Tuomareiden kuuluu olla ilkeitä... idolshan on formaatti ulkomailta ja sielläkin laulajia kohtaan ollaan oltu tosi ilkeitä. Se kuuluu ohjelman luonteeseen!
(mikäli joku on sattunut näkemään ulkomailla tehtyjä jaksoja)
Olihan "heikoin lenkki" -ohjelmastakin aikoinaan kova haloo, kun ihmisistä sanottiin jotain pahaa.
(mikäli joku on sattunut näkemään ulkomailla tehtyjä jaksoja)
Olihan "heikoin lenkki" -ohjelmastakin aikoinaan kova haloo, kun ihmisistä sanottiin jotain pahaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olen minäkin. vaikka yleisesti tiedetään miten formaatti toimii: eli tuomarit voivat arvostella hieman provosoivasti ehdokkaita. mikäs siinä, mutta sitten jotkut itseään täynnä olevat pellet pääsevät lehtien lööppeihin itkemään kohtaloaan. kun ovat niiiiin järkyttyneitä siitä, että oho, mulle sanottiin ei, vaikka olenkin paras laulaja maailmassa. ei voi muuta kuin nauraa ja todella kovaa!
minä ainakin olen nauranut maha kippurassa tuomareiden kommenteille. ne, ketkä popstaraksi ovat halunneet ja ohjelmaan vapaaehtoisesti pyrkineet, ovat vapaata riistaa. (ken leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön). onhan useimmat hakijat olleet jotain järkyttävää, ja voi vain miettiä mistä he ovat loihtineet sellaisen päähänpinttymän, että ovat taitavia ja ykkösainesta idoleiksi. kaikenlaisia hölmöjä maailmassa riittää, ja jos vielä haluavat hölmöillä julisesti tv:ssä, minä ainakin otan hauskuuden irti ruudun toisella puolella. idols rulaa!
Silti siihen pyrkiville laulajille tulee aidosti paha mieli. Julkinen nolaus ei häivy vaikka se ei tehtäisikään "aidosti" ilkeästi, vaan vain kyynisesti tietäen että tunteenkuohuilla saadaan rahaa.
Voisihan sitä vaikka sanoa että keskitysleirit olivat vain formaatti.
Tottakai idols-ohjelman kaikki kiemurat lähtevät fomaatista. Tuomarien on oltava ilkeitä, jotta saadaan lööppejä, jotta saadaan katsojia, jotta saadaan rahaa. Eniten minua ihmetyttää, että ohjelmaa katsotaan, ja sen äärellä viihdytään. Ei minua huolestuttaa se, että osallistujia kiusataan, vaan se, että ilkeys viihdyttää ihmisiä.
Kuinka kauan ihmiset alistuvat nöyryyttämiseen? Onko seuraavalla idols-haulla enää pitkiä jonoja?
Ehkä siellä ei olisi ilkeitä kommentteja jos laulajat olis hyviä. Toivottavasti seuraavaan idols-skabaan ei tosiaan kaiken maailman idiootit/laulutaidottomat lähde kiekumaan!
Ja kylläpäs tuomarit on antaneet kehuja ja kannustusta niille jotka osaavat, joiden ääntä kestää jopa kuunnella.
Vastaavissa kisoissa yleensä huonot esiintyjät jätetään näyttämättä. Tässähän nyt on tarkoituskin vain esitellä itsekritiikittömiä laulajia ja näiden tunteenpurkauksia masentavien arvostelujen jälkeen.