Gekko ja van der Waalsin voima, on ratkaiseva ongelma evoluutiole. Mistä lisko tiesi, että sellainen voima on olemassa, mikä on se kehitys joka johtaisi sellaiseen? Kyseessä on silkka luonnontieteellinen mahdottomuus.
Gekko ja van der waals
gekko ja van der Waals
10442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
väittänyt, että lisko tietoisesti valitsi tuon voiman? Ettei vain joku valehteleva kreationisti, joka yrittää vääristää evoluutioteoriaa?
biologiassa ei ole tullut sattumalta vaan luonnonvalinnan avulla. Mutta luonnonvalinta ei kuitenkaan ole elävä eikä kykene tietoisesti kurottautumaan mihinkään joten tuollainen kehitys olisi mahdotonta.
sinä olet nähnyt, että evoluutioteoriassa kiellettäisiin mutaatioiden satunnaisuus tai geneettisen ajelehtimisen satunnaisuus tai yleensä sattumat? Olet tainnut lukea taas kreationistien vääristelyjä evoluutioteoriasta, ehkäpä Outsider___!:n evo-oppia. Mutta nykyään Outsider___!:kin tietää, että luonnonvalinta on tilastollinen prosessi, jossa haitalliset mutaatiot keskimäärin karsiutuvat ja hyödylliset keskimäärin kasautuvat. Yritä ensi kerralla perustaa väitteesi tosiasioihin, eikä vääristelyihin.
"...Mistä lisko tiesi, että sellainen voima on olemassa, mikä on se kehitys joka johtaisi sellaiseen?"
Ei mistään. Evoluutio ei ole teleologista, eikä Gekolla ollut mitään päätösvaltaa asiassa.
Tarttumiskyky on hyvä kilpailuetu muita lajeja vastaan.
Hauskaa, että opit lopulta kirjoittamaan tuon "Van Der Waals"-voiman lopulta oikein.
Nyt kun vielä opettelisit ymmärtämään mitä se tarkoittaa ja mitä evoluutio tarkoittaa, niin sinun ei tarvitsisi tuhrata niin paljon aikaa aivottomien olkiukkojesi parissa.
huokosten olisi tarvinnut tarkoituksellisesti ja tarkoituksettomasti jatkuvasti pienentyä jotta Wan der Waalsin voimista olisi jotain apua. Ennen sitä ei koko voimasta olisi voinut olla liskolle mitään hyötyä koska Wan der Waalsin voima toimii vain tietyn kokoisilla ihohuokosilla, jotka gekoilla siis ovat. Niistä ei siis ole voinut olla mitään valintaetua, toki evoluutiko saa kuvitella mitä vaan, kuten sitä että lintu opetteli lentämään pyydystämällä kärpäsiä.
sen, että jollekin gekolle kehittyi sattumalta juuri oikean kokoiset ihohuokoset, koska suvullisesti lisääntyvien eliöiden kaikissa elimissä on jatkuvasti muuntelua, joista sitten oli hyötyä, jolloin tuosta ominaisuudesta oli valintaetu ja se pääsi leviämään populaatioon?
luonnontieteellisesti katsottuna sellainen olisi silkka mahdottomuus. En nyt löydä sitä linkkiä mutta käsittääkseni niiden huokosten pitää olla useita kertoja pienempiä ja niiden välissä tulee olla juuri oikeanlainen etäisyys, jotta kiipeily olisi mahdollista.
""luonnontieteellisesti katsottuna sellainen olisi silkka mahdottomuus.""
Miksi?
""En nyt löydä sitä linkkiä mutta käsittääkseni niiden huokosten pitää olla useita kertoja pienempiä ja niiden välissä tulee olla juuri oikeanlainen etäisyys, jotta kiipeily olisi mahdollista.""
Itse asiasssa tuo tartuntakyky tulee mikroskooppisista tartuntakarvoista. Ei ole mitään syytä, miksei noiden karvojen paksuus olisi alunperin ollut sattumaa.
tässä viestissä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000073&posting=22000000038511231#22000000038511231
Mitä tekemistä gekolla on kaasujen fysikaalisten ominaisuuksien kanssa?