Uudet pillerit ja sivuvaikutukset

Käytin Melianeja melkein neljä vuotta putkeen. Seksielämä alko samaan aikaan ku pillereitten syöminen. Seksi ei oo koko aikana silleen "kiinnostanu", vaikka koko ajan oon seurustellu saman jätkän kanssa. Nyt oon 19v. Eli sillon vaan aattelin, ettei seksi kiinnosta mua, nykyään oon ajatellu että jos se johtuukin niistä pillereistä...?! Välillä Melianejen kans tuli rajujakin kuukautiskipuja loppuvaiheessa, joten kun resepti loppu, kävin lääkärissä ja vaihdoin merkin Yasmineen. No, mielialoissa en huomannu minkäänlaista eroa, seksihaluja ei oo näkyny eikä kuukautiskivut lähteny. Lisäks on tullu välivuotoja. Normaalisti kuukautiset on alkunu (melianeilla) kaks päivää sen jälkeen ku oon ottanu viimesen pillerin, nyt ne näköjään alkaa viikkoa aikasemmin tiputellen. Myös muulloin laatan aikana on ollu tiputtelua. Kuukautiset kestää siis kauemmin ja ruskea vuoto alkaa viikkoa aikasemmin ku kuukautiset ja kuukautisten loputtua ruskea vuoto jatkuu muutaman päivän. Tää on aika ikävää... Voiko olla, että se johtuu vaan uusista pillereistä ja menee ohi. Vai eikö nää vaan sovi mulle... Ja kuinka on mahdollista että vuoto alkaa ennen viimesen pillerin ottamista????? Sit vielä yks, musta tuntuu että jos unohan pillereitten oton pariki tuntii normaalista niin heti alkaa sellanen ruskee vuoto... Mikä tähän nyt auttais?

Toivottavasti tosta nyt sai jotain selvää...
1230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En syö kyseistä merkkiä, mutta haluan sanoa muutaman sanan. Itse olen käyttänyt pillereitä jo 7,5 vuotta ja kaikki mennyt ihan ok. Pari kertaa vuosien varrella ollut pientä välivuotoa, joka on normaalia. Olen kysynyt lääkäriltä ja hän on sanonut, että kuuluu asiaan.

Lukemani perusteella mietein, että kehosi reagoi uuteen pillerimerkkiin. Mutta jos haluat varmuuden asiasta kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin ja selvittää johtuvatko oireet pillereistä vai jostain muusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nanna kirjoitti:

Käytin Melianeja melkein neljä vuotta putkeen. Seksielämä alko samaan aikaan ku pillereitten syöminen. Seksi ei oo koko aikana silleen "kiinnostanu", vaikka koko ajan oon seurustellu saman jätkän kanssa. Nyt oon 19v. Eli sillon vaan aattelin, ettei seksi kiinnosta mua, nykyään oon ajatellu että jos se johtuukin niistä pillereistä...?! Välillä Melianejen kans tuli rajujakin kuukautiskipuja loppuvaiheessa, joten kun resepti loppu, kävin lääkärissä ja vaihdoin merkin Yasmineen. No, mielialoissa en huomannu minkäänlaista eroa, seksihaluja ei oo näkyny eikä kuukautiskivut lähteny. Lisäks on tullu välivuotoja. Normaalisti kuukautiset on alkunu (melianeilla) kaks päivää sen jälkeen ku oon ottanu viimesen pillerin, nyt ne näköjään alkaa viikkoa aikasemmin tiputellen. Myös muulloin laatan aikana on ollu tiputtelua. Kuukautiset kestää siis kauemmin ja ruskea vuoto alkaa viikkoa aikasemmin ku kuukautiset ja kuukautisten loputtua ruskea vuoto jatkuu muutaman päivän. Tää on aika ikävää... Voiko olla, että se johtuu vaan uusista pillereistä ja menee ohi. Vai eikö nää vaan sovi mulle... Ja kuinka on mahdollista että vuoto alkaa ennen viimesen pillerin ottamista????? Sit vielä yks, musta tuntuu että jos unohan pillereitten oton pariki tuntii normaalista niin heti alkaa sellanen ruskee vuoto... Mikä tähän nyt auttais?

Toivottavasti tosta nyt sai jotain selvää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu