"Uskon vasta kun näen"

Evot suhtautuvat usein ylimielisesti tieteellisiin argumentteihin suunnittelijasta. He sanovat pöyhekinä: "uskon vasta kun näen". Mutta vastuu ei ole uskovalla, vaan evolla, sillä pallo voidaan heittää heille takaisin. Näyttäkää minulle apinaihminen. En usko ennenkuin näen.
17685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

lähin peili, siinä apinaihminen näkyy.

Äänestä
  • Sankka on se joukko joka on saanut elämäänsä uuden suunnan muutoksen vankilan kirkossa jossa evankeliumia on puhuttu mäkin jo vuodest -82(äläkä nyt juniori täällä rupee lässyttämään mitään, mitä ett tiedä, mä oon tehnyt, nähnyt, kokenut näitä juttuja, monet täällä kirjoittavat ei ollut vielä syntynytkään, kun näitä hommia aloittelin, ruunat taas saa kyllä kommentoida, ne tietää ja kunnioittaa näitä juttuja, kun heistä on hyvä ett pääsee siitä linna kierteestä vekkaan, siis alan miehet siis) .jopa useat ateisti itseään kutsumat ovat kääntäneet kelkkansa Jeesuksen puolees, hienoakiitämme elävää Jumalaa, aamen!

    Äänestä

  • se on KAHLE kirjoitti:

    Sankka on se joukko joka on saanut elämäänsä uuden suunnan muutoksen vankilan kirkossa jossa evankeliumia on puhuttu mäkin jo vuodest -82(äläkä nyt juniori täällä rupee lässyttämään mitään, mitä ett tiedä, mä oon tehnyt, nähnyt, kokenut näitä juttuja, monet täällä kirjoittavat ei ollut vielä syntynytkään, kun näitä hommia aloittelin, ruunat taas saa kyllä kommentoida, ne tietää ja kunnioittaa näitä juttuja, kun heistä on hyvä ett pääsee siitä linna kierteestä vekkaan, siis alan miehet siis) .jopa useat ateisti itseään kutsumat ovat kääntäneet kelkkansa Jeesuksen puolees, hienoakiitämme elävää Jumalaa, aamen!

    Hienoakiitämme elävää Jumalaa, aamen!

    Äänestä

  • S.U.P kirjoitti:

    Hienoakiitämme elävää Jumalaa, aamen!

    Raappoooppiiiiipopopaaaappooooooppaaa!

    Aamen!

    Mot!




    Vakuuttavaa!

    Äänestä

Evoluutiomiehille on mahdottomuus kääntyä katsomaan omaa pienuuttaan suuren Luojan edessä. He ovat tuuliajolla, oppinsa tuulesta syntynyt, ei ole heillä rauhaa, sanoo elävä Jumalaa, kiitetään elävääJumalaa aammen hänen sanassaan on voima. Ei murra evoluutiomiehen oppia sanat eikä todisteet, mutta Jumalan henki voi koskettaa aammen meilläon elävä Jumala.

Äänestä
  • ...puhua "evoluutiomiehistä". Taitaa sopia fundismaailmankuvaasi?

    Äänestä

  • Freak_Engineer kirjoitti:

    ...puhua "evoluutiomiehistä". Taitaa sopia fundismaailmankuvaasi?

    Eivätkös evoluutiotohtorit järjestään ole miehiä?

    Äänestä

Mitä sanovatkaan kreationistit epämiellyttävistä tieteen tuloksista: "en usko vaikka näenkin" tai vaihtoehtoisesti "en usko näkeväni, en siis näe".

Tämä on tosiasia jonka hyvin monet kreationistit ovat jo avoimesti myöntäneet, joten älkää viitsikö valehdella. Te ette kertakaikkiaan suostu uskomaan mihinkään, mikä on ristiriidassa raamatuntulkintanne kanssa, vaikka se tuijottaisi teitä silmiin. Niin kauan kun ette tätä avoimesti myönnä, joudutte valehtelemaan aiheesta paitsi itsellenne, myös muille. Ja kuitenkin kaikki tämän asian jo tuntevat.

Äänestä
  • Wikipedia does not have an article with this exact name.

    Äänestä

  • sanan parsia kirjoitti:

    Wikipedia does not have an article with this exact name.

    Jos laittaa puuttuvan sulun osoitteeseen mukaan. Jos ei auennut, etsi wikistä Lucy

    Äänestä

"Evot suhtautuvat usein ylimielisesti tieteellisiin argumentteihin suunnittelijasta."

Suunnittelijan olemassaolosta ei ole ensimmäistäkään tieteellistä argumenttia.

Äänestä

Jos termillä "apina" tarkoitetaan kädellistä ylipäätään tai ihmisapinaa, niin lähin "apinaihminen" löytyy kun katsot vessan peiliin.

Äänestä

Uskotko humanoideihin?

Äänestä
  • Ei ole elämää muualla kuin maapallolla, mutta ns humanoidit ovat pimeyden henkivaltoja taivasten avaruuksissa, jotka harhauttavat nykyihmisiä uskomaan avaruusolioihin, vaikka ovat itseasiassa demonisia henkivoimia.

    Äänestä

  • Outsider____! kirjoitti:

    Ei ole elämää muualla kuin maapallolla, mutta ns humanoidit ovat pimeyden henkivaltoja taivasten avaruuksissa, jotka harhauttavat nykyihmisiä uskomaan avaruusolioihin, vaikka ovat itseasiassa demonisia henkivoimia.

    Entäpä jos raamatussa ei kerrotakkaan kaikkea? Jos jumala loi muutakin maailmoja ja paha vatikaani panttaa raamatusta sensuroitua tietoa?

    Äänestä

  • Outsider____! kirjoitti:

    Ei ole elämää muualla kuin maapallolla, mutta ns humanoidit ovat pimeyden henkivaltoja taivasten avaruuksissa, jotka harhauttavat nykyihmisiä uskomaan avaruusolioihin, vaikka ovat itseasiassa demonisia henkivoimia.

    napasi ympärillä, eli oletko kenties jumala ? Miten tulit tälläiseen johtopäätökseen ?

    -evvk-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outsider____! kirjoitti:

Evot suhtautuvat usein ylimielisesti tieteellisiin argumentteihin suunnittelijasta. He sanovat pöyhekinä: "uskon vasta kun näen". Mutta vastuu ei ole uskovalla, vaan evolla, sillä pallo voidaan heittää heille takaisin. Näyttäkää minulle apinaihminen. En usko ennenkuin näen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu