Syönnistä?

Mitenkä pitkän ajan päästä sali treenistä pitää syödä? Onko väliä, että syökö mahdollisimman nopeasti sali treenin jälkeen, vai pitääkö pitää tunnin tai parin tunnin tauko? Ovatko nämä myös ihan hyviä eväitä salitreenin jälkeen: 0,5l maitoa, kananmuna ja tonnikala purkki. Syön myös kaksi kertaa päivässä neljän viljan puuroa ja aamupalalla otan monivitamiini poretabletin. Muuten syön myös kaikki normaalit ateriat. Ajattelin, että kannattaisko jättää toi monivitamiini poretabletti kokonaan pois?
3300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kysyykö täällä aikuiset ihmiset ihan oikeasti neuvoja siihen, miten pitäisi syödä? Wtf? Bodarit syö ihan kuin ketkä tahansa ihmiset. Ei nyt liioitella tätä harrastusta.

Äänestä

jälkeen tarvitaan nopeesti imeytyvii hiilareita ja proteiinia.kunnon ruoka noin 1t-1,5t treenistä.palautumis juoma paras ottaa heti treenin päätteeks hiilareita ja proteiinia.ehkä tulee turhanki paljon protuu noista tonnikalsta maidosta ja munasta.noin 60g sen munan voi huoletta jättää pois.riittää ku saa joku 30-40g protuu.ehkä toi maito ei kuitenka paras mahollinen,imeytyy hitaasti.eli sen melkeen voi jättää pois. treenin jälkeen joku banaani ja raejuusto vois olla parempi setti,ei niin raskastaka.pääruokana sit tonnikala ja se maito ja riisiä.

Äänestä
  • unohtakaa jo nämä treenin jälkeiset vittu nopeet ja turbo hiilarit ja protskut.

    uskokaa nyt jo saatana, että jos syötte hyvin,niin ette tarvitse treenin jälkeen yhtään nopeeta protskuu hiilarii.

    vittu jos te syötte 1-2 tuntia ennen treenii hyvin niin tämä ruokasatsi on luovuttamassa niitä proteiinia ja hiilareita sinne vitun kroppaan, ennen kuin nälkä ennättää tulemaan treenin jälkeen, niin yksinkertaisesti syötte sitä ennen, jos pelko nälästä on, ettei ennätä syömään, niin treenin jälkeen banaani käy hyvin.

    näin treenaajalla on jatkuvasti elimistössä luovuttamassa proteiinia ja hiilareita.

    lisäpaskaravinnefirmat maailmanlaajuisinen kusetuskamppanjoineen tosin väittää että treenin jälkeen tarvitaan HETI lisäravinnetta koska se kroppa vaatii sitä. tämä on suurin klisee mitä on ikinä keksitty. kuten sanoin, jos ette anna nälän yllättää te ette tarvitse treenin jälkeen mitään, jos pääsette hyvissä ajoin syömään.

    tätä samaa asiaa olen joka kerta sanonut lisäravinnepaskafirmoille ja vastauksena tulee aina pelkkää änkytystä, että hei niin joo onhan niin joo ei mitään ja jee joo ehkä niin tuota tuota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fdhknhk kirjoitti:

Mitenkä pitkän ajan päästä sali treenistä pitää syödä? Onko väliä, että syökö mahdollisimman nopeasti sali treenin jälkeen, vai pitääkö pitää tunnin tai parin tunnin tauko? Ovatko nämä myös ihan hyviä eväitä salitreenin jälkeen: 0,5l maitoa, kananmuna ja tonnikala purkki. Syön myös kaksi kertaa päivässä neljän viljan puuroa ja aamupalalla otan monivitamiini poretabletin. Muuten syön myös kaikki normaalit ateriat. Ajattelin, että kannattaisko jättää toi monivitamiini poretabletti kokonaan pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu