(2.Tim.2:22) Karta nuoruuden kiihkoa ja pyri tasapuolisuuteen, uskoon, rakkauteen ja rauhaan niiden kanssa, jotka vilpittömin sydämin pyytävät avukseen Herraa. (23) Pysy erossa typeristä ja asiattomista väittelyistä; sinähän tiedät, että niistä syntyy riitoja. (24) Herran palvelija ei saa riidellä, vaan hänen on oltava ystävällinen kaikille, taitava opettamaan ja kärsivällinen, (25) niin että hän lempeästi ojentaa vastustelevia. Ehkäpä Jumala antaa heidän mielensä muuttua, niin että he tulevat tuntemaan totuuden (26) ja selviävät Paholaisen ansasta, johon tämä on heidät vanginnut pakottaakseen heidät tahtoonsa.
neuvon teitä kaikkia ;D
anti-kristitty
191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
//Karta nuoruuden kiihkoa ja pyri tasapuolisuuteen, uskoon, rakkauteen ja rauhaan niiden kanssa, jotka vilpittömin sydämin pyytävät avukseen Herraa.//
- Tämä se tuntuukin olevan totuus,"oikeassa" olevien uskovien välinen raamatulla-päähän-lyönti-kisaaminen on nähtävissä raamattu-palstalla :).
//Pysy erossa typeristä ja asiattomista väittelyistä; sinähän tiedät, että niistä syntyy riitoja.//
- Väitellä ei kannata koskaan,keskustella perusteista mm. uskoon jne kylläkin.
Jos toinen osa-puoli ei ole lainkaan samalla aallolla, ei voida olettaa keskustelua tulevankaan,vain väittelyä,loan-heittoa ja henkilö-kohtaisuuksiin menemistä.
//Herran palvelija ei saa riidellä, vaan hänen on oltava ystävällinen kaikille, taitava opettamaan ja kärsivällinen, (25) niin että hän lempeästi ojentaa vastustelevia.//
- Tähän auttaa empatia, sen ymmärtäminen[tieto kokemus] että taustamme vaikuttaa on siis tekijänä kunkin käytökseen, itse ollessamme samassa tilanteessa ja taustoilla varustettuna, voisimme olla kuin hän,toi ja tuokin, niin "hyvässä", kuin "pahassa".
//Ehkäpä Jumala antaa heidän mielensä muuttua, niin että he tulevat tuntemaan totuuden (26) ja selviävät Paholaisen ansasta, johon tämä on heidät vanginnut pakottaakseen heidät tahtoonsa.//
- Ei kai tässä vaihtareina käytetä ihmis-mieliä?
Muljutan nyt[sanoo toinen pää-jehuista] tuota ihmistä hetken, sitten annan ihmis-polon sinun käyttöösi, oletko armollinen ja avaat hieman hänen tietoisuuttaan, jotta hän pääsee jaloilleen, voi kyllä kampata hänet myöhemmin?