Auto Islannista....

Autot näyttävän olevan nyt kovin halpoja tuolla Islannin suunnalla tällä hetkellä. Onko kellään kokemusta auton hakemisesta tuolta ja poikkeaako se mitenkään auton tuomisesta esim. Saksasta?
1028783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Poikkeaa Saksan tuonnista, koska Islanti ei kuulu EU:hun. Sen vuoksi maksat autoa maahantuotaessa ostohinnasta ja rahdista 22% ALV:n ja tullin. Tämän jälkeen on normaalit autoverokuviot.

Äänestä
  • kamalaa paskaa

    Äänestä

  • ja ajettu LAAVATEILLÄ kirjoitti:

    kamalaa paskaa

    Näyttää olevan Smyril-linen halvin hinta auton kanssa 124 euroa Islannista Bergeniin. On se kallista. Ja kyllä siellä ajetaan pääasiassa ihan asfaltilla.

    Näyttää vaan olevan n. 30% halvempia kuin Saksassa tällä hetkellä nuo vaihdokit, kun kruunu on niin aliarvostettu.

    Äänestä

  • joo... kirjoitti:

    Näyttää olevan Smyril-linen halvin hinta auton kanssa 124 euroa Islannista Bergeniin. On se kallista. Ja kyllä siellä ajetaan pääasiassa ihan asfaltilla.

    Näyttää vaan olevan n. 30% halvempia kuin Saksassa tällä hetkellä nuo vaihdokit, kun kruunu on niin aliarvostettu.

    Eli n. 60% halvemmalla ku SUOMIAUTOT heh heh ...

    Äänestä

Jos vielä ruotsin kruunun arvo tippuu kuin se teki tällä viikolla niin kannattaa mieluummin hakea ruotsista auto. EU maa joten ei ongelmia, lisäksi esim. Volvoja löytyy melkoisesti tuolta.

Selailin eilen autoja läpi ja valikoimaa löytyy.

Äänestä

Moni kakku päältä...
Aluski tosiaan tuntuivat todella halvoilta, mutta muistapa laskea mukaan:
1. rahti
2. tulli 10%, juu se lasketaan ostohinnan + rahdin summasta
3. alv, juu tämä ei siis ole se ELV vaan ihan tuttu ja turvallinen kotimainen alv
4. sitten se MAHTI autovero + sille se elvi (jonka sitten joskus ehkä saa takaisin)
Kannattaa muistaa, että tällä hetkellä Islannissa ei ole TAX Refund järjestelmä toiminnassa, ilmeisesti ihan oikeasti siellä on rahat loppu. Eli auton hinnasta ei saa alvia takaisin (eli tulee maksettua kahteen kertaan).

Jäisi siinä silti hieman plussan puolelle, mutta ajo-olosuhteet ei Islannissa ole kovin kummoiset ja taitaa nuo premium-pelit saaneet siellä hieman "uutuudenviehätystä" kohdalleen.
Selkokielellä: olin itsekin suunnittelemassa hakua, mutta ekonomia ei tue projektia :(

Äänestä

nostavat Islannissa autojen hintoja. Ei mene suhteessa valuuttojen arvoon.

Äänestä

Islannin suurin autokauppa Hekla avaa nettikaupan eurooppalaisille asiakkaille ja se maksaa myös rahtikulut. Kaupat islannin kruunuissa, joten euro-ostajille edullinen kauppa.

Islannin valtiopäivillä keskustellaan autoveron poistamisesta islantilaisilta ulkomaille myytävistä ajoneuvoista.

Linkki Taloussanomien artikkeliin aiheesta:

- http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2008/10/25/islantilaisista-autokaupoista-tehdaan-nyt-loytoja/200827850/12?pos=13

Ovatko nuo islantilaiset autot yhdenmukaisia vastaavien Keski-Eurooppalaisten kanssa?

Äänestä

Islannissa on nyt ihan halvat autot kursseihin nahden. Jos on kiinnostusta ostoa varten niin laittakaa viestia. Voin auttaa asioissa Islannin paassa. Olen kielitaitoinen Islannissa asuva Suomalainen. Sahkopostilla lisaa infoa: [email protected]

Äänestä

ainakin kuorma-auto kannattaa tuoda. eipä mene kuin ostohinta tuontikulut -vero.

pitää tsekata Ramien hintataso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kellään kokemusta kirjoitti:

Autot näyttävän olevan nyt kovin halpoja tuolla Islannin suunnalla tällä hetkellä. Onko kellään kokemusta auton hakemisesta tuolta ja poikkeaako se mitenkään auton tuomisesta esim. Saksasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu