"Britannian viranomaiset varoittivat perjantaina, että ellei viikonvaihteessa saada aikaan kouriintuntuvia toimia pelkkien julistusten sijasta, koko maailman finanssijärjestelmä saattaa kaatua".
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Britit Finanssijärjestelmä uhkaa romahtaa täydellisesti/1135240141488?ref=rss
Tuo tarkoittaneen pelureiden rahojen haihtumista mustaan aukoon.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Britit Finanssijärjestelmä uhkaa romahtaa täydellisesti/1135240141488?ref=rss
Tuo tarkoittaneen pelureiden rahojen haihtumista mustaan aukoon.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saa kokea sitten...onkohan tässä muutaman tonnin säästöön saaneelle tulossa nollatili ?
... pankkitalletukset 25 000 euroon saakka.
Luottamuksen palauttamiseksi monet maat ovat nostaneet valtion takauksen jopa 100 000 euroon.
Ilmeisesti EU:n ja Euroopan keskupankin ajamana EU-maissa tullaan ottamaan käyttöön ensi viikolla 50 000 euron raja valtion takaukselle. Toimenpiteellä halutaan osaltaan vaikuttaa ihmisten luottamukseen pankkeihin.
Valtio ei pysty takaamaan yhtään mitään,kun lainaa ei saa mistään.
Suomen valtionvelka on maailman pienempiä, ehkä 35% kokonaiskansantuotteesta, ja luottoluokitus parhain mahdollinen AAA+.
Sitä paitsi sekä valtion budjetti että vaihtotase ovat reippaasti olleet vuosia ja nytkin ylijäämäisiä.
Eivät ne pankkiirit siinä mitään juurikaan menetä, koska tässähän Noam Chomskyn sanoin
'sosialilisoidaan' tappiot, ts. ne pistetään veronmaksajien maksettaviksi.
Ja tuo lasku veronmaksajille, eläkesäästäjille ja muille tavallisille ihmisille tulee olemaan mieletön - satoja miljardeja dollareita tai euroja, miten vain.
Sitä paitsi luottolama vaikuttaa vielä enemmän muuhun yritystoimintaan, tuotantoon, tilauksiin, sitten työllisyyteen, korkoihin, hinnat nousevat...
Suomalaisetkin yritykset ovat menettäneet markkina-arvostaan, ei kymmeniä, vaan satoja miljardeja euroja tämän rahoituskriisin takia..
Pelureilla ei ole yhtään mitään tekemistä finassikriisin kanssa. Pelurit ovat pahankurisia ja harmittomia pikku poikia näihin "PELUREIHIN" verrattuna.
Tätä olen odottanut, ahneet paskiaiset saavat näpeilleen, pitikö leikkiä rikasta pankkilainoilla?
oikein kaikille pintaliitäjille! ryömikää paskassanne, minä lähden maailmalle ja haistatan vitut harmaalle sateiselle suomen maalle!
miten edustusmersut vaihtuvat mopoautoihin.
Tuotannon supistuminen johtaa myös potkuihin
ja lisääntyvään työttömyyteen.