http://www.2.hs.fi/extrat/kuukausiliite/arkisto/2004/10_2/
Niin opetti isä lapselleen tämän neljä vuotta sitten ilmestyneen lehtijutun mukaan. Poika rakensi kaikilta salassa pommin, joka surmasi viisi ihmistä.
Omaisten kipua ja tuskan määrää voi vain arvailla.
Auvinenkin ja varsinkin Matti Saari piilottivat aikeensa kaikilta. Me tiesimme vain silloin kun oli liian myöhäistä.
Yksinäisyys tappaa. Se,ettei voi missään, ei esim.tällä palstalla kertoa sitä miten toisten pahat ja ajattelemattomat sanat ja teot loukkaavat.
Omaa pahaa oloa ei saisi purkaa toiseen tai se muuttuu samaksi voimaksi joka näissä tragedioissa on tuhonnut.
On vaan yksi tie: Pyhä Henki ja Jumalan antama rakkaus ja kärsivällisyys. Monet tälläkin palstalla saavat kuulla solvauksia niin että niihin on totuttu.
Ihan liikaa yksinäisyyttä.
"Yksin pitää pärjätä"
4
338
Vastaukset
* Yksinäisyys voi todella tappaa, isensä ja mennessään monia muita. Olisiko evankeliumi ollut voimakkampi, oikein esitettynä ja ilmoitettuna?
Palstalla on paljon yksinäisä , avunhuudon voi monelta huomata, vaikaa vain on auttaa pelkällä sähköisellä viestillä, varsinkaan, kun on usein itsekkin vainon ja panettelun sekä ajojahdin kohteena. Että saatana vihaa, kun haluaa olla rehellinen ja avoin ja valossa vaeltaa!ajojahdin kohteeksi joutuneita. Aikoinaan kun vielä sillä edellisellä nikillä kirjoittelin niin muistan että sain aikaan pitkiä ketjuja ja monta sellastakin kommenttia että kyllä oli vaikea kestää.
Ei se mitään kivaa enää ollut.
Lopulta luovuin siitä ajatuksesta että voisin jonkun tielle johdattaa.
Hyvä, että sinulla on vielä sitä asennetta. Varmasti kylvät siementä, jos ei kukaan uskoon tulekkaan suoraan palstalla.
Jeesus kun on ystävä niin ei yksin tarvitse olla. Hänen kauttaan tulee sitten seurakuntakin.
Rukoillaan että niin saisi tapahtua jonkun kohdalla koska kyllä muakin välillä säälittää kun palstalla saa lukea mitä nyt on ollut. Varmaan pieni sydämen huokaus Jumalan puoleen riittää.
- ...
paha olla?
ole paha olla. Se oli tavallaan hyvä se lehtijuttu. Jos toi linkki ei avaudu niin googlen kautta löytyy varmasti, ton linkin tiedoilla.
Ei kai sitä mitenkään riemuissaan tässä olla kuitenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa5914372HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2642272Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?202078- 1201609
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271413Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3411314Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101143- 12995
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73896- 99793