http://www.2.hs.fi/extrat/kuukausiliite/arkisto/2004/10_2/
Niin opetti isä lapselleen tämän neljä vuotta sitten ilmestyneen lehtijutun mukaan. Poika rakensi kaikilta salassa pommin, joka surmasi viisi ihmistä.
Omaisten kipua ja tuskan määrää voi vain arvailla.
Auvinenkin ja varsinkin Matti Saari piilottivat aikeensa kaikilta. Me tiesimme vain silloin kun oli liian myöhäistä.
Yksinäisyys tappaa. Se,ettei voi missään, ei esim.tällä palstalla kertoa sitä miten toisten pahat ja ajattelemattomat sanat ja teot loukkaavat.
Omaa pahaa oloa ei saisi purkaa toiseen tai se muuttuu samaksi voimaksi joka näissä tragedioissa on tuhonnut.
On vaan yksi tie: Pyhä Henki ja Jumalan antama rakkaus ja kärsivällisyys. Monet tälläkin palstalla saavat kuulla solvauksia niin että niihin on totuttu.
Ihan liikaa yksinäisyyttä.
"Yksin pitää pärjätä"
4
342
Vastaukset
* Yksinäisyys voi todella tappaa, isensä ja mennessään monia muita. Olisiko evankeliumi ollut voimakkampi, oikein esitettynä ja ilmoitettuna?
Palstalla on paljon yksinäisä , avunhuudon voi monelta huomata, vaikaa vain on auttaa pelkällä sähköisellä viestillä, varsinkaan, kun on usein itsekkin vainon ja panettelun sekä ajojahdin kohteena. Että saatana vihaa, kun haluaa olla rehellinen ja avoin ja valossa vaeltaa!ajojahdin kohteeksi joutuneita. Aikoinaan kun vielä sillä edellisellä nikillä kirjoittelin niin muistan että sain aikaan pitkiä ketjuja ja monta sellastakin kommenttia että kyllä oli vaikea kestää.
Ei se mitään kivaa enää ollut.
Lopulta luovuin siitä ajatuksesta että voisin jonkun tielle johdattaa.
Hyvä, että sinulla on vielä sitä asennetta. Varmasti kylvät siementä, jos ei kukaan uskoon tulekkaan suoraan palstalla.
Jeesus kun on ystävä niin ei yksin tarvitse olla. Hänen kauttaan tulee sitten seurakuntakin.
Rukoillaan että niin saisi tapahtua jonkun kohdalla koska kyllä muakin välillä säälittää kun palstalla saa lukea mitä nyt on ollut. Varmaan pieni sydämen huokaus Jumalan puoleen riittää.
- ...
paha olla?
ole paha olla. Se oli tavallaan hyvä se lehtijuttu. Jos toi linkki ei avaudu niin googlen kautta löytyy varmasti, ton linkin tiedoilla.
Ei kai sitä mitenkään riemuissaan tässä olla kuitenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1886345Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1033468Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.112772Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1192358Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1651822- 1131645
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131534- 1291267
- 161216
Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä
Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk301211