hei, olen tyttöpoika täytän kohta 16. eli siis intersukupuolinen. olen osittain poika ja tyttö. minulla on pienet rinnan nysvät, korkea ääni, ei kasva viiksiä partaa yms, leveä lantio hieman jne jne. mutta muuten poika. ja haluisin kysyä, että tietääkö kukaan jos thaimaasta ostaa apteekista ilman reseptiä naishormoneja ja syön niitä. syylistynkö suomeen tullessani johonkin rikokseen tms? teenkö väärin siinä? kiitos todella todella todella paljon jo järkevistä, rakentavista vastauksista. ei mitään niskojen nakuttelua kiiitooss !
NAISHORMONIT THAIMAASTA??
tttodellaepätietoinen
72311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ostele mistään Thaimaasta mitään. Sinähän saat tarvitsemaasi hoitoa ihan kotimaassakin.
Ja ei, ei sieltä saa tuoda mitään lääkkeitä ellei niille ole täällä kirjoitettua, voimassa olevaa reseptiä=)
mutta jos syön kuurin jo thaimaassa, niin enhän minä tuo niitä lääkkeitä suomeen. niin teenkö siinä jonkun rikoksen?
Lyhytaikainen kuuri ei auta mitenkään! Pelkkä estrogeeni turvallisina annoksina ei edes tehoa, koska omat testosteronit kumoavat sen vaikutuksen. Testosteronin tuottanto pitäisi lopettaa toisilla lääkkeillä. Varsinaisessa transsukupuolisten hoidossa oikeilla laillisilla lääkkeillä vasta useamman kuukauden kuluttua alkaa havaita joitakin muutoksia. Muutaman viikon lomareissu ei siihen riitä, mutta siinä ajassa saa kyllä maksan poksahtamaan väärillä lääkkeillä ja annoksilla. Jos taas tuot lääkkeet tulessasi Suomeen, syyllistyt salakuljetukseen ja todennäköisesti menetät lääkkeesi tullissa ja saat vielä sakot.
Jos puhut itsestäsi tyttöpoikana, et ole intersukupuolinen (se olisi todennäköisesti havaittu jo syntyessäsi) olet mahdollisesti transsukupuolinen. Olet kylläkin vielä alaikäinen etkä näinollen pääse vielä pariin vuoteen transtutkimuksiin. Jos saat tutkimuksissa transsukupuolisuusdiagnoosin, voit ostaa tarvitsemasi hormonit laillisesti apteekista ja saat vieläpä Kelakorvauksen niistä (myöhemmässä vaiheessa erityiskorvattavuus, hormonit maksaa 3€/3kk). Älä siis leiki terveydelläsi, vaan hakeudu pariksi vuodeksi vertaistukiryhmään tai hae lisätietoa esimerkiksi http://www.transtukipiste.fi
Jos olet todella intersukupuolinen, niin mars-mars lääkärille tutkimuksiin. Intersukupuolisuudessa on erilaisia variaatioita, mutta jos todella todetaan intersukupuolisuus, hoidot aloitetaan välittömästi (valitettavsti jopa vauvana lapselta mitään kysymättä). Tässäkään tapauksessa ei kannata lähteä mihinkään omiin lääkepuoskarointeihin, vaan hakeutua tutkimuksiin. Ensin vaikkapa yleislääkärille, joka kirjoittaa lähetteen transtutkimuksiin. Sieltä ohjataan intersukupuolisen hoitoihin jos se todetaan todelliseksi diagnoosiksi.
sattumoisin kaikki havaittiin ku synnyin. olen intersukupuolinen, olen yläkropasta nainen mutta alakropasta mies. ja se on paperille mustaa valkoisella. haluan vaan jo olla enemmän nainen. en halua odottaa. olen kokoelämäni 15 vuotta halunnut olla kokonaan nainen. pienestä asti.
Jos sinulla on olemassa diagnoosi intersukupuolisuudesta ja haluat korjata sukupuolesi todellista sukupuolta vastaavaksi, hakeudu ehdottomasti tutkimuksiin. Koska olet vielä alaikäinen, tarvitset ilmeisesti vanhempiesi suostumuksen ja lähetettä kirjoittava lääkärikin voi kieltäytyä lähettämästä transtutkimuksiin. Mutta esitä tuo paperi, ehkäpä lähete sitten kirjoitetaan. Voi olla että pääset suoraan tarvittaviin hoitoihin ilman suurempia tutkimuksia. Itselleni nuo intersukupuolisten hoitoasiat ovat vähän huonolla tiedolla, mutta pitääpä ottaa huomenna asia esiin ao. koulutustilaisuudessa. Suomessa intersukupuolisten asioita hoitaa Potilasyhdistys Trasek http://www.trasek.net Sivut ovat uudistumassa, joten kannattaa tutkia myös vanhoja sivuja linkkien kautta. Hyvää tietoa löytyy myös osoitteesta: http://www.transtukipiste.fi/intersukupuolisuus/ kannattaa lukea!
Lapseni ikäluokkaa.
Kehosi vasta hakee itseään ja mielialat vaihtelee. Ystäväni, älä pilaa maksaasi ja munuaisiasi ja syö hormooneja, joiden käyttö aiheuttaisi Sinulle myöhemmin ongelmia. Ne hormoonit ovat sellaisia joita ei saa edes tuoda ja kuukaitisesi menee sekaisin ja kehosi jäisi kehittymättä. Ajattele koulunkäyntiä ja käy lääkärillä juttelemassa. Olet vahva parsoona, mutta siirrä se vahvuus oman kehosi parhaaksi.Estrogeeni kehossasi vasta kehittyy omalla ajallaan. Jokaisessa ihmisessä on molempia hormooneja. Miehillä on myös naishormooneja. Esim, siittiöt tarvitsee estrogeenia.Odota rauhassa. Rinnat eivät ole tärkeimmät, vaan fiksuus,- tässä maailmassa. Rinnat ovat vauvoja varten. Ne kasvaa jos lihoo. Missejä ei tule kaikista. Jos katsot vanhempiasi, huomaat, minkä mallinen tulee aikuisena. Geeniperimä kun näyttää tulevaisuuttamme siinä suhteessa.