ikuinen olo Helvetissä?
Tuon tietäen - KUITENKIN - uskovainen saattaa lapsia maailmaan? Miksi?
Tuon tietäen - KUITENKIN - uskovainen saattaa lapsia maailmaan? Miksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on taivasten valtakunta.
Lapsi kasvaa aikuiseksikin ja käy niin, että tuleekin ateisti?
Jumala on luonut meidät lisääntymään "lajiemme mukaan". Se on Jumalan luomisjärjästys. Emme voi tietää tuleeko lapsistamme ateisteja vai uskovaisia tai jotain muuta; emme edes syntyvätkö he terveinä vai sairaina. Tällaiset asiat saa ja pitää jättää Jumalan haltuun. Me teemme virheitä, Jumala ei tee. Me ymmärrämme vajavaisesti, mutta Jumala ymmärtää täydellisesti. Ihminen on pieni. Ihminen päättää ja Jumala säätää.
ei ole esteenä saattaa lapsianne Helvettiin.
:D
'lastenkaltaisten'.
Millainen ihminen on lapsenkaltainen hengellisessä mielessä?
sellainen, joka luottaa Taivaan Isään.
* "Lastenkaltaisten"! Eihän sanamuoto anna mitenkään ymmärtää, että lapset olisivat tämän perusteella uskossa Jumalaan, niikuin luterilaiset vittävät?
* Lapsenkaltaisuus on lapsen ominaisuus, minkälainen on lapsi toiminnaltaan, miten se käyttäytyy, ja nimenomaan tottelevaisuudessa. Koska nyt meidän aikuisten tulisi olla lapsenkaltainen? Miten voi aikuinen olla niikuin lapsi?
* * On aivan selvää, että uskovainen aikuinen voi olla lapsenkaltainen, USKOSSAAN Jumalaan.
Lapsihan uskoo kaiken, mitä "isi" lapselleen sanoo, ja utelee vielä lisääkin asian tiimoilta.
* Ja huomio nuomio, ei ole kyse vauvasta, vaan lapsesta, ja lapsi osaa ymmärtää, mitä isi ja äiti hänelle puhuu ja opetaa, eikä juurikaan koskaan sano vastaan, vaan uskoo kaiken "lapsenmielisesti, niinpä uskovaistenkin tulisi luottaa ja uskoa Jumalaan ja Hänen sanaansa niikuin lapsi, lapsenkalaisesti, eikä alkaa selittämään omiaan.
* Tämä Sana luterilaisuudessa käsitetään aivan nurinkurisesti. Ensinnäkin tämä Sana sovitetaan vauvaan, vaikka puhe on lapsesta, mihin ikävuoteen asti vauvasta lähtien on lapsi? Sanoisin 12 vuotias on vielä lapsi, ja vanhempikin, on yksilöllistä, missä iässä kukin aikuistuu! Tuleeko koskaan ihan aikuiseksi?
* Paavali snoo jotain, "täyteen täydeniän määrään Kristuksessa Jeesuksessa".
* Joka tapauksessa "lapsenkaltaisuus", ei mitenkään anna oikeutta sillä perustella vauvakastetta.
Miksi et vastaa vain kysyttyyn, vaan alat selittää lapsikasteesta ym.
Teit juuri sen, mistä varoitat eli aloit selittämään omiasi. >eikä alkaa selittämään omiaan.<
Lapsenkaltaisuus on luottavaisuutta, heittäytymistä ilman pelkoa Taivaallisen Isän ojennetuille käsivarsille.
Kirjoitit:
>>> Lapsenkaltaisuus on lapsen ominaisuus, minkälainen on lapsi toiminnaltaan, miten se käyttäytyy, ja nimenomaan tottelevaisuudessa... eikä juurikaan koskaan sano vastaan, > mihin ikävuoteen asti vauvasta lähtien on lapsi? Sanoisin 12 vuotias on vielä lapsi, ja vanhempikin, on yksilöllistä, missä iässä kukin aikuistuu! Tuleeko koskaan ihan aikuiseksi?