Milloin kortisonin teho alkaa, ja kun sen lopettaa (kuukausien käyttö, asianmukainen lopetus), niin milloin vaikutus loppuu? Tulevatko haitat kuinka nopeasti esiin ja loppuvatko kuinka nopeasti käytön jälkeen? Ai niin, annos 5mg päivässä.
Kortisoni
käyttäjä
3464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omaasi suuremmilla annoksilla vaikutus alkaa melko pian, vuorokauden, parin aikana ja sitä ei saa lopettaa äkkinäisesti, vaan portaittain lääkärin ohjeen mukaisesti.
5 mg vuorokausiannos on sen verran pieni, että sen vaikutuksen tuskin huomaa "kolahtavan", vaan prosessiin mennee jonkin aikaa. Samoin saattaa olla, että kortisonin monia sivuvaikutuksia et tuolla annostuksella huomaakaan, vaikka ne hiukan taustalla vaikuttaisivatkin.
Kortisoni pitää ottaa säännöllisesti, tasaisesti eikä sen ottamista saa unohdella. Se on hormonivalmiste, jonka epätasainen saanti sössii elimistöä hämmästyttävän monin tavoin. Kortisonin käytön oikeaoppisen lopettamisen jälkeen elimistön oma hormonitoiminta palautuu ennalleen muutamassa viikossa, mutta kortisonin huolimaton on/off-käyttö on ikävyyksien kerjäämistä.
viisaalta, mutta kyllä 5mg voi aiheuttaa oireita.
Söin 3kk kuurin 40mg->0mg. Viimeisestä napista on jo 7 vkoa ja edelleen tuntuu hemmetisti kaikenmaailman vieroitusoireet. Onko muilla kokemuksia vieroitusoireista?