiä) niin se näkyi kyllä digisatboksilla mutta ei analogisella satboksilla joten piti katella Vivaa ja muita. Tuli se Canal Digitalin digitaalinen satboksikin sitten hankittua myöhemmin.

    Tuolloin noin vuoden 2000 paikkeilla ja vähän aikasemmin oli sellasiakin kanavia (Eutelsat 13 ast.) kuin 123sat ja wbpm, molemmat ilmaisia ja ilman juontoa ja mainoksia olevia musiikkikanavia mutta nekin sit katosivat jonnekin. Toi wbpm tais joutua vaikeuksiin kun ei näyttänyt mainoksia (ei siis ainakaan sitäkautta saanut rahaa) mutta ei myöskään sitten maksanut laskujakaan (milläs maksat jos ei rahaa tuu? :D ). Mut oli noi kyllä hyviä kanavia kaikki Viva ja Viva2 (ne vanhat Vivat eutelsatissa aikoinaan), wbpm, 123sat ja muinainen vanha MTV Europe.

    123sat löytyy edelleen Hotbirdistä.

    Äänestä

  • hyvä juontaja ollut se Maria Kuseniina kuin väität.

    Äänestä

Lueppa ensin se toimilupa ja tule sitten inisemään jostain musiikkikanavan määritelmistä. Ei tuon kanavan ohjelmisto ole mitenkään muuttunut sen jälkeen kun sille toimilupa Suomen antenniverkkoon myönnettiin ja kanavan sisältö vastaa kyllä edelleen täysin toimilupaa. Ei sitä toimilupaa kanavan nimen perusteella myönnetä tai peruuteta, tyyliin että kun on "Music Television" niin pitäisi tulla 24h kaikkien mielestä hyvää musiikkia tai muuten on toimiluvan vastaista toimintaa. Ei Subiltakaan tule 24h mitään metro- tai sämpyläaiheista ohjelmaa ja harvemmin MTV3 MAX:kaan mitään Max Jacobsonin elämänkertoja esittelee kuten ei JIM:kään taida juuri koskaan pureutua Jim Morrisonin elämänvaiheisiin.

Se on sitten täysin eri asia, että jos kanavan ohjelmisto ei miellytä tai on jonkun mielestä täysin paska kanava. Ne asiat eivät liity toimilupaan millään tavalla. Eikä noita toimilupia millään kansanäänestyksillä tai addresseilla päätetä.

Antenniverkosta löytyy kyllä kanavia, joiden toimiluvat eivät vastaa niiden esittämää ohjelmistoa, mutta koska valvonta on retuperällä niin mitä sitten. (Ja MTV Finland ei kuulu näihin.)

Äänestä

Kannatetaan!

Oma perusteluni on tosin hiukan erilainen. Nimittäin se, että kanava toimii maksukanavapaketissa dvb-t -verkossa, mutta siitä huolimatta on ilmaiseksi katsottavissa kaapeliverkossa!!! Lisäksi kanava näyttää mainoksia, vaikka ei ole ilmaiskanava.

On selvää, että kanavan tulisi olla joko maksukanava, tai ilmainen kanava, mutta EI niin, että toiset saavat sen ilmaiseksi, kun taas toiset joutuisivat siitä maksamaan, riippuen siitä sattuuko talo olemaan kaapeliverkossa vai ei !!!

Kanavan tulisi myös toimia joko mainostuloilla tai katsojamaksuilla, mutta ei molempien kanavien kautta rahaa keräten, sillä tämä vääristää kilpailua.

Siis kanava olisi muutettava ilmaiseksi myös meille antenniverkon kautta katsoville, tai sitten maksulliseksi myös kaapelikatsojille!

Asiasta pitäisi tehdä valitus jollekin viranomaiselle.

Äänestä
  • Kaapelissa ei mikään kanava ole ilmainen, sillä kaapeliliittymä itsessään maksaa. Tästä syystä kaapeliasiakkaille ikään kuin hyvitetään tämä epätasa-arvoinen tilanne parilla ylimääräisellä kanavalla.

    Äänestä

Kyllä se voisi jatkaa toimintaansa mutta parannuksia pitäisi tulla ohjelmiin.Se lähetyskatkos aamupäivisin on viimeisin sivallus katsojan suuntaan.Enemmän musiikkia,vasinkin viikonloppuun,ja sarjoihin muutosia.Joitain komediasarjoja esimerkiksi voisi katsoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saako kannatusta? kirjoitti:

saako tämä ajatus kannatusta että jos mtv finlandilta otettais toimilupa pois koska se ei enää täytä musiikkikanavan määrityksiä? jos kannatusta tulee niin voisimme kirjoittaa toimiluvat myöntävälle instanssille jotta roskakanavalta saadaan toimilupa pois. olisi pieni näpäytys ja ehkä sitten tulisi positiivinen muutos mtv finlandin ohjelmistoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu