Niemelä oli aamu-tv:ssä puhumassa

Jos jotain kiinnostaa niin eiköhän se areenasta löydy iltapäivällä. Ei kummoinen keskustelu eli paitsi jääneet eivät menettäneet paljoakaan.
7284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

terveydenhuoltoakin on yksityistetty aika paljon ja ilmeisesti ihan hyvällä menestyksellä..

Äänestä
  • sillä nykyisen lain mukaan hautaustoiminta ei saa tuottaa voittoa. Kirkkoa tämä ei koske.

    Mielestäni hautaustoimi kuuluu yhteiskunnalle.

    Äänestä

  • "terveydenhuoltoakin on yksityistetty"

    Nykyisin kunta ostaa terveydehuollon palveluja yksityisiltä. Siinä on vissi ero.

    Jos hautaustoimi yksityistettäisiin, niin miten käy varattomille? Tulisiko sitten jatkossakin valtion/kunnan maksaa hautauskulut yrittäjille näiden vähäosaisten kohdalla? Ja jos maksetaan, niin miksi minun tai kenenkään muun pitäisi maksaa hautausyrittäjille jotain ekstraa?

    Eri asia on se, jos joku haluaa tuhkastaan timantin...

    Äänestä

paikakseen mieluiten lapin susien vatsalaukku :D:D Monikohan omainen katselisi mielellään sitä hautaustoimitusta.

Äänestä

mielestään sopivimman olevan joutuminen lapin susien vatsaan :D:D Monikohan omainen seuraisi sitä toimitusta mielellään...

Äänestä

Tuli siinä ihan asiaakin, mutta olisin kyllä toivonut Niemelältä tarkkuutta siinä kohtaa, kun toimittaja alkoi puhua kirkollisverosta ja samansuuruisista hautausmaksuista kirkkoon kuulumattomille.

Yhteiskuntahan sitä hautaustointa verovaroin sponssaa ja reilusti jää rahaa ylikin.

Äänestä

Kelaa 20min kohdalle, hautausmaa-asiat ja Niemelä alkavat 20 minuutin 19 sekunnin kohdalla, päättyvät 29:43.
puheenjohtaja totesi: "Haluan tulla haudatuksi Lapissa susien vatsaan!"
Jussin haastattelu Uskonnottomien hautausmaa-asiaa tuoreeltaan:
http://areena.yle.fi/toista?id=1584816

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hautauksesta kirjoitti:

Jos jotain kiinnostaa niin eiköhän se areenasta löydy iltapäivällä. Ei kummoinen keskustelu eli paitsi jääneet eivät menettäneet paljoakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu