Forexin lisäksi monet pankit Suomessa ovat lopettamassa Islannin oman rahan noteerauksen ja kaupankäynnin. Ainakin Nordea, Pohjola ja Aktia ilmoittivat tiistaina, etteivät ne pysty määrittelemään hintaa Islannin kruunulle epävarman markkinatilanteen vuoksi.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Islannin kruunu ei kohta ole valuutta Suomessa/1135240051039
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Islannin kruunu ei kohta ole valuutta Suomessa/1135240051039
Vastaukset 2
Vanhimmat
itse kun aikoinaan tulin ruotsista töistä niin sain karvaasti kokea että koskaan ei kannattaisi käteisenä pitää leikkirahaa.
kruunut nimittäin menettivät arvoaan juuri siinä vaiheessa kun en ollut vielä niitä ehtinyt pankkiin suomessa viemään.
onneksi kyse ei ollut monista tuhansista euroista, mutta kyllä se silti harmitti.
no virheistä oppii ja jos nyt joutuu ulkomailla työskentelemään ja palkka maksettaisiin leikkirahana, niin sen muuttaisi äkkiä euroiksi.
Ovat kuiten älyllisesti hiukan eri luokkaa eivätkä lisäänny kuin mitkäkin elukat. Tuo rahamaailman lama oli ennustettavissa jo ajat sitten. Eihän pelkkä rahan arvottomuus tee Islannista kuin Zimbabwea.