Ja heidän vakuutteluihin?
Onko Jyrki ja kokoomus menettänyt uskottavuuden ja kansan syvien rivien luottamuksen?
Onko Jyrki ja kokoomus menettänyt uskottavuuden ja kansan syvien rivien luottamuksen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
luotan.
Unelmoi.... hmmmmmm
ja islantilaiset ahneudessa ihan itse oman ahdinkonsa.kiittäkää ja kumartakaa jenkkiä sillä koko paska niiden vika jos lama tulee.
Ongelmat taitavat kuitenkin olla pahempia Euroopassa. Amerikkalaisia on hyvä syyttää, ettei eurooppalaisten poliitikkojen tarvitsisi tehdä talousuudistuksia.
Ja Hallitus joka rakentaa eliitin baabelia.
Minkä valuutan suhteen euro devalvoitaisiin?
Ruplan?
Palstan "talousnerot" tekisivät varmaan niin =)
Kertovat kuinka ja miksi.
...kuinka devalvointi tehdään, vain yhden valuutan suhteen??????
No rollarin tieteskii..... 1 eukko = 1 Rollari$
Venäjä on nouseva suurvalta Kiinan ja Intian kanssa.
Euron hinta suhteessa dollariin ja muihin valuuttoihin määräytyy markkinoilla kysynnän ja tajonnan lakien mukaan. Devalvointi voidaan tehdä vain sellaisella valuutalle, jolla on kiinteä vaihtokurssi suhteessa johonkin toiseen.
Sen sijaan euron 'hintaa' voidaan Europpan keskuspankin EKP:n toimesta muuttaa nostamalla tai laskemalla korkoa. Ilmeisesti korkoa tullaan lähiakoina talouden pahentuessa laskemaankin, mikä taas saattaa nostattaa inflaation pelkoja, so. euron ostovoiman pienenemisen.
Devalvaatio lämmittää yhtä paljon kuin -30 asteen pakkasella housuihin kuseminen.
Kiinteä vaihtokurssi taas johtaa takuuvarmaan kriisiin, jossa valuuttakurssi päästetään kellumaan eli sen arvo lopulta kuitenkin määräytyy markkinoilla.
"Kiinteä vaihtokurssi taas johtaa takuuvarmaan kriisiin"
Kiinan 'valuuttaraha' renminbi on ollut vuosikymmeniä sidottuna USA:n dollariin, ja ehkä pari kertaa sen hallitus ja keskuspankki ovat sitä revalvoineet, so. nostaneet renminbin vaihtoarvoa suhteessa dollariin, mutta siitä huolimatta talous siellä on kasvanut 8 - 12% vuosittain.
Hoito duunissa.
nyt pitää pistää jäihin kaikki veroalennukset ja isot hankkeet ja katsoa ensin miten käy.