Luomiskertomuksen mukaan Jumala loi Aadamin kuvakseen mutta sitten tiedämme kuinka kävi...
No, Jeesuksen uskotaan olleen/olevan tosi (todellinen) Jumala ja tosi (todellinen) ihminen - toinen Aadam.
Kuinka nyt sitten on? Loiko Jeesuksen jumalallinen puoli Jeesuksen ihmispuolen (omaksi kuvakseen)? Ts. Loiko Jeesus itse itsensä?
Jeesus - tosi Jumala ja tosi ihminen
5
228
Vastaukset 5
* Koska Jumala on kolmiyhteinen, Isä Poika ja Pyhä Henki =YKSI Jumala, ja Jumala loi sekä Aadamin, että siitti Jeesusken.
* Jumalahan on iänkaiken ollut aina kolminainen, vaikka Jeesus oli maanpäällä, niin ei Jumala ollut silloin sen aikaa "kaksinainen?
* Tämä kolminaisuus ei ole milloinkaan eronnut yhteydestään, ei sekunniksikaan, silloinkin, Jeesus oli ristillä, oli Jumalan kolminaisuus täytdellinen. Ei ollut niin, että kaksinaisuus olisi taivaasta katsellut kolmanen kärsimystä!
* Jeesuksen ruumillistuma ja Ihmisyys on yksi osa Jeesuksen persoonallisuutta, Hän on tosi Jumala ja täydellinen Ihminen, mutta kolminaisuudessa Hän on Jumala kolmiyhteinen.- to....
koko kolminaisuudeltaan Jumala vaan osaksi ihminen, mutta roomalaiset tappoivat koko kolminaisuuden josta osa kuitenkin kuollessaan huusi itseään avuksi. Jumala loi Adamin mutta siitti osan itseään,Jeesuksen. Miksi et ruvennut teologiksi?
- anti-kristitty
... mutta ei raamatullista.
Yksinkertaisin ja paras selitys sille, miksi raamatussa ei missään kohdassa mainita kolminaisuutta, on se, että raamatun kirjoittajat eivät, niinkuin kirkkohistorian tutkimus on osoittanut, tienneet mitään tuosta koko ajatuksesta.
Raamatussa ei ole ainuttakaan tekstiä, jonka selittäminen vaatii uskoa kolminaisuuteen. Toisaalta raamatussa on paljonkin sellaisia tekstejä, jotka eivät sovi yhteen kolminaisuusopin kanssa. - Jumalani, Jumalani
Matteuksen evankeliumi:
27:46 Ja yhdeksännen hetken vaiheilla Jeesus huusi suurella äänellä sanoen: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?
- anti-kristitty
Helpointa on, kun yksinkertaisesti luopuu tuosta kirjoitusten vastaisesta uskosta Jeesuksen jumaluuteen. Silloin juuri ei tarvitse ottaa kantaa tuollaisiin absurdeihin ja ristiriitaisiin sanaleikkeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3793017
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822413- 361882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2821649- 541169
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa276972Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248816- 71785
- 47664
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46591