KEPUn kannatus romahti; Kokoomus suurin

Perjantaina julkistettiin tuore puolueiden kannatusmittaus. Uutiset olivat erinomaisia. Viikonloppu ei olisi paremmin voinut alkaa.

Kokoomus on nostanut vahvasti kannatustaan ja on selkeästi suurin puolue. Demarit ovat myös lisänneet eroa KEPUun ja on toisena.

Paras uutinen on kuitenkin se, että KEPUn kannatus putoaa kuin kivi. KEPU kannatus on tullut vauhdilla alas kesästä lähtien.

KEPU on ottamassa viidensissä vaaleissa peräkkäin turpaansa ja joka kerta mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen johdolla.
3174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että tuo kaikenkestävä usko ja opetus, mitä näille Peruskepulaisille on tupailloissa aikanaan opetettu, on syöpynyt niin syvälle näitten Kepuleitten päänsisään, että sinne ei minkaanlainen totuus enää pysty.

Kuten me kaikki Suomalaiset hyvin tiedämme, Vanhasen aikana kaikki käydyt vaalit on Keskustapuolue hävinnyt. Ja nyt näyttää siltä, että tulee taas oikein rökäletappio.

Kyllä se on ihmeellistä tuo Uskon asia, ei siinä järkipuheet auta, vaikka minä ja myöskin Känä, olemme koettaneet oikein pyytämällä pyytää, vaihtakaa hyvät Kepulaiset Pääministeriänne, ja pankaa Vanhanen kiertoon, mutta ei, no omapa on häpeänne kun tuontason Pääministeriä jaksatte kestää ja jokaisen vaalin hänenmyötään hävitä.

Kyllä jokainen muu puolue olisi jo ryhtynyt toimenpiteisiin jos mies jatkuvasti mokaa ja tyhjänpäiväisyyksiään höpöttää. Näimmehän mitä teki Jyrki katainen, ei tullut tuttuus kysymykseen, kun oli kyse meidän yhteisistä asioista, mies vain raakasti kiertoon. Tässä tapaus Kanervassa nähtiin tosi Valtiomiesteko Kataiselta, vaikka kuinka oltiin sydänystäviä, niin Valtakunnan asia ennen kaikkeas.

Mutta mitä tehdään Keskustassa nostetaan pirunmoinen kiitoskampanja koko voimakkaan Keskustalehdistön kautta kuinka korvaamaton tämä Vanhanen onkaan, voi jumakavita miten röyhkeää Vanhasen ylistyslaulua saatiin lukea, vaikka mies itseasiassa munasi itsensä viikost viikkoon, kuukaudesta kuukauteen, voi hyvät hyssäkät tuota Kepupimeyttä, mistä me kansalaiset saamme kärsiä.

Äänestä

Älä ilakoi ennenaikaisesti.

Äänestä

Jos maltat laskea paljonko kannatukset ovat muuttuneet, niin huomaat, että SDP:n kannatus on pudonnut neljä kertaa nopeammin kuin keskustan kannatus suhteessa viime kunnallisvaaleihin.

http://www.taloustutkimus.fi/tuotteet_ja_palvelut/puolueiden_kannatusarviot/puolueiden_kannatusarviot_2008/

Mikäli tutkimustekniikan virhemahdollisuudet otetaan huomioon, niin keskustan ja kokoomuksen kannatukset eivät ole ollenkaan muuttuneet, mutta SDP on hävinnyt todella raskaasti.

Mahtaa oppositiopoliitikkoja vituttaa, kun neljä vuotta on mennyt pelkkään sähläämiseen ja äänestäjien luottamuksen menettämiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vehhapulla kirjoitti:

Perjantaina julkistettiin tuore puolueiden kannatusmittaus. Uutiset olivat erinomaisia. Viikonloppu ei olisi paremmin voinut alkaa.

Kokoomus on nostanut vahvasti kannatustaan ja on selkeästi suurin puolue. Demarit ovat myös lisänneet eroa KEPUun ja on toisena.

Paras uutinen on kuitenkin se, että KEPUn kannatus putoaa kuin kivi. KEPU kannatus on tullut vauhdilla alas kesästä lähtien.

KEPU on ottamassa viidensissä vaaleissa peräkkäin turpaansa ja joka kerta mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen johdolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu