Eräs nimimerkki eki osoittaa mitä suurintä tyhmyyttä tai sitten uhmapäisyyttä. Hänen mielestään Jumalan lakia vastaan saa taistella koska rangaistusta ei tule siitä heti. Hän väitti mm. että sapattia ei tarvitse noudattaa koska vielä ei sunnuntai ole pedonmerkki! Eli hänen logiikkansa mukaan nyt voi tappaa ja varastaa ja huorata mielinmäärin, koska Jumala ei rankaise lainrikkojia. Onko hän kenties ottanut huomioon että kerran koittaa se aika jolloin rangaistaan? On suoranaista itsensä vihaamista halveksia Jumalan käskyjä koska siitä jää kiinni ja joutuu vastuuseen. Eihän se Hitleriäkään ja co. pelottanut tekosensa. Ajatteleivat että koska kukaan ei saa kiinni ja ainahan itsemurhalla pääsee pakoon. Mutta ei pääse Jumalaa, eki hyvä!
Aika tyhmää sakkia
vai miten se oli?
12253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Missä käsketään uustestamentillista seurakuntaa pitämään sapattia? Kaikista muista asioista oli nuhteita ja kehoituksia, muttei sapatista mainita apostolien kirjeissä mitään.
Jos sapatti pitäminen olisi ollut tärkeä uustestementillisielle seurakunnalle, olisi kai paavali ohjeistanut sen muotoa uskoon tulleille roomalaisille(pakanakristityille), jotka eivät muutenkaan eläneet juutalaisten tavoissa ja uskomuksissa. Mutta ei löydy missään velvoitetta pitää sapattia. Ei sitten missään ainakaan apostolien kirjeissä.
Sapatti täyttyi Jeesuksessa. Eikä täten voi olla mitään sapatti rikkomuksia olemassa uustestamentilliselle seurakunnalle. Sapattia toki saa viettää. Muttei siitä viedä tilille ketään. Ainoa mikä kärsii on ruumis ja henkinen vireys, jos ei säännöllisesti huilita töiltämme. Jumala lepäsi töiltään esimerkiksi, jotta mekin niin välillä muistaisimme tehdä:)) Vapautta tässä asiassa tulee soveltaa, eikä pakkoa.
Jeesus on Herra!
jokainen saa valita mitä tekee. Toiset valitsee tappamisen, toiset sapatin rikkomisen, ei ole mitään väliä, ole aivan rauhassa, kaikki pelastuvat Raamatun ja apostolien mukaan kaikki on vapaata ja pelastaa
Askartele sinä adventismin opin mukaisesti lakien kanssa, joka sinua/teitä niin kovasti kukoistaa.
Todelliset uskovat askartelevat elävän Kaikkivaltiaan Jumalan kanssa. Joka löytyy ainoastaan Jeesuksen kautta. Jeesus täytti kaiken uskovien puolesta! Ja vastaa aivan varmasti, että perille pääsemme. Adventistit on näköjään kokoajan laittamassa kapuloita ja rasitteita, ettei kukaan vain löytäisi Jeesusta.
ovat taasen turhaan kuuliaisia Jumalalle. Jumalahan vihaa kuuliaisuutta ja rakastaa laittomuutta. Ainakin sinun opetuksesi mukaan!
Kyllä sinun hedelmäsi kuulostaa kovin mädiltä joka ei ole kaviaaria!
Liityitkö tuohon adventistien jonoon herjaamaan minua?
Katso alempaa missä seurassa olet?
mestaamiseensa asti. Syynä sapatista luopumiseen olivat Mithran uskoiset ja Juutalaiset, jotka tekivät hallaa alkuperäiselle Jumalan antamalle uskolle. Eivät kaikki luopuneet sapatin vietosta, vaan se joukko jolla oli mielipidede mitä hällä väliä.
Virallisesti sapatti murhattiin Keisarin painostuksesta. Eikä tämä muutos mennyt historian mukaan automaattisesti, vaan asiasta käytiin noin 12 kokousta, Jossa viimeisessä kokouksessa 12 piispaa lopulta myöntyivät keisarin suositukseen, joka kuului näin: Jos me otamme sunnuntain valtakunnan levon päiväksi, niin näin me voimme liittää kaikki valtion muutkin uskonnon harjoittajat saman lipun alle.
Tällä perusteella tehtiin kompromissi. sunnuntai muutettiin kirkolliskokouksella Keisarin suosituksen mukaan. Utuilia kyselee milloin annettiin käsky sapatin pitämisestä? Tähän voimme vain vastata, että missä kohtaa Raamattua löytyy sapatin hylkäämis käsky. Tämä hylkäämis-kaskyhän ilmaantuu vasta sapatin murhassa v. 321. Kirkolliskokouksen myötä. Tällöin myös ilmaantuivat nämä uuden liiton ohjeet Kirkollis-kokouken tekemien esitysten mukaan. Muun muassa tämä kokous antoi sapatille nimen Juutalaisten sapatti.
Sapattihan oli annettu vain Jumalan kansalle olemaan uskonkuuliaisuuden merkkinä. Ei sitä ole koskaan annettukaan Jumalanuskon ulkopuolisille, Jos sunnuntai todella kuuluisi Jumalan seurakunnalle, Niin todellakin täytyisi Raamatussa olla maininta siitä. Ainoat maininnet sunnuntain pyhyyden puolesta tulevat Raamtun ulkopuolisista maallisen histotian lähteistä. Tämä on jo varmistus siitä. ettei sunnuntai kuulu itsensä Taivaan Jumalan pyhityksen piiriin. Se on sitä mitä ihminen tekee omalla voimallaan. Siunausta sinulle Utulila.
Sapatin viettäminen ei ole pedonmerkki vaikka niin väitätkin. Sunnuntain vietto on pedonmerkki. siinä on ero. sapatti on aina ollut merkkinä kuuliaisuudesta Jumalaa kohtaan, sunnuntailla ei ole siinä mitään tekemistä. pelkkä sapatin rikkominen kadottaa. se että pian koittaa aika että ihmiset pkotetaan valitsemaan ketä kumartaa on vain kultaisen kuvapatsaan kumartamisen toisinto. silloin jokainen paljastetaan ja nähdään ketkä tosissaan palvelevat Herraa ja ketkä vain näön vuoksi!
Eihän toki! Ei ole mitään mieltä olla kuuliainen adventismille!
Adventistien opetuksen kuulijat ovat adventtikirkon opetuslapsia eikä Kristuksen.
Jumalan laki sisältää kaikki Jumalan sanat adventismin muuttamattomina.
Jumalan sana ei tyhjänä palaja, mutta adventistien sanat palavat!
Pilkaajat eivät peri Jumalan valtakuntaa (1. Kor. 6:10). Lopun aikana esiintyy pilkaajia (2. Piet. 3:3). "Erityisesti tietäkää, että lopun aikoina tulee pilkkaajia, jotka ovat omien himojensa vietävinä". Pilkaajat saavat toiminnastaan nautintoa. Pilkaajia voidaan verrata koulu- tai työpaikkakiusaajiin. Nyt tämä toiminta tapahtuu keskustelupalstoilla. Pilkaajilla ja koulu- ja työpaikkakiusaajilla on oma identiteettinsä. Samoin voidaan tunnistaa myös pilkan kohteet eli kiusatut kouluissa, työpaikoilla ja keskustelupalstoilla.
on vain pilkka. Onkohan vanhepien opetus tällainen, ettäkun mennään vierailulle, niin sillä pitää alkaa ensimmäiseksi isäntäväen parjaaminen, Minulle taas opetiin kohteliaisuutta kyllässä käydessä.
Joku kysyy mitä tapahtuu pilkkaajille. Raamattuhan senkin keroo, että pilkkaajat pysyvät loppuunsa asti pilkkaajina