koska se tukee jotain bb tummaa kirkon ulkomaan avun kautta
eroan kirkosta
tv.vt
5272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on niin tekopyhää. Katsoin big brotherin eilen juuri sen vuoksi, että näen, mitä kirkko todella mainostaa. Oliko irstaampaa, kun tyypit vetivät viinaa ryyppylaseista ja samaan aikaan näytössä lukee kirkon ulkomaan apu ja jotain muuta sellaista. Näyttihän tuo viina maistuvan sille ulkomaan vieraallekin Munyalle. Paljonkohan kirkollisverorahoja vyöryy tuolle KUA:lle eli kirkon ulkomaan avulle? Maksetaanko me oikeasti tuollaisesta!
"TALOUS
Avustustyöhön käytettyjen varojen perusteella Kirkon Ulkomaanapu on Suomen suurin kehitysyhteistyöjärjestö ja toiseksi suurin katastrofiavun antaja. Teemme työtä kymmenissä maissa Aasiassa, Afrikassa, Euroopassa, Latinalaisessa Amerikassa ja Lähi-idässä.
Ulkomaanavun tulot olivat vuonna 2007 yhteensä 23,8 miljoonaa euroa, kymmenen prosenttia edellisvuotta enemmän.
Avustustoiminnan kulut olivat 20 miljoonaa euroa. Varat käytetään tehokkaasti – 85 % menee suoraan avustustyöhön, kotimaan toimintaan ja hallintoon kuluu vain 15 %.
Ulkomaanavun periaatteena on toimia pääsääntöisesti paikallisten ihmisten kautta, mikä lisää kestäviä kehitysvaikutuksia ja säästää henkilöstökustannuksissa.
Tulomme koostuvat pääosin ulkoasiainministeriön, yksityis- ja yrityslahjoittajien, seurakuntien ja EU:n tuesta. Lisäksi Yhteisvastuukeräyksen tuotoista kanavoidaan Ulkomaanavulle 60 %."
http://www.kua.fi/fi/meista/talous/?id=27
Eli antamasi linkin mukaan KUA saa BB-rahojaan kahta kautta verottamalla, sekä valtiolta että kirkolta, jotka molemmat saavat varansa verottamalla kansaa. Aion boikotoida joka ikistä BB-tuotetta tästä lähtien.
EU-rahatkin kirkolle toki tulevat kansalta ja samoin yhteisvastuukeräyksestä saatavat rahat.
Big brotheristako tässä on kyse? En tiedä siitä mitään, koska en ole ainuttakaan ohjelmaa katsonut. Lööppejä kyllä näkyy näitten esiintyjien mokailuista.
Miksi kirkko siellä mainostaa? Kummallista.
Aika moni kirkkoon kuuluva on ollut pahoillaan, että kirkon ulkomaan apu hakee näkyvyyttä BB-ohjelmassa. Kirkossa kävijät eivät kuulu ohjelman katsojakaartiin pääsääntöisestikään, joten eiköhän ne kalastele sellaisten ei-kirkkouskovaisten huomiota mainostamalla BB-ohjelmassa. Aika arveluttavaa.
Kaiken lisäksi sanottiin, että KUA mainostaa vain BB Extrassa, mutta eilisessäkin BB-ILTALÄHETYKSESSÄ pyöri ruudussa KUA:n mainos samalla kun BB-talon asukkaat kiskoivat viinaa suuhunsa.
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=6232&Itemid=38
Iltaisin tuleva BB-kooste päivän tapahtumista ei todellakaan ole BB Extra -niminen lähteys. Ketä tässä vedätetään?