tuliko teille oireita

elikkäs kysyisin teiltä jotka olette pilsut lopettaneet että huomasitteko alkuviikkoina joitain uusia oireita? Minulla kolmatta viikkoa ilman niitä rupesi alavatsaa sattumaan(miedot menkkakivut kuin oisi) ja nännit kipeet!!! Et onko ihan normioireet kun hormoonit muuttuu elimistössä???
3254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

hei! itse lopetin piltsujen käytön 3 kuukautta sitten, ja itella oli ihan samat oireet. alavatsakipua oli pitemmän aikaa (montsukipujen tapaista) ja nännit olivat kipeet ja ovat edelleen kosketusarat. tällä hetkellä vatsakipuja ei enään ole , loppuivat n kuukauden päästä lopetuksesta, ensimmäiset montsut olivatkin sitten TODELLA runsaat ja kohtalaisen kivuliaat.

Äänestä

Tuli oireita, mutta ei noin nopeasti. N. 4:n pillerittömän kuukauden kohdalla alkoi tukkaa lähtemään ihan järjettömiä tukkuja, samaan aikaan tukka alkoi rasvoittumaan kuin teini-iässä konsanaan ja iho alkoi kiiltelemään ja siihen pukkasi finnejä.

Ei todellakaan ollut mitään miellyttävää!!Mutta tuo kaikki on ihan normaalia ja luonnollista, merkki siitä että e-pillereiden hormonit poistuvat kehosta ja koska oma hormonitoiminta ei vielä ole "herännyt unestaan" niin kehossa on naishormonien puutetta ja se aiheuttaa nämä oireet.

Oireet menivät ohi parissa kuukaudessa, mutta se tukan lähteminen oli aluksi tosi pelottavaa. Näin jopa painajaisia joissa tukka jäi tyynylly, koska pelkäsin niin että kaikki tukka lähtee päästä. Ei onneksi sentään lähtenyt, mutta oheni aika paljon.

Mutta nämä oireetkin ovat yksilöllisiä, joillain kaikki lopettamiseen liittyvät oireet ovat vain positiivisia. Mulla pelkästään oikeastaan negatiivisia.

Äänestä
  • johtuen pillereitten lopettamisesta tai jostain muusta, mun hiukset on ohentuneet TODELLA! ja paino on noussut, koska olen ollut pillereitten lopettamisen jälkeen jotenkin paljon laiskempi ja aikaansaamattomampi kuin aikaisemmin. paino nousi jo pillereitten syömisen aikana, vaikka liikuin silloin paljon. liikunnasta vaan ei ollut mitään hyötyä, koska esim. tunnin jumpan aikana en hikoillut juuri mitään... jonkin ajan päästä pillereitten lopettamisen jälkeen samassa jumpassa hiki virtasi.... hiukset ja iho on myös alkanut rasvoittumaan nopeampaa kuin aiemmin. eli ei mitään mieluista seurannut...
    nyt aloitin n.8 kk:n tauon jälkeen ehkäisyn renkaalla, saa nähä sopiiko minulle.

    sen unohdin mainita, että pillereitten aikana olin seksin aikana todella kuiva ja haluton, mutta kun olen ollut käyttämättä mitään ehkäisyä, niin olen ollut todella yllättynyt että nautin seksistä niiiiiin paljon, en siis ole enää kuiva ja himoa on.... toivottavasti tämä ei katoa renkaan vuoksi, jos katoaa niin lopetan heti....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilsujen lopetuksesta kirjoitti:

elikkäs kysyisin teiltä jotka olette pilsut lopettaneet että huomasitteko alkuviikkoina joitain uusia oireita? Minulla kolmatta viikkoa ilman niitä rupesi alavatsaa sattumaan(miedot menkkakivut kuin oisi) ja nännit kipeet!!! Et onko ihan normioireet kun hormoonit muuttuu elimistössä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu