Vasabladet kirjoittaa kirkosta eroamisesta. Joku toista kotimaista osaava saa jutusta varmaan jotain irti.
http://www.vasabladet.fi/story.aspx?storyID=30194
http://www.vasabladet.fi/story.aspx?storyID=30194
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osaisiko joku tiivistää mitä tuossa sanotaan?
Ja, hyh-hyh kun muuten ällöttää tuollainen käsite kuin "toinen kotimainen"...
Miten olisi "vähemmän kotimainen"?
En liten stund...
Pikaisesti luettuna:
Tähän mennessä on yli 30000 suomalaista eronnut kirkosta. Treen Vapaa-ajattelijat, joka ylläpitää Web-sivustoa eroakirkosta.fi, odottaa 45000 suomalaisen eroavan ennen tämän vuoden loppua. Se on 20 % enemmän kuin viime vuonna.
Useat ruotsalaiset seurakunnat myös menettää jäseniä. Eroajat ovat lähinnä netissä itse eroavia.
Sitten jotain juttua nuorten eroamisista, että nuoret eivät olisi aina tietoisia sen seurauksista tai jotain sellaista. Kai siinä haikaillaan, miten tavoittaa nuoret seurakunnan yhteyteen.
Pohjanmaalla monissa pienissä seurakunnissa on selvää, että ollaan vakaasti kirkon jäseniä kuin suuremmissa seurakunnissa, joissa erotaan kirkosta helpommin. Jutussa myös viitataan muuttoliikkeen vaikutuksiin.
Kuten kirjoituksessa sanotaan, rippikouluun asti menee hyvin kirkon kannalta. Kyse on tietenkin koulujen pakkokirkoista, uskonnonopetuksesta ja seurakunnan nuoretkin pysyyvät hyvänpäivän tuttuina. Kun yhteiskunnan maksama yhteys kirkkoon katkeaa, kirkko menettää hyvin nopeasti otteensa nuorista. Tämän vuoksi minusta vapaa-ajattelijoiden pitäisi huolehtia siitä, että kunnissa laitettaiisiin kirkkoon kuulumattomat ET-opetukseen ellei huoltaja toisin halua.
Etelä-Pohjanmaalla on korttiläisiä,Pohjois-Pohjanmaalla lestadiolaisia.Siellä on liki mahdoton erota kirkosta, koko yhteiskunta on niin läpeensä lahkolaistunut.Lapuanjokivarressa on Raamatun kylä, USA:ssa on "Raamattuvyöhyke". Tämä kertonee, mistä on kysymys. - Ruotsinkielisistä seurakunnista en tiedä, taitavat siellä olla vanhoisia toisin kuin Hesassa.
Myös Uudenmaan ruotsinkieliset seurakunnat ovat tunnettuja vanhoillisuudestaan suomenkielisiin seurakuntin nähden:
http://henrik.perret.nu/
Näen tulevaisuudenkuvan, jossa Suomessa kuuluu valtionkirkkoon enää pari prosenttia väestöstä, ja enemmistö kirkkoon kuuluvista puhuu ruotsia.