Alkuräjähdys

Pimeä korpi

No teen uuden kysymyksen Ateistit todistakaa että maailma syntyi alkuräjähdyksestä teoriat ei kelpaa vain täysin varmasti todistettu fakta tieto asiasta kelpaa mahdollisimman puolueettomasta tietolähteestä tietoja kiitos kaikki haukkuma haistattelu viestit jätän omaan arvoonsa

11

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saatananpalvoja666

      saatana on luonut maailman ja hallitsee sitä. alkuräjähdys teoria on epäjumalasi kusetus.

    • e.k.v

      Miksi minun pitäisi todistaa alkuräjähdystä sen enempää kuin sinun raamatun luomiskertomusta?

    • havainnot kaikki viittaavat siihen suuntaan, että kyllä se iso trossaus tapahtui. Alkuräjähdysteoria on teoria. Tässä välissä on syytä muistuttaa, mitä teoria tarkoittaa luonnontieteessä (ei sama kuin arkikielessä):

      Teoria tarkoittaa ensiksi yhtenäistä tietojen järjestelmää, toiseksi tieteellistä selitystä tai selitysjärjestelmää ja kolmanneksi oletusta, otaksumaa, hypoteesia.[1]

      Luonnontieteissä sanan teoria voi yleensä käsittää tarkoittavan asiakokonaisuutta, eikä termiin tiedeyhteisön käyttämänä liity arkikielisen merkityksen tapaista sisäänrakennettua epävarmuutta (vrt. yleinen virhetulkinta: XXXX on vain teoria).

      Vaihtoehtoisia selityksiä voisi olla esim. se, että jumala loi maailman viime torstaina vanhan, laajenevan näköiseksi, joka vain näennäisesti näyttää syntyneen 13,7 miljardia vuotta sitten.

      Näistä vaihtoehdoista valitsen alkuräjähdyksen, kunnes löytyy parempi tieteellinen teoria selittämään kosmologian havaintoja.

    • puusilimä

      teitä vajakkeja sikiää? joka päivä joku uusi idioottihihhuli selostamassa ihan sekoja juttuja. ja jokaisella vieläpä sama valitusvirsi.. :S

      oletko miettinyt, että maailmankaikkeuden syntymisellä ei kuule ole mitään vitun väliä. se on (ehkä) tapahtunut joskus vitunpitkän aikaa sitten. SO? ketä vittu kiinnostaa?

      ja laitetaan sitten loppuun vastaus:

      maailmankaikkeus ei ole syntynyt mistään. sillä ei ole alkua eikä loppua. se on aina ollut olemassa. no nih.. nyt ei tartte kinata että oliko räjähdys vai "jumala" .

      • Ohikulkija vain

        Huvittavaa luettavaa


      • puusilimä
        Ohikulkija vain kirjoitti:

        Huvittavaa luettavaa

        kelpasi :)


    • jjkkk

      Fysiikan yksikään teoria ei ole todistettu 100% varmaksi. Silti meillä on ydinvoimaloita, tietotekniikka yms yms fysiikan "teorioiden" pohjalta. Ainoastaan matematiikka on eksaktia. Mikset ole käynyt koulua? Lintsaaminen on pahasta

    • Pimeä korpi.

      Forumin räyhäuskovaiset: Todistakaa aukottomasti että Jumalaa on ja maailmassa on uskovaisia, jotka ovat pelastuneet pahasta, Jumalan kautta.

      "Joku pelastui Raamatussa, ja 40248028428428048042 muuta ei".

      nyt ei kelpaa vastaukseksi vaan osoittakaa se teidän "Totuus" oikeaksi. Teoriat ei kelpaa vain fakta täysin todistettu mahdollisimman puolueettomasta tietölähteestä hankittu tieto käy pitäkää tätä vaikka kokeena jossa teidän tietonne punnitaan näyttäkää ihmisille kuinka hyvin osaatte käyttäytyä ja vastailkaa asiallisesti. Pahoittelen kirjoitusvirheitä jo etukäteen.

      t_ nimim: Pimeä korpi

      • Ken lie hän joka tän sanoo ...

        Aika jännää kun pitää yrittää tekeytyä joksikin


    • vihtuilija

      ...pyrkisin todistamaan, enhän minä ole sitä mieltä että "maailma syntyi"? Miksi siis todistelisin että "maailma syntyi" alkuräjähdysteoriasta;)? Eikö jokaisen pitäisi pyrkiä todistelemaan omaa kantaansa oikeaksi, MIKÄLI kokee sen jotenkin tarpeelliseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3770
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      542
      2762
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1799
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1261
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe