Aika salilla

Käyn salilla neljästi viikossa, ja joka kerralla aikaa menee noin kaksi tuntia. Vähintäänkin se puolitoista tuntia.

Kysyn, että onko tämä liikaa lihaskasvun kannalta? Voimaa on tullut ihan mukavasti ja ehdin myös luullakseni aina palautua seuraavaan treeniin, mutta siis lihaskasvun kannalta onko tämä liikaa?

Koska harjoittelen omille voimilleni raskailla painoilla, sarjojen väliseen palautumiseen kuluu yleensä paljon aikaa, noin kolmesta viiteen minuuttia. Sarjoja per lihas tulee kolmesta kahdeksaan, joten ei kovin paljon.

Mutta onko tuo puolitoista tuntia liikaa, kun tavoitteena on myös saada lihasta lisää?

Ja sitten toivon asiantuntevia vastauksia =) Kiitos jo etukäteen.
5502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

järkevää lihaskasvun kannalta on treenata tehokkaasti, kerralla lyhyesti jonka jälkeen pois lepäämään ja kasvamaan. saleilla näkyy monesti sitä, että tehdään samoja liikkeitä useita sarjoja jopa yli kymmenen sarjaa, mutta sarjoihin ei keskitytä yhtään. jos niihin keskityttäisiin ja liikkeet tehtäisiin rauhassa hötkyilemättä loppuun tai niin loppuun kuin halutaan ja pidetään yllä samalla tuntumaa ja lihasmieli yhteyttä niin saataisiin parilla sarjalla huomattavasti parempia tuloksia kuin usealla löysällä ja läpi tehdyllä sarjalla. kaksi tuntia on ehdottomasti liian pitkä aika. tunti puolitoista johon kuuluu jo lämmittelyt ja venyttelyt on sopiva aika. jopa 20 minuuttia voi riittää monijakoisessa ohjelmassa täysin isojenkin lihasten hankintaan.

Äänestä

Salilla vietetty aika ei sinänsä kerro mistään mitään. Treenaaminen eli ne sarjat, toistot, kilomäärät ja intensiteetti vaativat palautumista.

Pari tuntia salilla mukavia jutellen, lehtiä lukien ja perseitä zoomaillen ei ihme palautumista vaadi. Eli voit lisätä harjoittelua vaikka joka päiväiseksi tai vaikka kaksi kertaa päivässä.

Äänestä

Riippuu mitä tekee. Esim.maastaveto ja jalkakyykky kovimpina mahdollisena liikkeinä suorastaan vaatii sen 3 minsan palautukset, kun tosissaan revitään.

Mutta se, että nukkuu 5 minsaa peck-deck-sarjojen välillä, on se jo laiskuutta.

Äänestä

Rupukuntoisena uusheränneenä aloin seuramaan palautumistani syketasosta.

Sarjapalautukseni vaihtelee 1 - 2,5min liikkeestä riippuen.
Pienet lihakset, kuorma alle submax > palautus 1min+.

Rinnalleveto > käännöstä suoraan työntö > lasku rinnalle ja suoraan alas > uusi veto, yhtäjaksoisena liikesarjana, noin 50% raudat raaan rv:n maksimista > palautus ainakin 2,5min.
Syke pamahtaa vanhalla äijällä +180:een.

Sarjojen väliset palautukset pidän pitempinä
Maven, kyykyn ja rv:n jälkeen pienet lihasryhmät aloitan jo 2 - 3:n minsan huilin jälkeen.

Koko juttu on mielestäni kovin henkilökohtainen.
Riippuu kunnosta, trenistä ja tavoitteista.

Yli 5:n minuutin huilit vatisivat periaatteessa jo uutta lämmittelyä.

Ps. Lihaskasvusta en tiedä pätkääkään.
yritän vain hidastaa rappeutumista mutta periaatteet lienevät saman suuntaisia.

Äänestä

Kehon oman hormonituotannon takia kannattaa ehdottomasti yrittää tiivistää alle tuntiin treenikerta! Muuten treeni alkaa olla jo enemmän hajottavaa kuin rakentavaa lihaskasvun kannalta. Vähennä sarjojen määrää jos et muuten saa vähennettyä aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juke kirjoitti:

Käyn salilla neljästi viikossa, ja joka kerralla aikaa menee noin kaksi tuntia. Vähintäänkin se puolitoista tuntia.

Kysyn, että onko tämä liikaa lihaskasvun kannalta? Voimaa on tullut ihan mukavasti ja ehdin myös luullakseni aina palautua seuraavaan treeniin, mutta siis lihaskasvun kannalta onko tämä liikaa?

Koska harjoittelen omille voimilleni raskailla painoilla, sarjojen väliseen palautumiseen kuluu yleensä paljon aikaa, noin kolmesta viiteen minuuttia. Sarjoja per lihas tulee kolmesta kahdeksaan, joten ei kovin paljon.

Mutta onko tuo puolitoista tuntia liikaa, kun tavoitteena on myös saada lihasta lisää?

Ja sitten toivon asiantuntevia vastauksia =) Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu