Obama johtaa viidellä pisteellä, noin keskimäärin, viime viikolla:
Poll Date Sample MoE Obama (D) McCain (R) Spread
RCP Average 10/12 - 10/18 -- -- 48.8 43.8 Obama 5.0
Poll Date Sample MoE Obama (D) McCain (R) Spread
RCP Average 10/12 - 10/18 -- -- 48.8 43.8 Obama 5.0
Vastaukset 6
Vanhimmat
Iltalehtien toimittajat vetelevät palstoilleen noita galluppeja ymmärtämättä sen paremmin niiden päälle.
Tuokin gallup on tehty haastattelemalla puhelimitse noin 1200 todennäköistä äänestäjää. Ja tilastollinen virhemarginaali on yleensä 4%:n luokkaa. Tosin sanoen haastattelu olisi voinut antaa tulokseksi myös luvut 52,8% vastaan 39,8%.
Ja sitä paitsi vaalit ratkaisee valitsijamiesten määrä, ei äänten määrä sinänsä. Osavaltion vaalit voittanut saa taakseen kaikki tuon osavaltion valitsijamiehet ja -naisetkin.
Älä unohda, että virhemarginaali voi olla myös toiseen suuntaan.
Sitäpaitsi sinun laskelmillasi ja unelmillasi ei ole mitään merkitystä usa.n vaalien lopputulokseen. Sen ratkaisevat ainoastaan jenkit itse eikä heitä yhtään kiinnosta sinun mielipiteesi.
Sen ratkaisevat tietysti amerikkalaiset. Mutta tosiasia on sekin, että me eurooppalaiset, saksalaiset ja suomalaiset ainakin, näkisimme mielellämme USA:n seuraavana presidenttinä demokraatin - Barack Obaman.
Ja näin tuntuvat hyvin vahvasti ajattelevan myös amerikkalaiset. Suomessakin vain 13% haluaisi McCainin voittavan. Joukkoon mahtuvat vain Kokoomuksen äärilaita ja muut yhteiskuntamme laitapuolen kulkijat...
Se mitä eurooppalaiset tai suomalaiset haluavat ei sekään merkitse yhtään mitään. Jenkit vähät välittävät muiden mielipiteistä eikä pidä välittääkkään koska valitsevat itselleen pressaa.
Ota nyt lunkisti ja odottele lopputulosta. Sitten pääset joko riemuitsemaan tai kimittämään harmista, sen päättävät yksin amerikkalaiset eikä siihen enää pitkää aikaa ole. Mene vaikka hiihtelemään jotta hermosi saavat lepuutusta .))
Ethän sinä edes ymmärrä katkeruudessasi mitään.
Mikä sinua harmittaa?
Sekö, että Stubb ja Häkämies eivät pääsekään
oikein kunnolla sotimaan Afganistaniin jos Obama
valitaan?
Jaa, olitkin pelkkä lemuava komukka vinttikammarissaan. Semmosia te olette, vihassanne keskustelukyvyttömiä lurpakkeita joilla ei missään asiassa mitään merkitystä.