Onkos kellää kokemuksia tuosta 25eur räikkävääntimestä? Kävin ostamassa sellaisen eikä se aluvanteita kiristäessä naksahda edes 30 Nm asennossa. Vartta tossa on 455 mm, joten aikas pienellä voimalla pitäis jo antaa periksi... Enkö osaa käyttää vain onko tämä paskana?
Bilteman momenttiavaimesta
Henkka
125471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
... siinä varmaan tuli ohjeet mukana?
Itselläni on toimiva momenttiavain (ei bilteman). Ensin löysätään päästä, sitten valitaan haluttu momentti ja kiristetään sieltä päästä. Itse kokeilen vaikka ruuvipenkkiin kiinnitettyyn mutteriin. Aluvanteiden momentit on sen verran pieniä, ettei tuollaisella varrella tarvitse kuin kevyesti kääntää. Älä missään tapauksessa hartiavoimin koita... (Paitsi jos olet tuulennussima vinkuheinä :)
se malli, missä se neliö painetaan eri puolelle avatessa, niin KÄYTITKÖ oikeaan suuntaan? Naksahtaa VAIN toiseen!
on malli ja siinä on suunnan vaihtaja eikä neliötä paineta puolelta toiselle.
pari kappaletta noita bilteman momenttiavaimia itselläni ja ihmettelin kans ensialkuun, kun ei mitään naksahdusta kuulunut.
Sepä ei naksahdakaan vaan kun momentti on tullut vastaan niin sen jälkeen tuntuu pieni tyhjä liike varressa.
Kannnattaa ensin harjoitella vaikka johonkin vaarattomaan kohteeseen.
Ettekö te uusavuttomat tosiaankaan osaa vaihtaa renkaita ilman monenttiavainta ? Ei ole sellaista tarvinnut vielä tähän ikään mennessä, ja aina on sattunut kireys kohdalleen ihan ilman kaiken maailman momentteja.
mulla on sama väännin ja sillä olen onnistuneesti muutaman moottorin kasannut. se kyllä naksahtaa ihan selkeästi. kokeile johonkin toiseen pulttiin eri Nm asetuksilla ja jos ei futaa vie takaisin.
Miten voit olla varma että kireys on kohdallaan? Yleensä pultit väännetään liian kireälle ilman momenttiavainta. Seurauksena on pultteja avattaessa kiroilua. Ainakin jos avaajana on kukkakeppi ja kiristäjänä on ollut vahvempi yksilö.
... pitää olla vielä tarkempana. Vahva mies kun muokkaa helposti aluvanteen uusiksi voimalla vääntäessään... Siksipä alujen kanssa suositellaankin momenttiavaimen käyttöä. Saa sitä peltivanteidenkin kanssa käytellä, niin ei tule edellisen kirjoittajan mainitsemia ongelmia. Renkaat pysyvät tukevasti kiinni yllättävän pienellä kiristämisellä.
Liikkeet näyttävät kiristävän usein alutkin pulttikoneella... Mikä tietysti hieman ihmetyttää. Mutta tuntuvat hekin jättävän sen viimeisen jytkytyksen pois alujen kohdalla. Peltivanteen kanssa annetaan koneen hakata pidempään.
Valuvanteiden kohdalla liiallinen kiristys, varsinkin epätasainen, aiheuttaa vaarallisia jännityksiä sanoisinko elintärkeille alueille.
Palstalla liikkuvat asiantuntijat eivät näytä tuntevan "peltivanteen" rakennetta ja toimintatapaa: Momentti on niissä jopa tärkeämpi kuin valuvanteissa, peltivanne toimii nimittäin jousialuslevyn tavoin ja liiallinen kiristys pilaa tämän toiminnon, kuten useimmista peltivanteista voi nähdä.
Rengasliikkeiden tulisi käyttää asianmukaisia momenttihylsyjä, mutta mutta...
Toki olen nähnyt eräässä Euromasterin toimipisteessä paikan vetäjän suorittavan kiristyksen momenttiavaimella. Henkilökuntahan useimmiten on ruuhka-aikoina tilapäistä ja työn laatu mitä sattuu.
Mun avaimessa, ei bilteman, on monta eri asteikkoa, siis eri yksiköille. Lue se manuska ja yritä uudestaa, tarkista tosiaan että on oikea asteikko, eikä mikään esim. jenkkiläinen.
Sen vetovoiman pitäisi olla avaimen päästä n. 6,6 kiloa, eli aika vähän, helppo tarkistaa jos löytyy vaikka vanha kalapuntari, siis sellainen vieterihärveli tai vastaava.
Itselläni oli samassa tuotteessa sama ongelma - ei naksahtanut. Soitto Biltemalle, tuote pakettiin ja asiakaspalautuksena takuukäsittelyä varten. Uusi ja toimiva avain tuli tilalle, ja hyvin on toiminut.