Koko elämäni on ollut vastoinkäymisiä, yksinäisyyttä ja murhetta. Olen uskonut ja lukenut sekä rukoillut.
Olen tullut siihen tulokseen, että vitut siellä ketään kuule rukouksia. kaikille väärintekijöille annetaan onni mutta uskova ei saa mitään. uskoville opetetaan nöyryys, mutta mitä sillä saa ei mitään. EI YHTÄÄN MITÄÄN!!!
Ei ole jumalaa, ihmisen itse täytyy ottaa häikäilemättä niin paljon kuin haluaa ja kun kuolee niin sen jälkeen ei ole mitään.
Heitin hukaan monet vuodet uskoessani olemattomiin, kukaan ei kukaan kuullut rukouksiani tahi nöytyyttäni. Nyt aion ottaa sen mikä minulekin kuuluu ja siihen ei mitään vitun jumalia rarvita. Ihminen itse on jumalansa!
Olen tullut siihen tulokseen, että vitut siellä ketään kuule rukouksia. kaikille väärintekijöille annetaan onni mutta uskova ei saa mitään. uskoville opetetaan nöyryys, mutta mitä sillä saa ei mitään. EI YHTÄÄN MITÄÄN!!!
Ei ole jumalaa, ihmisen itse täytyy ottaa häikäilemättä niin paljon kuin haluaa ja kun kuolee niin sen jälkeen ei ole mitään.
Heitin hukaan monet vuodet uskoessani olemattomiin, kukaan ei kukaan kuullut rukouksiani tahi nöytyyttäni. Nyt aion ottaa sen mikä minulekin kuuluu ja siihen ei mitään vitun jumalia rarvita. Ihminen itse on jumalansa!
Vastaukset 12
Vanhimmat
on todellakin vinoon vievää opetusta. Mutta jos malttaisit katsella esimerkiksi näitä kahta sarjaa:
http://www.tv7.fi/ohjelmatiedot/
David Pawson keskiviikkoisin ja sunnuntaisin 20.30 ja Yliluonnollista perjantaisin 20.30, lauantaisin 11.00 ja maanantaisin 22.30.
Ihmisillä on vaikka minkälaisia kokemuksia Jumalan läsnäolosta:
http://www.sidroth.org/site/PageServer?pagename=tv_archives
Taivasten valtakuntaan pääsevät lasten kaltaiset. Jospa köyhyydessä elävät lapset pääsisivät todistamaan sinulle elävästä Jumalasta.
http://www.patmos.fi/fin/patmospostit/operaatio_joulun_lapsi_2008/?id=465
Elokuva meneillään:
http://wwitv.com/tv_channels/b3489.htm
Vesa laittoi sinulle jo hyviä videoita, joista voit katsoa asiaa.....mutta haluan kertoa tapauksen, mikä tapahtui perheellemme eilen illalla.
Olemme pitkään rukoilleet taloudellista tukea ja lohdutusta. Ihmisiltä emme ole sitä juurikaan saaneet, mutta Herra ilmestyi eilen ITSE. Hän vain käveli eteisaulasta olohuoneeseen, ja tuli meitä siunaamaan. Näin Hänet. Hän oli pukeutunut vaaleaan pitkään vaatteeseen, yllään Hänellä oli punainen viitta. Alavaate oli vyötetty kultapunaisella vyöllä. Kasvojaan en nähnyt, olivat valon peitossa, kuten hiuksensakin. Mutta Hän antoi rohkaisevan ja lohduttavan henkilökohtaisen sanoman meille.
Älä, rakas ystävä suutu Jumalalle, tai jos vaikka suututkin, niin Hän ei sinua hylkää eikä jätä.
Kuten Vesa jo kirjoitti, olet pettynyt ihmiseen ja mahdollisesti menestyksen teologiaan, jota nykyseurakunta meille niin usein tarjoaa. Jumala ei ole menestysteologian takana, vaan saatana. Älä usko siis valheeseen, ettei sinua rakasteta tai sinusta välitetä, vaan usko ilman epäilystä Jumalaan ja Hänen Sanaansa. Hän lähetti oman poikansa ristille sinun ja minun syntien tähden. Olemme saaneet KAIKEN anteeksi. Mitään ei ole menetetty!
Jumalan yliluonnollinen apu ja Voima tulee yksin ristiltä. Ihmiset eivät useinkaan voi auttaa, varsinkaan jos he eivät toimi seurakunnassa niin kuin Jumalan Sana sanoo.
Saanko rukoilla puolestasi?
Herra kuulee sinun epätoivoisen äänesi ja kaikki huokauksetkin. Ole siunattu Jeesuksen Nimessä ja Kalliissa sovintoveressä!
Tessutes
kuinka monella täysjärkisellä maailmassa on tollasia kokemuksia?
Ei visaus ole peräisin jonkun yksittäisen henkilön aivojen kapasiteeetista, vaan isoin viisaus on jotain niin isoo, ettei meidän pienten ihmisten aivojen kapasiteetti riitä sen lopulliseen tajuamiseen, ei sitten millään...! Kyllä yliluonnollisuus loksauttaa monttuja ja hiljentää mölyäjän ja remuajankin, ainakin viimeistään sitten kun se elämä loppuu, ja sielun on aika jatkaa sitten siitä...! Ja ilman ruumista. Että mihinkäs ajattelit että olisit sitten menossa, kun ruumis hajoaa eikä sitä voi enää käyttää, sitten kun se kuolos koittaa?
Ikävä kuulla, että tämä on kokemuksesi. Mun kokemus on myös se, ettei elämällä ole mulle ehkä paljoakaan annettavaa. Toisaalta, en mä paljoa tarvitsekaan. Jumalaa en ole löytänyt kirkoista tai sen rituaaleista, mutta rukouksessa koen voimakkaasti Hänen läsnäolonsa. En sitä kautta, että olisin saanut välttämättä aineellisia "siunauksia", mutta olen saanut sen, mitä mä kaikkein kipeimmin tarvitsen, eli jonkinasteisen sisäisen tasapainon. Korostan kuitenkin vielä tuota sanaa jonkinasteisen. En ole kokenut ihmeparantumista masennukestani, joka kalvaa minua aika ajoin todella piinaavana. Mutta masennuksen keskelläkin voin löytää - edelleen rukouksessa - sen siedettävän olotilan, sisäisen rauhan, joka syntyy vain yhteydessä Jumalaan, iankaikkiseen, kaikkialla läsnäolevaan Henkeen.
Sun kokemus on ollut kuitenkin ilmeisesti erilainen. Et ole löytänyt edes sitä sisäistä rauhaa... Ja se tuntuu minusta todella pahalta. Ihmiset kuvittelee, että niin monet asiat on merkityksellisiä, etenkin aineelliset saavutukset, mutta todellisuudessa vain sillä on merkitystä, että löytää sisäisen rauhan ja tasapainon, sillä ilman niitä ei aineellisesta hyvästäkään kykene nauttimaan. Onhan myös lottovoittajia, jotka ovat tehneet itsemurhan, koska eivät ole osanneet elää onnellisina kaikkien rikkauksiensa keskellä.
>Heitin hukaan monet vuodet uskoessani olemattomiin, kukaan ei kukaan kuullut rukouksiani tahi nöytyyttäni. Nyt aion ottaa sen mikä minulekin kuuluu ja siihen ei mitään vitun jumalia rarvita.>
Voi käydä niinkin, että sä heität elämäsi ihan samalla tavalla hukkaan tavoitellessasi rikkauksia...
Mutta... kunpa sä löytäisit kuitenkin sen sisäisen rauhan! Luulisitko, että voisit löytää? Tai oletko jo ehkä päässyt lähelle sitä?
Mä toivon, että sä voisit hyvin!
paljon annettavaa minulle.
että olen saanut sen, mitä tarvitsen, ja sanoin myös etten tarvitse paljoakaan. En sanonut olevani tyytymätön tai kaltoinkohdeltu, enkä sitä tarkoittanut.
>Kysy toisinpäin; mitä sinä voit antaa elämälle>
Sen etten tapa itseäni. Tuskinpa voin "elämälle" mitään muuta antaa.
Mutta toisille ihmisille voin antaa paljonkin...
Niinpä niin, meistä moni muukin on kokenut usein kaikenlaista mälsää ja puutetta. Eikä siitä huolimatta ole lopettanut sellaisia rukouksia, jotka ovat suuntautuneet taivaalliselle Isälle. Koska tietävät/tiedämme ettei suinkaan Luoja, taivaallinen Isä ala elämään kenenkään puolesta eikä varsinkaan itse luomansa puolesta. Jokaisen kyllä ensisijaisesti kuuluu itse kantaa oma taakkansa, kuitenkin siinä toivossa jotta me lähimmäiset sitä yritämme aina omalta osaltamme jotenkin keventää palvellen toisiamme.
Ihmisen mieli ei edes yllä niihin korkeuksiin jossa Luojamme, taivaallinen Isä pitää sijaansa. Joten, sinne ei edes kannata yrittää päästä vakivaltaisin ajatuksien varassa tai jotensakin muutoin väkivalloin tai uhittelemalla.
Hienoa, että sinäkin olet ymmärtänyt tämän. Johan tätä on yritetty monille selittää järjellä, mutta harvinaisen moni taistelee sitkeästi tervettä järkeä vastaan.
Tervetuloa järjellä ajattelevien pariin. Pikkuhiljaa monet ihmiset tajuavat tämän asian ja ateismi menee kannatuksessaan kristinuskon ohi.
Ei ole mitään syytä käyttää isoa osaa elämästään satuolentojen palvelemiseen tai niiden rukoilemiseen. Yksi syy tähän on, ettei mitään tapahdu, vaikka kuinka näin toimisit.
Olin joskus nuorempana uskovainen, elämä oli vaikeaa ja rukoilin mutta mitään apua en koskaan saanut, elämä jatkui ihan yhtä surkeana. Nykyään olen taas niin ateisti kuin olla voi, olen tehnyt asioita jotka Raamattu tuomitsee (esim. suhde naimisissa olevan miehen kanssa), ja näinä vuosina elämäni on ollut paljon parempaa kuin koskaan. Jos Jumala on olemassa, miksi ihmeessä se ei auttanut minua niinä vaikeina aikoina, ja nyt kun olen "elänyt synnissä" ja eronnut kirkosta, miksei minua rankaista siitä vaan asiat on nyt niin paljon paremmin??
Ei elämällä ole tarkoitusta, joten pidetään hauskaa~
Yhtäkkii tuli vaan ihan vaan random räjähdys ja POKS ja sit kehityttii jonki aikaa yms yms sälää ja sit on nyt näi ja sit tyypit vaa angstaa :///
tajusko tästä kukaa mitää? ei? hyvä.