hakee seuraavan kerran temestat?eli respassa lukee,korkeintaan 2tabl/vrk,ei jokapäiväiseen käyttöön.pakkauksessa 30 tabua.respalla saa hakee kolmesti.mahtaisko saada jo parin viikon päästä,vaikkakin tarkoittas joka päivästä käyttöö?kuinka apteekki tulkittee ton ohjeen?
koskahan
voin=======================
111765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei?Vai onko siihen kirjoitettu 3xXXX ?
Saahan ne ottaa kaikki ulos vaikka samalla kertaa jos se resepti ei ole iteroitu, KELA korvaa 3 kk:n lääkkeet (jos siis on korvattava lääke).
Itselläni käytössä sama lääke, Temesta, ollut satunnaisessa käytössä jo vuosia, otan aina 2xC eli 200 tabl. kerralla ulos, eipä tarvitse apteekissa hyppiä jatkuvasti.
.apteekkiko sen sit päättää,koska ne on loppu?
Mulla on kaksi reseptiä xanorista, toisesa lukee pelkkä iter ter ja sillä saa sadan kipaleen satsin vaikka kerran viikossa, yhteensä neljä kertaa.
Toisessa lukee iter ter 28 päivän välein eli uusia ei saa aikaisemmin.Mutta neljä kertaa kuitenkin, sitten resepti pitää kiikuttaa lääkärille uusittavaksi.
kerran viikossa, ei mene apteekissa läpi.
Voit hakea lääkkeen 15 päivän välein. Koska annostuksesi on kork. 2 tbl/vrk tarkoittaa se iteroidussa reseptissä sitä, että lääke riittää 15 päiväksi.
siinä lukee myös,että ei jokapäiväiseen käyttöön!eli jos ottasin vain joka toinen päivä saisin 30 päivän päästä.minusta hankala tällänen resepti.
iteroitu reepti? Siihen lienee omat syynsä.
välein, lasketaan että kuukaudessa on n. 30 vrk, joten tuo kahden viikon väli on se aika jolloin saat uuden satsin.
xanoreista ja mielestäni ellei reseptissä ole selkeästi laitettu kuinka monen päivän päästä saat hakea uusia, ei siinä ole mitään rajoitusta.
Pelkkä iter ter ei tarkoita muuta kuin, että lääkkeen saa apteekista sen neljä kertaa ilman lääkärin uusimista.
>iter. = iteratur, voidaan uusia; merkintä, jolla resepti määrätään uudelleen toimitettavaksi joko kerran (semel), kahdesti (bis) tai kolmasti (ter).<
Tuo kolme kertaa on vähän hämäävä, koska ainakin minulla se tarkoittaa ensimmäisen hakukerran jälkeen vielä kolmea kertaa.
Eli reseptillä saa yhteensä 4x100 kpl xanoreita, sitten lääkärin uusittavaksi.
Selvensikö yhtään?
niin, että annostuksella 2 tabl./vrk tabletit riittävät 15 päiväksi. Eli 15 pvn välein saat lääkkeet hakea.