Kynnyskotelon alareunassa oleva painauma pitäisi ehostaa. Onko paklaamisessa järkeä, vai onko pellin oikaisu ainoa vaihtoehto? Tavoitteena kohtuusiisti lopputulos kohtuullisilla kustannuksilla.
Paklaus?
petsku
4560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä sillä niin väliä miten tekee. Jos ei iso monttu oo niin pakkeli riittää ihan hyvin. Jos on isompi monttu niin kannattaa porata vaikka reikä siihen ja vetää jollain koukulla sitä takasinpäin. Sitte vaan tasottelet pakkelilla ja hiot kunnolla!! Ja maalia päälle, ei oo kummonen homma. n. 20 egee..
Migillä pieni pelti heppaamalla kiinni lommon pohjaan ja sitten vetämällä suoraksi. Onnistuu todella siististi!
Porasi sitten reiän tai heppasi tapin, niin melko varmasti ruostuu siitä puhki ennen pitkää jos ei käsitellä korjauskohtaa sisäpuolelta. Siinä heppauksessakin sen verran pelti kuumenee, että kotelon sisäpuolelta palaa pois suoja-aine/maali/sinkitys. Ja ruoste kurkki ulos ehkä 5 vuoden päästä?
Itse kyllä kokeilisin ihan pelkällä pakkelilla jos ei ole kohtuuttoman iso klommo. Esim. omassa kotterossani oli ilmeisesti joku pakettiautoilija tai peräkärryilijä peruuttanut oikean takavalon alla olevaan peltiin syvän ja terävän kuopan ilmeisesti jollain vesijohtoputken päällä. Kuopalla syvyyttä reilu sentti. Ei mitään mahdollisuutta päästä käsiksi paikkaan takapuolelta, joten vedin useassa vaiheessa pakkelia, ja niin on pysynyt jo neljättä vuotta ongelmitta.
Ei "oikeaoppisin" tapa tuo pakkelin käyttö, mutta tietyissä tapauksissa aivan toimiva.
Jos maali on ehjä ja haluat korin värisen, niin putsaa hyvin ja vedä päälle muovikittiä, siis autoon tarkoitettua, niin monta kerrosta että täyttyy, hio varovasti, kokeile sormella että on sileä, elä luota silmään, maalaa pohjamaalilla ja lopuksi paikkamaalilla, tietenkin lakka päälle jos metalliväri. Yks hyvä konsti on täyttää kolo mustalla bitumi- tai uretaanimassalla/-liimalla ja vetää alaosaan musta helmansuojaspray, siitä on muutenkin hyötyä, tietenkin puhdistus ensin. Jos maali tai ainakin pohjamaali on ehjä, ei missään nimessä kannata porata reikiä tai hitsailla, hyvä kitti on parempi, jos joskus lähtee pois, vetää uudestaan. Meinas muuten unohtua, tuota helmasuojaa on myös päällemaalattavaa tyyppiä, joten tuo kakkoskonsti on ehkä paras?