Chilen presidentti Salvador Allende oli piilokommunisti, tämä on fakta. Hän sai laivalasteittain aseita Neuvostoliitosta ja muista kommunistisista maista. Tarkoituksena oli muuttaa Chile kommunistimaaksi!
Tämä oli merkinnyt kymmeniä tuhansia kuolonuhreja, syvästi katolinen maa olisi muutettu ateistiseksi diktatuuriksi. Augusto Pinochet iski onneksi ensin ja pelasti siten maansa.
Vielä nykyäänkin Chilen kansan enemmistö on sitä mieltä että Pinochet teki miehen työn ja on suuri sankari, Mannerheimiin verrattava kansansa pelastaja. Tätä ei eurooppalaiset sosialistit, vihreät ja muut kommunistit ymmärrä!
Tämä oli merkinnyt kymmeniä tuhansia kuolonuhreja, syvästi katolinen maa olisi muutettu ateistiseksi diktatuuriksi. Augusto Pinochet iski onneksi ensin ja pelasti siten maansa.
Vielä nykyäänkin Chilen kansan enemmistö on sitä mieltä että Pinochet teki miehen työn ja on suuri sankari, Mannerheimiin verrattava kansansa pelastaja. Tätä ei eurooppalaiset sosialistit, vihreät ja muut kommunistit ymmärrä!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Noihin aikoihinhan Brezhnevin kopla koitti kovasti kasvattaa maailmalla valtaansa ja se tuntui pahasti Suomessakin. Nixon ja kumppanit ajattelivat että, NL kurkkii myös Chilessä Allenden selän takana. Sen takia CIA järjesteli äijän pois päiviltä. Diktaattorin hommaakin ehdittiin jo tarjota ensin toiselle kenulle, joka kieltäytyi, koska se olisi maanpetos. Pinochet ei nähnyt vastaavaa ongelmaa.
Vaikea sanoa mitä Allenden touhuista olisi tullut, jos olisi saanut elää. Maareformin ainakin olisi varmaan tehnyt. Pinochetin aika oli kuitenkin puhdasta korporatiivista diktatuuria. Talous meni suht hyvin, paljon paremmin kuin millään muulla Etelä-Amerikan maalla. Asialla on kuitenkin kääntöpuolensa, joka näkyi vankiloissa ja kidutuskeskuksissa.
Allende joka tapauksessa voitti vaalit ja olihan se aika ruman näköinen keikaus.
"...Talous meni suht hyvin, paljon paremmin kuin millään muulla Etelä-Amerikan maalla. Asialla on kuitenkin kääntöpuolensa, joka näkyi vankiloissa ja kidutuskeskuksissa..."
Kyllä kai kahdesta pahasta parempi kuitenkin on se, että talous menee hyvin ja on vankiloita ja kidutuskeskuksia, kuin että talous menisi päin persettä ja on vankiloita ja kidutuskeskuksia (kuten Allenden vallassasäilyminen olisi merkinnyt)?
Oma mielikuva Allendesta on jäänyt hivenen ohkaiseksi, mutta jotenkin on sellainen tuntu, että tyyppi oli melko radikaali ja itään kallellaan. Toisaalta mitään näyttöä kidutuskeskuksista tai vastaavista ei ole tai edes suunnitelmista ei ole, koska ne olisi varmasti julkaistu. En oikein usko, että kyseessä oli Castron tapainen kovanaama vaan enemmän tuollaista idealisti osastoa. Minä uskon, että Allenden aikana olisi ehkä toteutunut maareformi, talous olisi mennyt pieleen, hän olisi hävinnyt vaalit ja tilalle olisi tullut joku korruptoitunut konservatiivi. Mitään Pinoa ei oltaisi koskaan tarvittukaan.