Olen kuullut että ainoastaan adventistit osaaavat kehujensa mukaan viettää sapattia oikein mutta eivät juutalaiset ja ei yksikään muu kristitty.
Ainoastaan adventisteilla on sapattisinetti mutta ei juutalaisilla.
Ainoastaan adventisteilla on sapattisinetti mutta ei juutalaisilla.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kenelle adventistille maksetaan palkkaa kuusipäiväisestä työviikosta?
(3. Mooseksen kirja 23,3)
Kuusi päivää tehtäköön työtä, mutta seitsemäntenä päivänä on sapatti, levon päivä, pyhä kokous; silloin älkää yhtäkään askaretta toimittako, se on Herran sapatti, missä asuttekin.
oikein viettävätkin. Sen kuinka sitä oikein vietetään, he ovat itse määritelleet. Juutalaisen tavan mukaan he eivät sitä vietä, koska eivät käy edes synagoogassa ja kristillisen tavan mukaan he eivät sitä vietä koska viettävät sitä eri päivänäkin kuin kristityt.
Heillä juuri on ainoa oikea sapativiettotapa joka poikkeaa sekä väärästä juutalaisesta sapatinvietosta että väärästä kristillisestä sapatin eli lepopäivän vietosta.