Hei,
Minulla on työautona mercedez benzin c350- malli ja olisin halukas koeajamaan c63 amg:n jos sellaista ylipäätään on Helsingissä koeajoautona, epäilen.
Olen vasta 20-vuotias, joten näättekö estettä koeajolle?
Ainakin Jeepin autoja voi käydä koeajamassa vaikka heti kortin saanut mutta olen kuullut, että koeajon yleinen ikäraja olisi 21v. Eli olenko kuullut väärää huhua?
Koeajossa ikärajaa?
18
6580
Vastaukset
- olet kuullut
Koeajojen ikäraja on todellakin 21v. Sillä ei tarkoiteta tosin fyysistä ikää, vaan henkistä kehittyneisyyttä.
Joudut valitettavasti odottelemaan vielä muutaman vuoden.- rahepete
Taidat olla autokauppias?
Ei mulla rahaa tollaseen autoon olis mutta jos olis tarpeeks paksu tukku käteistä niin uskosin että koeajo järjestyis.
Se miten asian tuo ilmi, on ratkaisevaa. Tiedän henkilöitä ketkä ovat päässeet ajamaan luxus autoilla ja tiedän myös niitä ketkä eivät ole saaneet toyota corollakaan koeajoon=) - Anonyymi
Ei muuten ole ikäraja 21v. Täyttä paskaa puhut täällä kävin tänää frendin kaa koeajol mercedes benz cls 350 2020vm ja frendi sai tänää kortin ja se on 17v.
Nii kyllä muuten saa koeajolle ellei se auto maksa 100k€
- riippuu kaupasta
Osassa kaupoissa vissiin on tuollainen raja. Koskee vissiin vain uusia autoja, sillä käytettyjä ainakin minä olen päässyt ajamaan tuosta vaan, kunhan ajokortti on voimassa. Toisaalta jos tosissaan yrität mennä tuollaista Mersua ajamaan, niin voit olla varma että myyjä katsoo nenänvartta pitkin. Mahtaako tuollaista autoa edes olla suomessa tarjolla? Huvikseen ei tuollaista pääse polkemaan, vaan siinä täytyy olla sitten aika valmis hieromaan kauppoja. Ota joku vanhempi mukaan joka sen auton kuittaa, niin silloin pääset ajamaan. Tuon hintaisessa autossa saattaa omavastuu olla sitä luokkaa että se vähän hillitsee kaasujalkaa. Mun mielestä tuo 21v ikäraja koskee ainakin vuokra-autoja.
- sano tuttu
Jos olet oikeasti ostamassa niin varmasti järjestyy, mutta kun et ole niin se siitä.
- sanopamuuta
Taitaa olla kuule kiinni siitä miten asian osaa esittää ja niin pois päin..Jos tosiaan vanhempi kaverini auton kuittaa, kertoo olevansa tosissaan kiinnostunut kaupassa ja saapuu kauppaan kohtuu uudella ja kalliilla autolla niin eiköhän tyypit onnistu autosta kun autosta mikä on koeajoa varten liikkeessä.
Eräs kaveri 23w kaveri kerran töiden jälkeen paskaset duunivaatteet ja vanha citikka alla kysymään Vantaalaisesta autoliikkeestä liikkeen näyteauto maseratia koeajoon. Ei onnistunut:D - polku_mase
sanopamuuta kirjoitti:
Taitaa olla kuule kiinni siitä miten asian osaa esittää ja niin pois päin..Jos tosiaan vanhempi kaverini auton kuittaa, kertoo olevansa tosissaan kiinnostunut kaupassa ja saapuu kauppaan kohtuu uudella ja kalliilla autolla niin eiköhän tyypit onnistu autosta kun autosta mikä on koeajoa varten liikkeessä.
Eräs kaveri 23w kaveri kerran töiden jälkeen paskaset duunivaatteet ja vanha citikka alla kysymään Vantaalaisesta autoliikkeestä liikkeen näyteauto maseratia koeajoon. Ei onnistunut:Doliko tuo "kaveri 23w kaveri" siis vakavissaan vaihtamassa sitikkaansa maseratiin.
ja ei silti saanut koeajoon,
kauppias mokannut hyvän kaupan ?
( vai oliko syynä vaihtari ;)
- kateellinen
.. Tässä olis kova sana, kuolasin tuulilasissa varmaan 20min kun hain itselleni käytetyn nissan primera farkun.. Ton rattiin varmaan jäisit ;)
http://www.vaihtoplus.fi/vaihtoautot/?regnumber=LHZ-313- Tapsaaaaaa
On se nyt perkele jos ei suomipoikaa kiinnosta tyyppaa hienoja autoja!
Jos sellaiseen ei ole varaa, niin ehkä joskus on... Miksei viettää päivää tai kahta uuden ja hienon auton kanssa jossa tehojakin riittää. En tarkoita tällä missään nimessä kumejenpolttamista tai huippujen kokeilemista vaan aidosta ja nautinnollisesta ajokokemuksesta. Tällaista ajonautintoa on turha hakea perus henkilöautoista.
Haastankin kaikki kynnellekyneväiset koejamaan hienoja autoa ihan vaan että autoliikkeen myyjilläkin olisi päivällä tekemistä.
Mitä tuohon Mercedes-Benz R 63 AMG:hen tulee niin kyllä tuotakin tyyppaisi vaikka en kyllä tila-autoa ostaisikaan.
Niin ja kaverini ei todellakaan ollut maseratia ostamassa vaan halusi päästä tyyppaamaan. Jälkikäteen katui tyhmää käytöstään. Jos olisi mennyt autokaupoille vaikka taksilla, siisteissä vaatteissa ja kertonut olevansa nuori pokerihai uutta autoa vaille, olisi tyypit varmasti järjestynyt. - märkäkorva
Tapsaaaaaa kirjoitti:
On se nyt perkele jos ei suomipoikaa kiinnosta tyyppaa hienoja autoja!
Jos sellaiseen ei ole varaa, niin ehkä joskus on... Miksei viettää päivää tai kahta uuden ja hienon auton kanssa jossa tehojakin riittää. En tarkoita tällä missään nimessä kumejenpolttamista tai huippujen kokeilemista vaan aidosta ja nautinnollisesta ajokokemuksesta. Tällaista ajonautintoa on turha hakea perus henkilöautoista.
Haastankin kaikki kynnellekyneväiset koejamaan hienoja autoa ihan vaan että autoliikkeen myyjilläkin olisi päivällä tekemistä.
Mitä tuohon Mercedes-Benz R 63 AMG:hen tulee niin kyllä tuotakin tyyppaisi vaikka en kyllä tila-autoa ostaisikaan.
Niin ja kaverini ei todellakaan ollut maseratia ostamassa vaan halusi päästä tyyppaamaan. Jälkikäteen katui tyhmää käytöstään. Jos olisi mennyt autokaupoille vaikka taksilla, siisteissä vaatteissa ja kertonut olevansa nuori pokerihai uutta autoa vaille, olisi tyypit varmasti järjestynyt.Sen verran läheltä olen autokauppaa seurannut, ettei noita tehokkaimpia anneta koeajoon noin vain. Jos ei ole ennestään tuttu myyjälle, lähtee joku henkilökunnasta mukaan koeajolle. Jos on, voidaan auto antaa koeajoon muutenkin. Yön yli autoa ei saa, ellei oikeasti ole potentiaalinen asiakas. Tuollaisten autojen ostajapiiri on sen verran pieni ja myyjillä sen verran ihmissilmää, että kaikenmaailman tyyppääjät karsiutuu pois. Tyyppääjistä kun ei tipu lanttiakaan autokaupalle.
Hyvänä esimerkkinä oli Bemarille tullut mies, joka halusi ajaa m6:sta. Tuli paikalla kolhuisella Xsara Picassolla. Ei muuten päässy koeajolle, ihan ymmärrettävästi. Nyt kun taloudessa tilanne kiristyy, tehomallien saatavuus on entistä vaikeampaa.
Lisäksi noita tehoversioita ei ole jokaisella liikkeellä, ne ovat usein maahantuojilla, joilta yksittäinen liike varailee niitä koeajoon.
Toki tilanne on toinen jos olet jo "etuasiakas". Esimerkiksi Audi järjestää säännöllisesti koeajotapahtumia moottoriradoilla tms, joihin kutsutaan uudehkojen s, rs W12, tai muiden ökymallien omistajia. Näissä tapahtumissa saa sitten ajella uusilla tehomalleilla.
Ehkä kymmenen vuoden päästä sinäkin pääset samaan. Sitten kun se isin mersulla ajelu loppuu ja pääset joskus oikeisiin töihin.
- toisin kuin vuokratessa
Koejoissa ei ole ikärajaa, autoa vuokratessa se on 21. Jos olet vaihtomielellä, niin osoita se myyjälle, kyllä saat koeajoon. Kyllä meitsin broidikin sai aikanaan silloisen RS4:n koeajoon 19 vuotiaana. Tosin se koeajo johtikin sitten kauppaan, mutta kuitenkin.
Allekirjoittanut ajelee 1.6l Astralla, senkin sai koeajoon vaikka olen vasta 26v.. - Anonyymi
Faktaa:
Saksassa mikä on autoilun supervalta, et aja metriäkään ennenkuin olet maksanut auton.
( ei suomessakaan autokaupat ole puuhamaita, joissa voi käydä miten huvittaa. )- Anonyymi
Faktaa:
Tuo on teidän kusiputkajobbareiden mielellään toistelema mantra, joka ei pidä paikkaansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Faktaa:
Tuo on teidän kusiputkajobbareiden mielellään toistelema mantra, joka ei pidä paikkaansa.No et reppana ole koskaan yhtään autoa ostanut näköjään Saksasta, kun et ymmärrä mistä puhutaan.
Mene hyvä lapsi kyseleen koeajoon autoja, haahhaaaaaaahaaaaaaaaaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No et reppana ole koskaan yhtään autoa ostanut näköjään Saksasta, kun et ymmärrä mistä puhutaan.
Mene hyvä lapsi kyseleen koeajoon autoja, haahhaaaaaaahaaaaaaaaaaEi ole ollut tarvetta, on varaa ostaa ihan Suomesta.
Kirjallinen ulosantisi on tosin sitä luokkaa, että taitaa olla sinulla vielä jokunen vuosi ajokortti-ikään. Taidatkin olla jonkun kusiputkajobbarin äpärä :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole ollut tarvetta, on varaa ostaa ihan Suomesta.
Kirjallinen ulosantisi on tosin sitä luokkaa, että taitaa olla sinulla vielä jokunen vuosi ajokortti-ikään. Taidatkin olla jonkun kusiputkajobbarin äpärä :DMiksi sitten kommentoit asioita jälleen mistä et mitään ymmärrä, turha puhua
"kirjallinen ulosantisi" :
"kusiputkajobbarin äpärä"
Oma tyylisi kaikintavoin kiteytyy tähän asiaan: Ole hyvä ja katso asuinaluettasi, asuntoasi ja pankkitilisi saldoa, niin mieti näitä ja puhu sitten vasta "kusiputkajobbarin äpäräristä"
Katsoitko jo pankkitilisi saldoa ja siksi hermostuit, mitä hä, tä , häää - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sitten kommentoit asioita jälleen mistä et mitään ymmärrä, turha puhua
"kirjallinen ulosantisi" :
"kusiputkajobbarin äpärä"
Oma tyylisi kaikintavoin kiteytyy tähän asiaan: Ole hyvä ja katso asuinaluettasi, asuntoasi ja pankkitilisi saldoa, niin mieti näitä ja puhu sitten vasta "kusiputkajobbarin äpäräristä"
Katsoitko jo pankkitilisi saldoa ja siksi hermostuit, mitä hä, tä , häääEipä voi sanoa muuta kuin: I rest my case.
- Anonyymi
Ahkerasti opiskelet ja alat tekemään töitä,
et juo ,
et polta,
ja olet säästeliäs,
et pyöri tälläisissa turhapuropalstoilla ,
niin voit joskus saada lainaa,
tai ostaa käteisellä auton,
silloin pääset koeajolle sillä autolla millä itse haluat.
Et huuhaa lookilla tuosta vaan huviksesi,
ei kukaan anna mitään noin vaan,
turhapuro kyselijöille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539