helluntailaisuus

Oon ollut yli10vuotta helluntailainen, mutta nyt oon liittynymässä vapaakirkkoon, koska oon niin niin tosi pettynyt ko.lahkoon.
Mun uusi seurakunta on ihan edellisen vastakohta. Tässä uudessa kaikki jäsenet muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta on eläkemummoja ja -vaareja. Ei enää puhettakaan "menestysteologiasta", harvat uskoo ihmeisiin eikä ketään huvita enää puhua kielilläkään.
Maallisesti ajateltuna vapaakirkossa ei ole mitään, ei yhtään mitään. On enää vaan kaipaavia lauluja taivaasta ja Jeesuksen armosta.
Meillä ei lauleta tekopirteitä ylistyslauluja eikä kukaan ole enää ylitse muiden. Ei enää "riehuvia evankelistoja", joista tällä palstallakin on nyt ollut juttua.
Juhlat on juhlittu. Seuraavat ovat hautajaiset. Luultavasti omat.
Silti tunnelma ei ole synkkä, vaan "varovainen". Nyt ymmärrän sanonnan:"jos elämässä ei muuta opi niin hiljaa kulkemaan."
Niiden mummojen ja vaarien seurassa oon oppinut saman. Hiljaa kun mennään eteenpäin niin yksikään helmi ei jää löytymättä.
Suurin helmi on ihmeellinen Pyhä Henki. Siksi olen onnellinen.
Joka kerta kun kokoukseen menen mietin miten jaksan istua kaksi tuntia kun joku entinen poika tai tyttö pitää puhetta ja niitä virsiä...mutta aina tulen sieltä täynnä ihmeellistä ja suurta rauhaa ja iloa.
Ennen, siis helluntaikokouksista tullessa, kaikki ihmis-suhdekuviot olivat kaikilla meillä päällimäisenä mielessä, mutta enää ei.
Olen todellakin, seurakuntaa vaihtamalla, löytänyt Jumalan.

9

452

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pieni!

      Sinä Sari olet jo pitkään kipuillut täällä huumeiden käyttösi ja seurakuntasi kanssa. Sinä olet tuuliviiri ja tahdoton ihminen joka on helppo ylipuhua mihin tahansa. Mene nyt Vapaakirkkoon, niin jo parin kuukauden päästä taas valitat täällä huumeiden käyttöäsi ja huonoa seurakuntaa.

      • ihan rehellisesti sanottuna, vaikka monet sitä on epäillytkin-silloin vielä kun kuuluin helluntaiseurakuntaan.
        Semmosia ne helluntailaiset on.
        Mä oon käynyt vapaaseurakunnassa jo puoli vuotta. Ensi tiistaina on naisten piiri.
        Hauskaa että mun juttuja muistellaan täällä vieläkin(ainakin jotain muistat). Oon huomannut että Eroe on nyt täällä(nyt kun itse kirjoittelen harvemmin)joka on tavallaan vienyt mun paikan.


      • kääntää selkänsä

        olette te helluntailahkolaiset todella rakastavia ihmisiä; rasisteja, lastenhakkaajia, homofoobikkoja... aijai, että oikein sydän lämpiää ku lukee näitä juttuja!


      • mitäs omituista?

        Olipas törkeää! ...Ei ollut uskovaisen terveiset toiselle uskovaiselle, mutta eihän tässä paikassa voi tietää kuka siellä kirjoittelee...!


    • issakki

      eipä noiden välillä ole muuta eroa kuin koko.

      • Kyllä sielläkin yksi varmasti yli kahdeksankymppinen rukoilee vielä ihmisten sairauksien puolesta ja saa niistä yliluonnollista tietoa("profetoi")eli juuri sellasta ylimääräistä mistä helluntaikirkossa kärsin.
        Muuten tää on ihan erilainen.
        Tarkoitit kuitenkin varmaan opillisesti.
        Opillisestihan ne on aika paljon samanlaisia.
        En tiedä kummassa on enemmän väkeä, veikkaisin helluntailaisten.


      • SSRI
        auroraboreallis kirjoitti:

        Kyllä sielläkin yksi varmasti yli kahdeksankymppinen rukoilee vielä ihmisten sairauksien puolesta ja saa niistä yliluonnollista tietoa("profetoi")eli juuri sellasta ylimääräistä mistä helluntaikirkossa kärsin.
        Muuten tää on ihan erilainen.
        Tarkoitit kuitenkin varmaan opillisesti.
        Opillisestihan ne on aika paljon samanlaisia.
        En tiedä kummassa on enemmän väkeä, veikkaisin helluntailaisten.

        Älä pahoita mieltäsi joistain kirjoituksista tuossa. Minä olen ainakin onnellinen ja iloinen puolestasi, että olet löytänyt hyvän olon itsellesi. Harkintaan tuo seurakunta-asia menee varmaan vielä itseltänikin, osin lauantai-illan tapahtumien takia. Mutta siitä enemmän toisaalla.

        Kiva muuten että haluat edelleen tänne palstalle kirjoittaa!!


      • SSRI kirjoitti:

        Älä pahoita mieltäsi joistain kirjoituksista tuossa. Minä olen ainakin onnellinen ja iloinen puolestasi, että olet löytänyt hyvän olon itsellesi. Harkintaan tuo seurakunta-asia menee varmaan vielä itseltänikin, osin lauantai-illan tapahtumien takia. Mutta siitä enemmän toisaalla.

        Kiva muuten että haluat edelleen tänne palstalle kirjoittaa!!

        ok.


    • olen helluntailainen

      Mikäs siinä jos olet kokenut sen niin, löytyyhän se Jumala sieltäkin, ei se ole paikasta kiinni. Jumala ei asu ihmiskäsin valmistetuissa temppeleissä. Minä vaihdoin itse kirkosta helluntailaiseksi monta vuotta sitten. Olet löytänyt sen sinulle hyvän ratkaisun. Usko on tärkeintä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      209
      1591
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      182
      811
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      51
      760
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      56
      755
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      36
      714
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      388
      689
    7. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      542
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      531
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      526
    10. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      525
    Aihe