Alumiini-

levystä

Ostimme uuden Hobbyn ja ohjekirjakansiossa oli mukana alumiinilevy. Kooltaan jotain 15 x 25 cm.
Onko tietoa mihin tuota levyä käytetään? Ohjekirjoissa ei lue mitään tuosta levystä.

16

1730

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myyjäliike

      mikä levy on kyseessä? Kannattaisiko kysyä sieltä? Tietysti jos ostitte sen "harmaalta alueelta" niin on todennäköistä ettei tiedä!

      • vaunun

        carawallista ja siellä myyjä sanoi suoraan, ettei tiedä vaunuista oikeastaan yhtään mitään. Eikä tiennyt mihin ko.levy kuuluu.

        Itse mietin, että vois olla jääkaappiin kuuluva suoja talveks, mutta mihin se laitetaan??? Ei se ainakaan sovi ulkona olevaan ritilään mitenkään.


    • ???????????????

      jääkaapin talvisuoja ulkoseinällä?

      • Hobbyilija

        ne on muoviset


    • lieden ympristöön

      siihen ainakin aiemmin oli irrallinen alumiiniläpyskä lämpösuojaksi

      • kokeilla

        lieden lähettyville, kunhan vaan pääsen vaunulle asti.
        En kyllä yhtäkkiä keksi miten se siihenkään sopisi, mutta katsotaan...


    • ... ja mukana tuli myös tuo mainitsemasi levy.

      Mukana oli myös toinen alumiinilevy, joka oli hiukan suurempi ja taitettu L- muotoon. Ohjeesta löytyi myös sille paikka lieden sivulla olevaa seinää suojaamaan. Tarratkin oli mukana.

      Mutta tuolle toiselle levylle ei ole vielä paikkaa löytnyt. Saattaa tietenkin olla, kuuluu johonkin toisen malliseen Hobbyyn. Meillä 400SF.

      • vaunu

        on 650 ja vm.-08.


    • Kra

      Jolla suojataan kaasulieden vieressä olevia ei-metallisia pintoja liialta lämmöltä. Joissain vaunuissa ne on asennettu kiinteästi kyseisiin pintoihin ja joissain taas käytetään irrallisia metallisia suojalevyjä. Joku malli on sellainen kahdesta al-levystä tehty saranoitu malli, joka menee näppärästi sinne lieden kulmaukseen.

      • Kiitos neuvosta! Minulla on juuri sellainen kahdesta alumiinilevystä tehty saranoitu malli. Kun en parempaa käyttöä sille keksinyt, nyt se estää tavaratilassa saappaiden kaatumisen lämmityslaitetta vasten. Eli tavaratilan ja lämppärin välissä on varmaankin korvausilman ottoaukko, josta alumiinilevy riittää peittämään alaosan.


    • Tarkoitettu

      Vesihanan suojaksi.

      • Täytyykin

        perjantaina testata, kun mennään vaunulle.


      • kyllä

        hyvin istunut siihen hanan viereenkään.


    • qweas

      Mietin itsekin tuollaisen irtonaisen alumiinilevyn merkitystä. Levyssä oli L-kulma yhdellä sivulla ja peltiä säilytyspaikka oli lieden päällä, lasisen suojakannen alla.

      Pellistä saa laskutason kuumalla kattilalle yms. lieden ja pesualtaan väliin. Käännetty taite laminaatipöytää vasten ja suora laita rst-tasolle.

      • alk.per.

        kokeilla tuotakin seuraavalla kerralla, kun menen vaunuilemaan.
        Kiitos kaikille vastauksista ja lisää vastauksia odottelen, jos joku on levylle muutakin käyttöä keksinyt!


    • Hobby

      Myyjältä kannattaa kysyä,koska hänhän on myynyt sinulle tuotteen:)
      Minä tiedän,koska joudun päivittäin touhuamaan kyseisten vaunujen kanssa.
      Myyjän vastaus ei saa olla minä en tiedä,vaan tiukkana vaatimaan tietoa.
      Vinkkinä annan kohteeksi keittiön.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe