Hakaristilippu parvekkeella on kuulema...
”ikävä juttu ja huonoa käytöstä, muttei sinällään rikos”, Huhtela sanoi. ”Kiihottamista kansanryhmää vastaan ei saa parvekkeen lipulla aikaan.”
”Pelkää natsitunnusten esittämistä ei Suomessa ole selkeästi määritelty rikokseksi. Siinä on tietty kynnys, jotta voidaan puhua kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.”
Paljon riippuu tilanteesta ja asiayhteydestä. Vihaviestejä ei saisi olla, ja kiihotuksesta kansanryhmää vastaan on selkeitä pykäliä.
torikauppias sai sakot, kun hän myi paitoja, joissa oli teksti ”Suosi suomalaista, potki pakolaista”.
Elikä onko Joutsen-merkkikin kiihotusta kansanryhmää vastaan, koska se kehottaa suosimaan Suomalaista tuotetta?
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Hakaristilippu kuumensi tunteita Tilkantorilla/1135239409988?ref=rss
”ikävä juttu ja huonoa käytöstä, muttei sinällään rikos”, Huhtela sanoi. ”Kiihottamista kansanryhmää vastaan ei saa parvekkeen lipulla aikaan.”
”Pelkää natsitunnusten esittämistä ei Suomessa ole selkeästi määritelty rikokseksi. Siinä on tietty kynnys, jotta voidaan puhua kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.”
Paljon riippuu tilanteesta ja asiayhteydestä. Vihaviestejä ei saisi olla, ja kiihotuksesta kansanryhmää vastaan on selkeitä pykäliä.
torikauppias sai sakot, kun hän myi paitoja, joissa oli teksti ”Suosi suomalaista, potki pakolaista”.
Elikä onko Joutsen-merkkikin kiihotusta kansanryhmää vastaan, koska se kehottaa suosimaan Suomalaista tuotetta?
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Hakaristilippu kuumensi tunteita Tilkantorilla/1135239409988?ref=rss
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lause "Thank god we were born white" on oikeuden mukaan kiihottamista kansanryhmää vastaan??!!
Tampereella pojat olivat kirjoittaneet pakettiauton kylkeen tuon tekstin ja siksi saivat tuomion " kiihottamista kansanryhmää vastaan"!
Miksei Suomessa saa olla kiitollinen siitä että on suomalainen???
"Todettakoon, että Helsingin hovioikeus on ratkaisussaan 7.10.2002 nro 2993 (Dnro R 01/1459) katsonut, että tekstin "Thank god we were born white" levittäminen yleisön keskuuteen, täytti rikoslain 11 luvun 8 &:n tunnusmerkistön, vaikka kyse olikin tekijöiden oman mielipiteen ilmaisemisesta. Ratkaisu osoittaa selvästi, miten sananvapauden rajoja tulkitaan oikeusjärjestyksessämme."
että sananvapaus on rajattu koskemaan ainoastaan "Virallisen Totuuden" mukaisia mielipiteitä. Toisinajattelu on kriminalisoitu.
yhtä tyhmiä?
Suomalaisuuden suosiminen on ok, mutta toisten parjaaminen ei. Väkivaltaan kehottaminen (potki pakolaista) ei myöskään ole oikein reilua toimintaa, vaikka ei olisikaan täysin tosissaan.
Selitäpäs "tyhmälle rasistille" että mitä parjaamista on olla kiitollinen siitä että on suomalainen?
Siinä ei ole mitään väärää. Ihmiset ovat ympäri Suomea päivittäin kiitollisia suomalaisuudestaan ja osoittavat tätä lukuisin eri tavoin; leijonapaidoin, leijonakoruin, veteraanikeräyksin, lippujen ja kasvomaalausten kera urheiluotteluissa ja vaikka millä muilla keinoilla. Sinulla on täysi oikeus vaikka mennä keskelle katua huutamaan että on se hienoa olla suomalainen ja valkoihoinen. Mikään mystinen ACAB ei ole sinua estämässä, tämä on vain sinun omaa harhakuvitelmaasi.
Katso nyt:
MINÄ OLEN YLPEÄ SUOMALAISUUDESTANI! MINUSTA ON HIENOA, ETTÄ SYNNYIN TÄHÄN HIENOON MAAHAN, JOTA KUTSUTAAN SUOMEKSI. MINÄ PIDÄN SUOMALAISISTA IHMISISTÄ. MINÄ OLEN VALKOIHOINEN JA YLPEÄ SIITÄ. ASUN ENNEMMIN SUOMESSA KUIN VAIKKAPA NAMIBIASSA.
Voin sanoa näin ja paljon muutakin, eikä kukaan tule kieltämään minua. Onko sinua joskus tultu kieltämään kun olet ollut ylpeä suomalaisuudestasi? Siis ihan valtion toimesta, tosissaan? Vastaa rehellisesti.
Se, voidaanko ylpeily omalla ihonvärillä (joka on sinällään minusta vähän hassua kyllä) laskea parjaamiseksi ja kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan, riippuu täysin siitä missä yhteydessä se tehdään. Tässä tapauksessa se on aika helppoa nähdä provosointina ja omien selvästi rasististen mielipiteiden tuomisena puoliväkisin julki kaikelle kansalle. Tuo koko "Thank god..." -länkytys on muuten suhteellisen tunnettu natsiskinien "slogan". Jos et usko, niin katsele vaikka noita t-paitoja joita myydään esim. HH88-kaupassa :)
Omasta mielestäni tässä oli tosin hieman ylireagointiakin mukana. Vaikka tuo idioottimaista olikin, niin ei tästä nyt mitään kamalaa vaaraa aiheutunut.
Ulkomaalaiset firmat omistavat melkein kaiken nykyään! katsokaa vaikka Turun Sinappia! made in sweden!
Miksi uusnatsien käyttämän sloganin käyttämisestä tulisi saada tuomio?
Eli pitäisikö minut tuomita Suomi-leijona korun pitämisestä sillä perusteella että suomalaisilla uusnatseilla saattaa olla myös sellainen?
Siinä tapauksessa myös CCCP-paidoissa kekkaloivat pitäisi tuomita. Yhtään tälläistä tapausta ei kuitenkaan ole tuomittu.
mutta näin voi käydä...
Kun mamut näkevät Suomi-leijonasi niin johan tulee "kieltoja".
Suomalaiset eivät saisi pitää Suomen-leijonaa, mutta kaikenlaisia Che, sirppi&vasara, puolikuu juttuja saa kuka vain pitää?
Onko sinua kielletty pitämästä Leijonkorua tai -paitaa? Kuka kielsi? Suomen valtio ja sen salainen mamumiehittäjäosasto?
Jos joku yksilö on kusipää, niin se ei vielä tarkoita sitä että kaikki Suomen maahanmuuttajat kollektiivisesti haluavat sinun lopettavan leijonapaitasi pitämisen :). En kyllä sinällään usko, että kukaan on edes kieltänyt. Ei minua vaan ole kielletty, vaikka kesäisin aika usein kuljenkin leijonapaidassa paikkakunnalla jolla on näin Suomen oloihin nähden aika paljonkin ns. "mamuja" vähän kaikista maailmankolkista.
Jos kiellettäisiin, niin ei se kyllä tosin maailmaani kaataisi. Pitäisin sitä varmaan silti ja kehottaisin sitä kieltäjää ottamaan hiekat pois pimpsukasta. Mikään rikos tuo nyt ei kuitenkaan ole kenenkään mukaan ja sinun kannattaa nyt lopettaa tuo ämmämäinen itkeminen ennen kuin teet itsestäsi pellen.
Jos pidän julkisesti esim. pientä kultaista Suomi-leijona kaulakorua, niin mainitsemasi "mamumiehittäjäosasto" tulee ensin käskemään ottaa se pois, jollen tottele ne pahoinpitelevät minut.
Jollei se mielestäsi ole Suomi-korun pitämisen kieltämistä, niin ok.
Sinusta on siis "ämmämäistä itkemistä" kun lauma mamuja valtaa keskustorin, eikä sinne ole suomalaisilla asiaa.
Jopa poliisi varoitti julkisesti liikkumasta kaupungilla, koska ryöstelevät ja pahoinpitelevät mamujengit olivat vallanneet Tampereen keskustan, eikä poliisi voinut sille mitään.
Pyydä suurta Seppo Lehtoa avuksenne?
Ai niin unohdin! Sepon suurin saavutus on tehdä aasimaisia Blogspot-paskajuttuja toisten nimissä! sehän on Sepon suuri bravuuri ja todiste miten isänmaallinen saavuttaja Sepi on!
onpa isänmaallissta???