Liityin vuosia sitten Hgin lähetysseurakuntaan, jossa vaikutin hyvin aktiivisesti varsinkin kuoro- ja bänditoiminnassa. Kun tuli aika lähteä ko. nuorisokuoron kanssa kiertueelle Lappiin, silloinen erittäin vanhoillinen kuoronjohtaja soitti minulle pitkän puhelun työpaikkani toimistooni ja sai lopulta ilmoitettua asiansa: Minulla oli mieheksi liian pitkät hiukset (niskasta 5-10cm pitkät, mutta hyvin hoidetut ja siistit) sekä 2 pientä timanttinappia vasemmassa korvassa. Ei ollut kuulemma soveliasta miehelle näyttää siltä (siistit hiukset ja kaksi huomaamatonta korvanappia), joten jouduin jäämään pois ko. laulukiertueelta. Tähän loppui myös ihanasti alkanut uskonelämäni. En ole katkera ko. asiasta, mutta koskaan enää en löytänyt Sitä uskoa, jonka koin aikoinaan onnekseni löytyneen. En koskaan!
Samalla selvisi erittäin seikkaperäisesti, kuinka uskomattoman ulkokultaista ns. vanhemmistoveljien perhe-elämä oli. Rikkaus oli tietyssä suhteessa syntiä, TV:tä EI saanut kotoa löytyä ym. roskaa! Totuus oli kuitenkin se, että valtaosa ns. vanhemmistoveljistä ajoi kokouksiin tehdasuusilla ökymersuilla ja Bemareilla, ja jokaisesta näkemästäni West-Endin luxuskodista löytyi jostain nurkasta televisio. Tämä EI ole panettelua vaan korutonta kertomaa siitä, miten tavallisesta työläisperheestä, ihanasti uskoon tullut nuori mies häädettiin pois erittäin elitistisestä seurakunnasta lopullisesti.
Kuulin myös eräältä uskonveljeltä tapauksen, jossa entinen heroinisti oli päässyt kuiville uskon avulla, mutta hän ei näyttänyt ulkoisesti sopivan ko. kastiin, niin hänet kylmän rauhallisesti ajettin pois ko. seurakunnasta ja raukka sortui uudelleen suonensisäisiin huumeisiin.
Tässä pikkuisen totuuksia elävästä elämästä, ja ennenkaikkea niille, jotka vielä harkitsette, mihin seurakuntaan Teidän olisi hyvä liittyä.
Vapaaseurakunta sijaitsee vain parin korttelin päässä, jossa Teitä ei häädetä pois ulkoisen olemuksen tai syntyperänne vuoksi!
En ole vieläkään saanut vastausta siihen, että missä Raamatunkohdassa mieheltä kielletään korvakorut ja hiukan pitemmät hiukset. Käsittääkseni Jeesuksellakin oli pitkät hiukset?????
Samalla selvisi erittäin seikkaperäisesti, kuinka uskomattoman ulkokultaista ns. vanhemmistoveljien perhe-elämä oli. Rikkaus oli tietyssä suhteessa syntiä, TV:tä EI saanut kotoa löytyä ym. roskaa! Totuus oli kuitenkin se, että valtaosa ns. vanhemmistoveljistä ajoi kokouksiin tehdasuusilla ökymersuilla ja Bemareilla, ja jokaisesta näkemästäni West-Endin luxuskodista löytyi jostain nurkasta televisio. Tämä EI ole panettelua vaan korutonta kertomaa siitä, miten tavallisesta työläisperheestä, ihanasti uskoon tullut nuori mies häädettiin pois erittäin elitistisestä seurakunnasta lopullisesti.
Kuulin myös eräältä uskonveljeltä tapauksen, jossa entinen heroinisti oli päässyt kuiville uskon avulla, mutta hän ei näyttänyt ulkoisesti sopivan ko. kastiin, niin hänet kylmän rauhallisesti ajettin pois ko. seurakunnasta ja raukka sortui uudelleen suonensisäisiin huumeisiin.
Tässä pikkuisen totuuksia elävästä elämästä, ja ennenkaikkea niille, jotka vielä harkitsette, mihin seurakuntaan Teidän olisi hyvä liittyä.
Vapaaseurakunta sijaitsee vain parin korttelin päässä, jossa Teitä ei häädetä pois ulkoisen olemuksen tai syntyperänne vuoksi!
En ole vieläkään saanut vastausta siihen, että missä Raamatunkohdassa mieheltä kielletään korvakorut ja hiukan pitemmät hiukset. Käsittääkseni Jeesuksellakin oli pitkät hiukset?????
Vastaukset 12
Vanhimmat
kypsymätöntä toimintaa vanhimmiston taholta.
Kaikissa helluntaiseurakunnissa on yleinen sääntö, "että kaverille ei jätetä", joka on niin epäraamatullinen ja itsekäs käytäntö, että ns. uskomattomatkin ovat monesti auttavaisempia kuin helluntaiseurakuntalaiset.
On heissäkin sitten tietenkin aitoa auttajaakin.
Heidän mielestään taloudellinen apu on sosiaalihuollon tehtävä, eikä niinkuin Raamattu opettaa.
ÄLÄ KUITENKAAN JÄTÄ USKOASI, SE EI OLE JUMALAN TAHTO.
Uskovainen joutuu , varsinkin aito uudestisyntynyt, ajallaan koetuksiin, Jumala sallii niitä jokaiselle lapselleen.
JEESUS EI OLE SINUA HYLÄNNYT, VAIKKA IHMISET , JOTKA JOHTAVAT SEURAKUNTAA,
OVATKIN JOSKUS NIIN PERUSTEELLISEN TAITAMATTOMIA, VARSINKIN HE, JOTKA OVAT SYNTYNEET HOPEALUSIKKA SUUSSA,EIVÄTKÄ TIEDÄ TAVALLISESTA ELÄMÄSTÄ MITÄÄN.
1 Kor 11 luku
14. Eikö itse luontokin opeta teille, että jos miehellä on pitkät hiukset, se on hänelle häpeäksi;
15. ja että jos vaimolla on pitkät hiukset, se on hänelle kunniaksi? Sillä ovathan hiukset annetut hänelle hunnuksi.
16. Mutta jos joku haluaa väittää vastaan, niin tietäköön, että meillä ei ole sellaista tapaa eikä Jumalan seurakunnilla.
1 Piet 3 luku
3. Älköön teidän kaunistuksenne olko ulkonaista, ei hiusten palmikoimista eikä kultien ympärillenne ripustamista eikä koreihin vaatteisiin pukeutumista,
4. vaan se olkoon salassa oleva sydämen ihminen, hiljaisen ja rauhaisan hengen katoamattomuudessa; tämä on Jumalan silmissä kallis.
Luulenpa että joku tuolla taivaassa on vuodattanut monta kyyneltä näiden vanhemmistoveljien vuoksi, joiden aika menee siihen, kun läpi käydään seurakuntalaisten ulkonäköä!Se miltä joku näyttää, sillä ei ole mitään merkitystä sielun pelastumisen kanssa. Ja eikö se ole kaiken perusta? Vanhemmistoveljillä ja muilla uskovaisilla ei pitäisi olla mitään muuta murhetta kuin se että jokainen sielu pelastuisi. Vai ajatteletteko että Jeesus valtaisuimella käy Isänsä kanssa keskustelua siitä mitä tuon Matti-pojan kanssa pitäisi tehdä kun tukka on vähän liian pitkä ja joku korukin killuu jossakin. Ei hyvänen aika. Kyllä Hän murehtii pelkästään sitä miten hän sovitustyön kautta onnistuisi pelastamaan meidän jokaisen sielun ettei yksikään kadotukseen joutuisi. Eli keskittykää siihen mikä sydämessä on eikä miltä päälle päin näyttää! Ja oppikaa ottamaan vastuu jokaisesta joka seurakuntaanne tulee ja pitäkää mielessä että kaikki perustuu armoon ja uskoon. Sen vuoksi se onkin hullutukseksi raamatussa kutsuttu. Taitaa nykyään olla hullutus jo seurakuntien sisälläkin!
Älkääkä väheksykö Pyhän Hengen voimaa, etteikö se vaikuttaisi tekemiseen ja tahtomiseen, eli jos Jumalan tahto on jonkun ulkonäön muuttaa, kyllä Hän sen tekee, ilman ihmisen sekaantumista siihen!!! Rukouksella on valtava voima. Jos vanhemmisto ym näkevät vaivaa ko asioista, silloin voisi mennä polvilleen ja tutkiskella asiaa, että mikä siinä sitten oikein häiritseee ihan itseään! Emmehän ole lain alaisuudessa... Joten älkäämme myös olko tuomareita, sillä tuomari edelleen seisoo ovella!
Kerroit, että menetit uskosi. Seurakunnissa on kieltämättä myös sairaanloisia ihmisiä mukana. Tosi seikka on, että kaikki töpeksivät elämässään. En ymmärrä miksi seurakuntien odotetaan olevan täynnä onnistuneita ja virheitä tekemättömiä ihmisiä - ovathan he myös tavallisia ihmisiä. Se, että sinä olet päähän potkittuna ulkona seurakuntakuvioista - johtuu tiedon puutteesta! Sinä et ymmärtänyt kuoronjohtajaa, eikä kuoronjohtaja sinua. Jäitte molemmat painimaan asian kanssa vailla asian perinpohjaista selvittämistä.
On hyvin yleistä, että perustelemme omat näkemyksemme asioista näkemämme perusteella, mutta emme koskaan selvitä onko asioista saamamme mielikuva totta. Se, että joku ajaa Mersulla ja saa meidät väärällä tavalla kateelliseksi, kertoo meidän vinoutuneesta ja heikosta minä kuvastamme. Emme antaisi toisen onnitua elämässään jos hän sen on ansainnut. Vaikka ulkoisesti näyttää hienolta, ei Jumala ole siitä kiinnostunut, vaan hän on kiinnostunut siitä mitä ihmisessä on sisällä.
Se, että ihminen töppää on elämän todellisuutta. Se, että ihmisen töppi tekee Jumalasta syyllisen ja petturin, on mielestäni täysin SAATANAN TEKO! Kun ihminen lyö, se ei ole Jumalan käsi, vaikka näin usein käyttäydymme lähtiessämme seurakunnasta ovet paukkuen.
Erotettu!
Vaikka et löytäisi enää lähetysseurakuntaa, löydä takaisin Jeesus, syyttömänä ulospotkittu!
Jos tuo kaikki on totta kohdaltasi, so. valitettavaa.Nyt tosin tämä on sinun sanasi.Mitenkähän toinen osa puoli kommentoisi, se jää näkemättä?Jos sinussa olisi miestä, menisit ja selvittäisit asian(todenperäisyyden).Siukkista. [email protected]
Halusin alunperin kirjoittaa oman hlökohtaisen tarinani, kuten teinkin. Nyt haluan sydämestäni kiittää kaikkia Teitä positiivisesti ajattelevia ihmisiä, joiden kautta Jumalan oikea sana varmasti välittyy tuhansiin ja taas tuhansiin sydämiin.
Lämmin kiitos Teille!
Kyseinen kuoronjohtaja muutti perheineen melko pian tapahtumien jälkeen pois Pk-seudulta tarkemmin osoitettaan kertomatta, joten asioita tuskin olisi saanut enää puheilla edes selvitettyä. Kyllä minussa on miestä selvittää asioiden syyt ja seuraukset. Jos olisin tehnyt tapahtuneesta julkisen keskustelunaiheen, uskon, että liian moni silloinen uskonveli ja -sisar olisi joutunut erittäin ikävään välikäteen valitessaan puolensa?
Enkä ole koskaan ollut kateellinen kenenkään maalliselle mammonalle; minulla on omasta työpanoksesta sitä kertynyt aivan riittävästi. Kerroin vain, kuinka jyrkkä kontrasti puheilla, teoilla ja uskomuksilla on tosielämän kanssa.
Teit mielestäni oikein, kun et sekoittanut muita nuoria tapahuneeseen. Minua on rohkaissut monesti Jeesuksen esimerkki olla pamauttamatta, vaikka olisi hyvin oikeutettua tehdä niin. Kun Mestaria syyttömänä ruoskittiin ja syljettiin kasvoille olisi ollut jo hyvä syy puolustautua. Hän oli kuitenkin päättänyt kulkea tiensä määränpäähän ja suorittaa tehtävänsä. Tämä osoittaa, että hän myös ymmärtää väärin kohdeltuja.
Ihmisen elämää kun ajattelee, on todettava, että ilman Jumalan armoa ei yksikään pelastu. Tekomme ja asenteemme ovat niin vääriä, että äänemme ei kuulu. Toivomme voimme asettaa vain Jeesukseen!
Siunausta Ulospotkittu!
Mitä menet tunkemaan pedofiiliporukkaan? Mene kunnon kirkkoon ja liity nuorisokuoroon ja muuhun nuorten touhuihin. Nämä helvetin hihhulit on kohta joka päivä raastuvassa kun sedät vähän lipasee lapsia. Sairaitahan ne saatanat on. Löydä itsellesi elämä kaltaistesi joukoista.
seurakunnasta oli kyse? Kuulosti vähän lestadiolaisuudelta...?
Otan osaa, tuo on tuttua.. Tosin, itse olen sanut olla oman "lookkini" kanssa aika rauhassa. Mulla on korvikset molemmissa korvissa, ja olen snadisti tatskoihin friikahtanut..
Mutta en ole oikein suosittu, mitä vastuuhommiin tulee. Ja muutenkin seurakunnassa olo on ollut viime aikoina aika ahdistavaa, kun ei siellä oikein ole hyviä ystäviä. Rehellisesti sanottuna en oikeastaan tunne ketään yhtä hyvin kuin taas maailman kavereita. Joko itse en ole rehellinen tai toiste päin. Minusta seurakunnan kokouksissa luoduista sosiaalisista tilanteista on paljon sellaista teatteria, joka oikeastaan on alkanut jo oksettaa minua. Olen monesti miettinyt, että en tiedä yhtään niin ikävää ihmistä, jolle soisin elämää pikkuisessa helluntaiseurakunnassa..
Ei ole helppoa tulla pystymetsästä helluntaiseurakuntaan, kun enemmistöllä on koko lähes koko suku seurakunnissa.. Monella on jo vuosien ajan ollut kaveri porukka klikki, jonne on vaikeaa tunkea väliin.. Ja sit ihmetellään, miksi jengi dokaa ja käy ravintoloissa. Se on sillee kuitenki pal helpompaa kuin joka sunnuntainen väittely onko rööki pahempaa kuin kahvi ja kuka on kuukauden pahin väärä profeetta..
Tosin, siellä olet porukan nynny ja hannari, ja seurakunnassa pahis, joten elä sen kanssa..
No, aina voimme tietysti muuttua, ja jos Jumala vielä armossaan meitä kasvattaa, saatamme jopa nähdä jo muutoksia.. Klisee, jota mulle on hoettu paljon, on MUUTU SINÄ JA JÄTÄ MUUT RAUHAAN!!
Siunausta sulle, ota Jeesus takas sydämeen ja rukoile että Jumala johdattaa sut sellaiseen seurakuntaan, johon tunnet oikeasti kuuluvasi. Itsellä tämä prosessi on kanssa meneillään, seurakunta johon nyt kuulun on minulle todella vaikea paikka, ja uskon että Jumalalla on minulle toinen paikka, jossa saan olla oma itseni ja sitä kautta päästä eroon noista pahoista tavoistani juosta ravintoloissa..
Olen joskus kuullut että läpäri olisi "parempien seurakunta." Olen jonkun verran käynyt kyseisessä seurakunnassa...joo kyllä se mun silmiin vaikuttaakin "parempien seurakunnalta"...
Että ehkäpä mun pitäis vaihtaa paikkaa kun ite näytä sopivan niihin ihmisiin...
Minäkin olen käynnyt Läpärissä, ja varsinkin nuortenillossa!
Edellämainitut kokemukset vaikuttavat aika oudolle, nuortenilloissa meininki on todella hieno ja upea, kaikki näyttävät olevan kavereita keskenään ilmapiiri on ehdottomasti paras niistä monista seurakunnista joissa olen käynnyt.
Paljon riippuu meistä itsestämme miten meidät otetaan vastaan:) jos pidät itse "ovet" kiinni tuskin kukaan alkaa repiä niitä auki.
Sen tiedän kyllä että vuosia ja vuosikymmeniä sitten ulkoiset merkit oli niitä joista autuus mitattiin, mutta onneksi maailma muuttuu siinäkin suhteessa.
-tarkkailija-