tuttu lause jota monet hokevat kun puhutaan vaikka alkoholistien elättämisestä tai vaikka teiden rakentamisesta.
Totuushan on aivan toinen.
Suomesta löytyy vain muutaman kymmenen rikasta ihmistä joiden veromarkoilla me kaikki muut saamme palvelut!
Esim. minä tienaan 36 000 josta maksan veroa 10080/vuosi. Tällä rahalla en saa kustannettua eden omia palveluita joita käytän: terveydenhoitoa, lasten koulutusta jne. Onneksi Suomessa on rikkaita ja yrittäjiä että saamme kaikki palveluita ja vaikka Kelan päivärahoja.
Vituttaa lukea kun tällä palstalla joka toinen haukkuu ja kadehtii rikkaita, ilman niitä tekin kuolisitte nälkää!!!
Totuushan on aivan toinen.
Suomesta löytyy vain muutaman kymmenen rikasta ihmistä joiden veromarkoilla me kaikki muut saamme palvelut!
Esim. minä tienaan 36 000 josta maksan veroa 10080/vuosi. Tällä rahalla en saa kustannettua eden omia palveluita joita käytän: terveydenhoitoa, lasten koulutusta jne. Onneksi Suomessa on rikkaita ja yrittäjiä että saamme kaikki palveluita ja vaikka Kelan päivärahoja.
Vituttaa lukea kun tällä palstalla joka toinen haukkuu ja kadehtii rikkaita, ilman niitä tekin kuolisitte nälkää!!!
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Investointipankki Merril Lynchin ja konsulttiyhtiö Capgeminin tutkimuksen mukaan Suomessa oli viime vuonna 26 000 dollarimiljonääriä, mikä on seitsemän prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna.
Miljonäärien vuosikasvu Suomessa on kuitenkin hiipunut 8,1 prosentista.
Tutkimus luokittelee varakkaiksi henkilöt, joilla on kiinteistöt pois lukien vähintään miljoona dollaria rahallista omaisuutta.
Pohjoismaissa eniten varakkaita henkilöitä oli Norjassa, 62 000 henkilöä.
Ruotsissa dollarimiljonäärejä löytyi 50 000. Ruotsissa varakkaiden määrän kasvu laantui vuoden 2006 9 prosentista 3,5 prosenttiin.
Tanskassa varakkaiden määrä oli 36 000."
Lähde: Kauppalehti
...
Ne, joilta löytyy yli 10 miljoonaa euroa, oli muistaakseni muutama sata.
Itse en työkyvyttömyys-eläkeläisenä kadehdi rikkaita enkä väitä omilla veroillani maksavani tätä "hyvinvointi" valtion ylläpitoa.
Saan eläkettä juuri tuon summan, jota vuodessa maksat veroa, mutta myös minun eläkkeestäni menee vero.
Voit olla hyvin onnellinen, kun sinulla on terveys tallella ja työpaikka.
Lueskele Kauppalehteä ja Taloussanomia, niin huomaat mihin maailma on menossa!
Kohta ei kaikille riitä töitä, eikä sen myötä ruokaa.
Myös rikkaat tulevat köyhtymään, valitettavasti, tässä finassikriisissä.
Sama juttu, työkyvyttömyyseläkeläisenä ollaan.
Eikä ole kadehdittava elämä, ei.
Näin vakuutusongelmaisea olen seurannut vakuutuslääkäreiden verotusta, heillähän on tosi pienet tulot, koska tekevät niitä yhtiönsä piikkiin. Toisin sanoen eivät saa palkkaa, josta menee yleensä lisävero, mutta saavat osinkoa, jotka he itselleen jakavat. Mikä se osinkovero olikaan...
Myös jos oikein muistan, Hjallis sai sakot ylinopeudesta ja hänen sakkkonsa oli tosi pieni vuositulojen mukaan, jonkun formulakuskin vaimon myös...
Me, jotka tienataan tavallisesti (vaikka eläkkeinä), ei ole tuollaisia eläkelaisfirmoja, joiden myötä saisi osinkoja näppärästi. Jokaisesta eläkesentistä on maksettava veroa.
ollut että rikkaat ne kaiken ovat kustantaneet, eikä köyhät juuri mitään ole voineetkaan kustantaa kun ei heillä juuri koskaan ole ollut mitään keskeisen tärkeitä tuotantovälineitä edes käytössään saati omistuksessaan.
Agraariaikaankin talolliset ja ruusthollarit maksoivat heille määrätyn talon manttaaliluvun mukaan veroja ja kasvattivat hevosia ja miehiä sotilaiksi kuninkaan armeijan tarpeisiin. Nämä Isännät puolestaan saivat kyllä repiä irti rengeistään, piioistaan ja torppareistaan sen minkä saivat. Niistä joilla ei ollut mitään tuotatantovälineitä käytössään tai omistuksessaan tai muutoinkaan mitään asemaa käytettiin hyvin kuvaavaa nimitystäkin loiset.
että se on ne markat jotka arvoltaan koko ajan joustavat milloin enemmän milloin vähemmän, ja joustvat aina samaan suuntaan eli niin että niiden arvo alenee. Uusliberalistisessa keskenäisessä talouskampppailussa meidän sitten oletetaan parhaamme mukaan yrittävän(yleensä pyrkien muodostamaan mahdollisimman vahvoja eturyhmiä tai sellaisiin pyrkien) näitä alituiseen kohoavia laskuja kirjoitella toisten maksettaviksi tai kiristää itsellemme vastaavasti lisää tuloja. Itse tällaisessa kamppailussa ei oikeastaan ole mitään toisten elättäjiä, on vaan paremmin ja huonommin menedstyneitä kamppailijoita. Vahvemmissa asemissa olevien kamppailijoiden käsissä vaan on omistajina tai työntekijöinä yhteiskunnan toiminnan kannalta strategisen tärkeät tuotantovälineet ja niiden käsissään pitoa tukeva virkakoneisto ja politikotkin. Ja keillä tällaiset tärkeät tuotantovälineet käsissään tai omistuksessaan on ovat tietenkin niitä joiden kautta se yhteiskunnan toiminnan kannalta keskeinen tavarantuotanto tulee.
Tällainen jatkuva rahan arvon aleneminen on merkki siitä, että jossain jotkut elelevät tai rikastuvat saamalla katteetonta rahaa enemmän kuin heidän työnsä tai paremminkin omistuksessaan oleva pääoma tuottaa.
On huomattava että näitä pääomia näin laajasti ajatellen on kyllä ihan kaikilla kansalaisilla jo ihan suoranaisestikkin sen johdosta kun valtio ja kunnat(ja jopa seurakunnatkin) ovat myös suurten omaisuuksien omistajia. Eli en tässä nyt suinkaan mitään n.s. tulonsiirtojen varassa eläviä erityisemmin tarkoita.
Puhuu nyt sekavia! Onko pikkujoulut jo alkaneet jossain? Tunnen rikkaita jotka ovat käytännössä veroista vapautetut!
Tipahtelee suuremmat muruset, kuin köyhien.
Jos nyt kaikille jaettaisiin saman verran rahaa, niin jo viikon päästä olisi niitä rikkaita ja köyhät valittamassa puutettaan.
Niin se vain on.
Voi häntäkin joka pidättää palkkalaisen palkkaa, palkan maksuaikana (mal.3:5).
Vanhurskas hallitsija on maalleen siunaus ja jumalaton tuhoaan kansakunnan (esim; faarao egybtissä, kun Mooses johti juutalaista kansaa).
Ei uutta aurinkon alla, rikkaat sortaa köyhiä (1.kor.5:9-13, jaak.2&5, jer.5:26-31, jne...).
Mielellään rikkaat ottaa rusinat pullasta yhteiskunnasta mutta eivät osallistuisi sen kansalaisten hyvinvoinnin edistämiseen, vaikeesti kannettavia taakkoja laittavat ihmisten harteille mutta eivät itse koske niihin sormellakaan (jes.58).
Köyhäleski antoi roposen omastaan ja rikkaat yltäkylläisyydestä ja Jeesus sanoi että köyhäleski antoi enemmän kuin rikkaat (Jeesus).
Raamatun mukaan... jumalaton antaa rahansa korolle, ja kiskoo siitä korkoa.
Vanhurskaus kansakunnan nostaa, synti on häpeä. Raamatun mukaan puhdas nuhteeton Jumalan palvelus on että pidetään köyhistä ja sairaista huolta.
on jossain kirjoitettu tähän tapaan.'Ruhtinas säästää säästämistään, mutta kansakunta vaan köyhtyy.'
Jos se niin paljon ottaa pattiin käyttää julkisia palveluita, niin älä käytä niitä. Käy vaikka mehiläisessä ja ota koulutuspalvelut yksityiseltä, suomessa ei ole myöskään koulupakkoa vaan ainoastaan opiskeluvelvollisuus, joten voit vapaasti kustantaa lastesi koulutuksen itse.
oppivelvollisuus, päättyy toistaiseksi 16 ikävuoteen!
voi helvetti tunnen sen verran tän yhteiskunnan juttui että rikkaat olis kuollut omaan tyhmyyteen aikoja sitten jollei köyhät tekisivät töitään!
Olen seurannut paria yrittäjää, he tekevät töitä sen kun ehtivät ja kykenevät. Stressi on kova, hyvä etteivät saa sydäriä.
Syntymärikkaat varmaan kuolisivatkin köyhien tekemätöömyyteen, mutta ei yrittäjät tai syntymärikkaiden "esi-isät"..
Muut rikkaat ovat kouluttautuneet, ettei tarvii olla ulkotöissä. Siinä mietittävää, miksi ei itse ollut fiksuna ja käynyt kouluja. Mutta eihän kaikki voi olla siistissä sisätyössä..
Pitäis ottaa ensin selvää ennenkuin alkaa ihmisille huuteleen. Sä huomioit nyt vaan tuloveroja. Tuloverot on kuitenkin vain yksi tapa kerätä valtiolle verotuloja, mutta niitä on toki muitakin ja tuottoisempiakin.
Sitäpaitsi se että on suuret tulot ei välttämättä tarkoita että olis myös suuret verot. On näes olemassa tuloja joista ei makseta ollenkaan veroa!
http://www.vm.fi/vm/fi/10_verotus/index.jsp
Vuosituloni 58.500. Tuloverot 17.550 vuodessa. Pääomaverot 1.400. Alv 4.100 vuositasolla. Polttoaineverot 1.550. Ajoneuvoverot 240 euroa. Veroja siis yhteensä 24.840! Mikään ei riitä sosialisteille...
sen lisäksi kaikista ostoksista ALV:ta.Unohtamatta energiaveroa,kiinteistöveroa,tupakkaveroa,viinaveroa,omaisuusveroa,varainsiirtoveroa,autoveroa etc..etc..