Voimakkaat mielialanvaihtelut

Minusta tuntuu, että olen sekoamisen partaalla. Mielialani vaihtelee nykyään laidasta laitaan aivan pienimmistäkin asioista ja välillä tuntuu että pää räjähtää. Olen myös muuttunut agressiivisemmaksi ja itkuisemmaksi pillereiden aloittamisen jälkeen. Tällä hetkellä olen syönyt Yasmin -pillereitä n. 5kk ja mielen ailahtelu sen kuin jatkuu.
Parisuhteeni on kärsinyt mielialan vaihtelusta jo jonkin verran, ja pelkään, että kumppanini ei ymmärrä tätä kaikkea (mitä ei tietenkään pysty kokonaan) vaan hylkää minut silloin, kuin tukea eniten tarvitsisin.
Menen huomenna lääkärin puheille pillereiden vaihtamisesta koska nyt vasta olen ymmärtänyt että ailahtelu johtuukin pillereistä, eikä vain murrosiästä. Tosiaan, olen vasta 16v joten tämä asia syö minua henkisesti sisältäpäin.
Toivoisin että samanlaisia ajatuksia omaavat ihmiset ottaisivat yhteyttä tai he, joilla on ollut samoja ongelmia mutta ovat päässeet niistä yli tavalla tai toisella. En siis pyydä teitä diagnosoimaan ongelmiani vaan jakamaan omia ajatuksianne ja ratkaisujanne kanssani. Olen niin yksin tämän asian kanssa että se olisi todella tarpeen.
Kiitän todella paljon jos viestejä tulee.
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minun ratkaisuni vastaavaan ongelmaan oli pillereiden käytön lopettaminen. Siinä tapauksessa pitäisi keksiä joku muu ehkäisykeino mutta en seurustele tällä hetkellä joten sen kannalta oli helpompi lopettaa pillerit. Minustakin tuntui että tulen hulluksi, yhtenä hetkenä saatoin itkeä mitättömästä asiasta ja hetken kuluttua raivota ja käyttäytyä jopa agressiivisesti, mieliala saattoi viidessä minuutissa heilahtaa laidasta toiseen ja kyllä sellaisessa on läheisillä kestämistä. Kannattaa tosiaan kokeilla merkin vaihtoa (jos et pillereiden käyttöä halua lopettaa)jospa se vaikka auttaisi.

Äänestä

Mulle ei myöskään sopineet pillerit nuorempana, elämä oli juuri tuota. Raivokohtauksia ja kokoajan paha olla. Kannattaa käydä gynen juttusilla, että jospa jokin muu e-pilleri tai minipilleri kävisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekoamisen partaalla kirjoitti:

Minusta tuntuu, että olen sekoamisen partaalla. Mielialani vaihtelee nykyään laidasta laitaan aivan pienimmistäkin asioista ja välillä tuntuu että pää räjähtää. Olen myös muuttunut agressiivisemmaksi ja itkuisemmaksi pillereiden aloittamisen jälkeen. Tällä hetkellä olen syönyt Yasmin -pillereitä n. 5kk ja mielen ailahtelu sen kuin jatkuu.
Parisuhteeni on kärsinyt mielialan vaihtelusta jo jonkin verran, ja pelkään, että kumppanini ei ymmärrä tätä kaikkea (mitä ei tietenkään pysty kokonaan) vaan hylkää minut silloin, kuin tukea eniten tarvitsisin.
Menen huomenna lääkärin puheille pillereiden vaihtamisesta koska nyt vasta olen ymmärtänyt että ailahtelu johtuukin pillereistä, eikä vain murrosiästä. Tosiaan, olen vasta 16v joten tämä asia syö minua henkisesti sisältäpäin.
Toivoisin että samanlaisia ajatuksia omaavat ihmiset ottaisivat yhteyttä tai he, joilla on ollut samoja ongelmia mutta ovat päässeet niistä yli tavalla tai toisella. En siis pyydä teitä diagnosoimaan ongelmiani vaan jakamaan omia ajatuksianne ja ratkaisujanne kanssani. Olen niin yksin tämän asian kanssa että se olisi todella tarpeen.
Kiitän todella paljon jos viestejä tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu