taikausko lisääntyy

"Tiesitkö, että ateistit ovat taikauskoisempia kuin evankeliset kristityt? Tuore Baylor Universityssä julkaistu tutkimus osoittaa, että uskonnottomat uskovat paranormaaleihin ilmiöihin kuten esimerkiksi ufoihin, Loch Nessin hirviöön, isojalkaan, kummitustaloihin ja Atlantikseen, paljon herkemmin kuin evankeliset kristityt."
http://bwanajoe.blogspot.com/

Jälleen. Minkäs ihminen luonnolleen voi. Jollei usko Jumalaan täytyy etsiä jotain vastineita. Miten heikkoluonteista. Minä en ainakaan usko mihinkään alieneihin, lolz!
13402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Minä en usko mihinkään yliluonnolliseen.

Äänestä

En usko mihinkään yliluonnolliseen. Atlantis-myytti tosin saattaa olla todenperäinen, mutta sillä ei olekaan mitään tekemistä yliluonnollisen kanssa.

Äänestä

Tiesitkö Baylor Universityn olevan maailman suurimman babtistisen "yliopiston"?

Äänestä

bwana joesta, kretiini, hihhuli, ID:iootti ja paljon muuta.

http://hiki.pedia.ws/wiki/Bwanajoe

Ps. Hikipedialla totuusarvo on yhtä suuri kuin bwana joella.

Äänestä
  • kirjoitit?

    Äänestä

  • sinäkö sen kirjoitti:

    kirjoitit?

    oli taas hihulla järkevä kysymys

    Äänestä

Lainaus: "ufoihin, Loch Nessin hirviöön, isojalkaan, kummitustaloihin ja Atlantikseen"

Varsinaista taikauskoahan noista on ainoastaan kummitustalot.

Äänestä

näissä kummitusjahtausohjelmissa...

Äänestä

Tiesitkö, että Bwana Joe ei ilmeisesti ymmärrä selviä määritelmiä.

"Tuore Baylor Universityssä julkaistu tutkimus osoittaa, että uskonnottomat uskovat paranormaaleihin ilmiöihin kuten esimerkiksi ufoihin, Loch Nessin hirviöön, isojalkaan, kummitustaloihin ja Atlantikseen, paljon herkemmin kuin evankeliset kristityt."

Tuon tutkimuksen uskonnottomat eivät ole sama asia kuin ateistit, joka siinä lähteessä selvästi kerrotaan.

Evankeliset kristityt muuten ovat taikauskoisia. Heidän taikauskonsa on kristinusko.

Taas vaihteeksi saamme törmätä hihun ymmärtämättömyyteen tai valehteluun. Kumpaakaan en viitsisi aloittajan lailla hehkuttaa.

Äänestä

Kristittyjen uskon tunnustuksessa on aika paljon paranormaaleja ilmiöitä kuten syntyminen neitsyestä ja Holy Ghost eli pyhä henki.

>>joka sikisi Pyhästä Hengestä,   
syntyi neitsyt Mariasta,

Äänestä

Ensinnäkin kristinusko kolmiyhteyksineen ja näkymättömine henkiolentoineen (enkelit & demonit yms.) on nimenomaan täydellisen tyylipuhdasta taikauskoa.

Ja toisekseen minä en kyllä usko mihinkään yliluonnollisiin kummitusjuttuihin. Ja ufot eivät ole mitään paranormaaleja ilmiöitä, vaan lyhenne UFO tulee sanoista Unidentified Flying Object eli suomeksi Tunnistamaton Lentävä Esine. Ja tunnistamattomia lentäviä esineitä on maailmassa ihan takuuvarmasti nähty - mitä nämä esineet sitten ovat oikeasti olleet onkin jo kokonaan toinen juttu. Avaruudessahan on tunnetusti ja todistetusti elämää, sillä maapallolla on elämää ja maapallo sijaitsee avaruudessa...

Isojalkoja ja Loch Nessin monsteria on kovasti etsitty vuosikymmeniä. Ja kaikki vähäinen tai pikemminkin olematon löydetty "todistusaineisto" viittaa vahvasti erilaisiin huijauksiin ja harhanäkyihin. Eikä ole kovin uskottavaa, että tiheään asutussa USA:ssa (yli 300 miljoonaa asukasta) voisi vuosikymmeniä elää joku gorillan kokoinen otus ilman että sitä ikinä saataisiin havaittua ja kuvattua. Se yksi ja ainoa tunnettu isojalkafilmi on niin tökerö ja selkeä huijaus, että sen katsominen vain naurattaa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Patterson-Gimlin_film

Äänestä

taikauskon suurkuluttajia.

Baylor University has an enrollment of about 14000 and is the largest Baptist university in the world.

Miksi muuten valehtelet? Kirjoitit, että "ateistit" ovat tutkimuksen mukaan taikausoisia, vaikka tutkimus osoitti USKONNOTTOMIEN olevan taikauskoisia. Siinä on suuri ero.

Äänestä

On olemassa ihmisiä, jotka ovat taipuvaisia uskomaan kaikenlaiseen tunteeseisiin vetoavaan, joita ei voida osoittaa todeksi tieteen keinoin. Edes riittävän suuren ryhmän hyväksyminen ei muuta ikivanhaa uskomusta tiedoksi. Esimerkiksi neitseellinen syntymä on taikauskoa.

Jos kuitenkin kristinuskon kaikki uskomukset (jumala, pyhähenki, neitseestä syntyminen yms) vedetään kuiville ja taikauskon piiriin kuulumattomaksi, niin tottakai tuloksena on se, että kristityt ovat vähiten taikauskoisia. Jos tutkimus tehtäisiin jostain muusta näkökulmasta käsin, niin alkuasetelma olisi toinen, ja tuloksetkin olisivat erilaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristinusko varjelee kirjoitti:

"Tiesitkö, että ateistit ovat taikauskoisempia kuin evankeliset kristityt? Tuore Baylor Universityssä julkaistu tutkimus osoittaa, että uskonnottomat uskovat paranormaaleihin ilmiöihin kuten esimerkiksi ufoihin, Loch Nessin hirviöön, isojalkaan, kummitustaloihin ja Atlantikseen, paljon herkemmin kuin evankeliset kristityt."
http://bwanajoe.blogspot.com/

Jälleen. Minkäs ihminen luonnolleen voi. Jollei usko Jumalaan täytyy etsiä jotain vastineita. Miten heikkoluonteista. Minä en ainakaan usko mihinkään alieneihin, lolz!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu