YLEn Norjan Kauhajoki

eilen mainitiin että Saarella aseen myynyt kauppias väitti amerikkalaistyyliin että aseita tarvitaan Suomessa turvallisuuden vuoksi.

Ja tämä sama myi aseen Jokela-tyypillekin.

Mistä lähtien tällaien ajattelu on edennyt Suomeen?

Suomi on edeleen turvalline maa jossa aseita EI tarvita turvallisuusperusteella.
1127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Poliisin toiminta on äärimmäisen heikkoa, tosisilanteessa jopa "karhupoliisi" pakoilee puskissa ja antaa nuorukaisen rauhassa teurastaa kymmen ihmistä, jokaiselle vain käsiase ja poliisin virka voidaan lakkauttaa, näin säästyy veromarkat, automaattikamerat hoitaa jo liikennevaonnankin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kirjoittelussa kirjoitti:

eilen mainitiin että Saarella aseen myynyt kauppias väitti amerikkalaistyyliin että aseita tarvitaan Suomessa turvallisuuden vuoksi.

Ja tämä sama myi aseen Jokela-tyypillekin.

Mistä lähtien tällaien ajattelu on edennyt Suomeen?

Suomi on edeleen turvalline maa jossa aseita EI tarvita turvallisuusperusteella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu