kutsua rintojen pienennysleikkaukseen. Yksityislääkäri laittoi lähetteen kunnalliselle puolelle.
Kertoi, että kutsuun voi mennä kolmekin vuotta. Jaksan kyllä odottaa, tuntuu vain aika pitkältä, voiko pitää paikkansa. Onko kellään kestänyt niin pitkään?
Kertoi, että kutsuun voi mennä kolmekin vuotta. Jaksan kyllä odottaa, tuntuu vain aika pitkältä, voiko pitää paikkansa. Onko kellään kestänyt niin pitkään?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Missä päin maailmaa noin pitkä jono on eikä hoitotakuusta tietoakaan?
Itselleni viime viikolla ½-vuotta lupailtiin jonotusajaksi.
Tampereella tapahtunut tämä.Onko kellään kokemusta Tampereen tilanteesta leikkausasiassa?
Ja odotus ei todellakaan ollut ylipitkä. Jonoon mut asetettiin helmikuun lopulla ja ens viikolla on leikkaus... Että kyllä melkein pysyttiin siinä hoitotakuun puitteissa(6kk). En kyllä usko, että ketään odotutetaan kolmea vuotta...
vastauksestasi! Toivottavasti itsekin pääsisin noin pian leikkaukseen, ei enää kolmea vuotta sentään jaksaisi odottaa. Paljon Onnea sulle leikkaukseen ja jälkihoitoon! Olisi hienoa lukea kokemuksesi leikkauksesta jälkeenpäin. Tsemppiä!
...Jonotilannehan elää koko ajan, nin tarkkaa jonotusaikaa on mahdoton ees sanoa. Mut mun tilannetta varmasti nopeutti huomattavasti se, että sanoin voivani tulla lyhyelläkin varoitusajalla. Eli mahdollisen peruutuspaikan vastaanottaminen lyhentää jonotusta.
Kiitos vaan tsempistä, kyllä jo alkaa oleen perhosia vatsassa ja vähän pelottaa...Kyllä ajattelin tänne sitten kirjoitella kuulumisia, kun taas pääsen koneelle. Mut on mulla aiheesta ihan blogikin, mitä saa katsella ja sinne kommentoida, jos on kiinnostusta, tässä osoite: http://rintojenpienennys.blogspot.com
Nyt en ole vielä saanut kirjoitettua sinne, mutta alkuviikosta päivitän sen ja laitan myös "ennen-kuvia" sinne. :)
miten homma etenee. Itselläni sekin epäselvää, laittoiko yksityislääkäri lähetteeseeni jonkin kiireellisyysarvion. Eli voiko se hoitoonpääsy hidastua jo alkuvaiheessa tämän takia.
Toivoisin että ei, onko jollakin tästä tietoa.