Miksi Ranska hävisi vuonna 1940?

Ensimmäisessä maailmansodassa Ranska taisteli vuosia urhoollisesti eikä hävinnyt vaan voitti. Toisessa maailmansodassa ei ollut mitään jakoa germaaneja vastaan, miksi?
8757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Maginot-linjan kiertäneet saksalaiset?

Äänestä

oli paljon. Ensnnäkin I MS Britit tukivat Ranskaa koko voimalla, nyt heitä oli vain surkeankokoinen siirtoarmeija. Ilmaherruus oli Saksalaisilla. Erityisesti Stukat olivat hallitsevassa asemassa. Saksalaiset olivat koonneet tankkinsa yhteen toisin kuin Ranskalaiset. Ardennien vuoristo alueita ei oltu linnoitettu. Shcihelsnitt eli viikatteen sivallus niminen Mannsteinin suunnittelema hyökkäys oli klassinen Cannean saartotaistelu, jossa Ranskalaisten armeijan päävoimat houkuteltiin belgian ansaan. Suunnitelma paljastui Ranskalaisille liian myöhään.

I MS hyökkäykseen verrattuna huolto toimi hyvin, ja oli motorisoitu. I MS:ssa hyökkäyksen teho heikkeni mitä kauemmas mentiin, nyt ei käynyt enää niin. Voitto oli siten täydellinen.

Äänestä

Edellisen sodan hävinnyt maa on aina (miltei) motivoituneempi ja voitontahtoisempi.

Äänestä
  • Aivan oikein! Saksalaiset olivat innoissaan noihin aikoihin, he olivat motivoituneita ja seurasivat johtajaansa voitosta voittoon.

    Ranskalaiset sen sijaan olivat olleet sisäisesti jo pitkään hajalla. Ranskan oikeisto inhosi sosialisteja ja varsinkin kommunisteja ja he pitivät natseja miltei parempana vaihtoehtona maalle. Epätoivo oli muutenkin selvä jo ennen sotaa, ranskalaiset eivät edes uskoneet voittavansa. No huonosti se sitten menikin.

    Äänestä

Ranskalaiset olivat kyllästyneet jo ensimmisessä maailmansodassa, turhaan sotimiseen, Ranskan eteläpuolella käytiin Espanjassa verinen sisällissota, joka jakoi myös poliittisesti Ranskaa.

Oikeastaan Ranskalaiset ei halunneet sotia Saksaa vastaan ja porukka tunsi, että se oli aktettu turhaan sotaan rintamalle, kuetn oli ensimmäisessä maailmansodassakin.

Ranskalaiset oli aikalailla pasifistisia ja vasemmistolaisia, eikä halunneet käydä "herrojen sotia".

Ranskan poliittinen johto on tänäkin päivänä lähempänä Saksaa kuin Englantia.

Äänestä

Ranskalaisille Clausevitsi lienee ollut lähinnä vitsi, mutta sakemannit olivat opetelleet sen kunnolla 1. MS:n tappion jälkeen.

Ranskalaiset yllätettiin housut kintuissa vaikka heillä oli jo tuoretta tietoa Puolan valtauksen antamasta varoittavasta esimerkistä salamasodan suhteen.

Äänestä

Ensimaisessa maailmansodassa pyrittiin pitkiin yhtenaisiin rintamalinjoihin ja vahvoihin linnoituksiin. Tasta parhaana esimerkkina taysin alyton taistelu Verdunin muutamasta kukkulasta (siella tuntee viela luut ja raudan jalkojen alla), Saksalaisten yksinkertainen tavoitehan oli hyokata niin kauan etta Ranskalaisilta loppuu miehet...
Ranska luuli oppineensa tasta jotain ja linnottautui myos toista sotaa varten vahvoihin linnakkeisiin ja linnakeketjuihin. Liikkuvia reserveita ei ollut tarpeeksi. Linjat oli melko helppo kiertaa. Ja lisaksi Ranskasta loytyi melkoista taisteluhaluttomuutta ja osista maata melkoista Saksalaismielisyytta.

Äänestä

nerokas adolf hitler.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmeellistä kirjoitti:

Ensimmäisessä maailmansodassa Ranska taisteli vuosia urhoollisesti eikä hävinnyt vaan voitti. Toisessa maailmansodassa ei ollut mitään jakoa germaaneja vastaan, miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu