Ei tällä rouvalla enää kovin hyvin mene.
http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/200810138415899_jk.shtml
http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/200810138415899_jk.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sairaus, jonka tunnusmerkkejä tunnetaan surullisen huonosti. Narisismin seuraksena maailmassa tapahtuu paljon pahaa, koska he ovat itse täysin tietämättömiä tilastaan. Usein he ovat nimenomaan suuria menestyjiä. Monien psykologien mukaan narsisti on häikäilemätön hyväksikäyttäjä, joka ei ole koskaan väärässä ja ainoastaan äärimmäisessä hädässä hän saattaa tunnustaa virheensä, mutta heti seuraavan tilaisuuden tullen toimii täysin eri tavalla. Hän hakee saaliinsa sieltä, jossa heikkoutta esiintyy, siis typerästä kansasta, joka on tuskin lukutaitoista.
tyypillisiä narsisteja ovat poliitikot, yritysjohtajat ja karismaattiset uskonnolliset johtajat. Yksi yhteinen nimittäjä näillä on: johtaja.
Tuossa jokusia vuosia sitten eräs narsistinen tapaus oli elämässäni mukana, kaverina. Ei nyt ihan pahimman luokan tapaus ollut, mutta riittävän paha kuitenkin.
Alkuunsa varsin hyvä jätkä, joka kuitenkin muuttui varsin piinalliseksi ja inhottavaksi ajan myötä.
Tyhmänä lähdin vielä tuohon leikkiin mukaan. Aina kun jotain ihmeellisyyksiä tuli esille, ladoin faktoja joilla tuon narsistin väitteet kumosin. Seurassa kun oltiin ja alkoi narsistimainen vähättely hänen suunnaltaan, pistin takaisin aina samalla mitalla.
Ainoa mitä opein, oli että ei kannata. Siinä ei saa muuta kuin pahan mielen itselleen, kun koko aika pitää olla "varpaillaan".
Erään kerran sitten kun olin suostunut heittämään ko. tapauksen baarista kotiin ja alkoi se suun piekseminen kun oli saanut jonkun eukon mukaansa, pysäytin auton, annoin 20e rahaa taksia varten ja käskin painua vittuun mun autosta.
Ei ole sen jälkeen kuulunut kaverista. Ei ole tarvis kuulua vastakaan.
narsisteissa on se, että he iskevät kiinni sellaisiin ihmisiin, joilta puuttuu kyky puolustautua. Näitä tapauksia näkee etenkin avioliitoissa, joissa toinen osapuoli on heikko ja kaikkeen sopeutuvainen ja toinen dominoiva sika. On surullista seurata sivusta, kun ihminen murtuu toisen kunnianhimon ja vaatimusten alle.
narsistin kanssa ja vasta jälkeenpäin tajusin miten minua vedätettiin. Hävettää näin myöhemmin, miksi en lähtenyt suhteesta aikaisemmin, vaikka tiesin sisimmässäni että olin vain narsistin pelinappula.
Muistan selkeästi sen hetken kun tiesin mitä on tehtävä. Hän oli tarkoituksella jättänyt näkyvilleni videonauhan entisen kumppaninsa viikonloppureissusta luonaan. Kun lähdin kotiin, sanoin hei ja se oli siinä. Oli jotenkin omituista se, että oli kuin olisin taakan riisunut harteiltani, kun myönsin, että olin ollut hölmö.
Kummallista silti, että vieläkin tunnen häpeää siitä, että annoin hänen tehdä itselleni niin.
että tunne edelleen vetovoimaa vaimooni nro 2, vaikka hän oli oikea narsismin kardinaaliesimerkki. Meillä on kolme yhteistä lasta ja en saa häntä mielestäni. Olen naimisssa kolmatta kertaa, joten kokemusta on.
Narsisteilla on maaginen vetovoima. En silti ryhtyisi suhteeseen hänen kanssaan enää.
et ole oikein vielä herännyt siitä kusetuksesta.
En tosin itsekään vielä tajua mikä minuun silloin iski, mutta aivan vietävissä olin. Kun tajusin, että hei, eihän tässä ole mitään järkeä, niin aloin itseäni säälimättä kelata koko juttua ja kaikkia niitä asioita mitä hän minulle teki. Voin vakuuttaa, että se selväjärkisyyden hetki tosiaan vapautti minut.
Oli pakko tunnustaa, että olin tavallaan itse osasyyllinen siihen juttuun. Halusin rakkautta, enkä suostunut tajuamaan, että tuo henkilö näki heikon kohtani ja käytti sitä hyväkseen. En tiedä mitä narsistin päässä liikkuu, mutta sen verran voin päätellä, että empatia on heille täysin tuntematon asia.
voinut sitä sanoa. Niin se varmasti on. Olen lukenut psykologiaa ja tiedän helvetin hyvin, mistä on kysymys.
Kerran tapasin erään tunnetun psykologin kantakuppilassani Käpylässä. Hänen nimensä oli Toni Dunderfeldt. Kysyin hänen mielipidettään psykologien immuniteetista parisuhdeonglemiin. Vastaus oli tyrmistyttävä: ei ole mitään immunitettia. Me emme itse näissä asioissa ole ollenkaan parempia, mutta me pystymme antamaan ihmisille työkaluja työskennellä näiden asioiden kanssa,