Täällä varmaan liikkuu sen verran historiaa tuntevaa porukkaa, että voin heittää kysymyksen, joka tuli tuolla aiemmassa aiheessa mieleen:
Onko risti sen muotoinen kuin se on, vain sen takia, että siihen on helppo ristiinnaulita ihminen?
Onko risti sen muotoinen kuin se on, vain sen takia, että siihen on helppo ristiinnaulita ihminen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
tähti, en muista pitää katsoa uudestaan:
http://video.google.com/videoplay?docid=-7810993921354002750
Tässä on kaiken kattava tutkimus ristin alkuperästä, joka alkoi Intiassa ja kulkeutui Egyptiin myöhemmillä ajoilla.
http://www.sacred-texts.com/sex/asw/asw01.htm
Naulattu ristiin vaan käytössä oli paalu.Raamatuntutkijat kyllä tietää tämän.Aivan yhtä suuri virhe on luulla että vapahtajamme syntyi jouluna.Todennäköisesti oikea aika oli syksyllä.
Risti on vanha pakanasymbooli, sillä ei ole mitään tekemistä kristuksen kanssa.
Levisi jo ensimmäisen maanviljelysmuuttoaallon mukana Eurooppaan Lähi-Idästä kivikaudella. Mm.ns.megaliittikulttuurit tunsivat tuon symbolin.
Olisiko tästä hyvää linkkiä? Haluaa tietää lisää asiavirheistä :)
Jeesusta ei ole naulattu yhtään mihkään sillä Jeesus on pelkkä fiktio. Siis täysin keksittyä satua ja höpötystä niin kuin kaikki jumalat.
Kyllä Jeesus naulattiin ristiin. Paalu ajatusta kannattava vain jehovan todistajat.
http://www.theonion.com/content/node/46712