Älkäämme unohtako

Stalinin käskystä ja Hitlerin luvalla Puna-armeija hyökkäsi talvisodassa Suomen kimppuun. Tappoi tuhansia sotilaita ja siviileja ja ryösti Karjalan.

NL:n seuraaja Venäjä väittää että Suomi aloitti. Niin kauan kun meillä on tällainen rikollisvaltio naapurina, emme saa unohtaa sen rikoksia.

Venäjän tulisi tunnustaa rikoksensa ja jotenkin hyvittää tekonsa. En vaadi Karjalan palauttamista. Kaikissa virallisissa yhteistilaisuuksissa suomalaisten tulisi aloittaa puhe sanoin: Muuten olemme sitä mieltä että NL aloitti talvisodan.
26739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

aina tavatessamme muistuttaisin sinua sinun yksinkertaisuudestasi ja vaatisin aina tavatessamme sinua kertomaan kuinka valtavan tyhmä ja typerä ihminen sinä olet.

Äänestä
  • Jos minä olisin kaikkien tietämä murhamies eikä minua olisi tuomittu niin täysi oikeushan sinulla olisi huomautella kohdatessasi minut.

    Vaimonikin on haukkunut minua tyhmäksi, tietysti sinäkin voisit sen tehdä. Mutta, tietääkseni tyhmyys ei ole lain mukaan rikos.

    Äänestä

Gato vanhempi lopetti aina puheensa kuuluisaan toteamukseen: "muuten olen sitä mieltä, että Karthago on tuhottava".

Me olemme pieni Suomi, emme suurvalta, jolla olisi puhuvaltaa näin merkittävissä kysymyksissä!

Äänestä

korkojen kanssa vääryydet.Puun pitäisi kulkea likkaasti ja ilman mitään kommervenkkejä Suomeen.Suomi saisi hakata Karjalan metsiä niin paljon kuin haluaa.Saksa maksoi Suomelle jatkosodassa Aseina ja ruokaviljana talvisodan tappiot.Ilman Saksaa emme olisi kestäneet jatkosodassa.

Äänestä

Jos me suomalaiset unohdamme naapurin tekemät rikokset, silloinhan me annamme selvän viestin: Venäjä saa ottaa aivan vapaasti loputkin Suomesta! Mielestäni jokainen suomalainen joka ei vaadi/toivo tunnustusta ja jonkunlaista sovitusta, on isänmaan petturi.

En vaadi kostoa, mutta henkisellä tasolla edes tunnustusta. Onko Venäjässä miestä moiseen rehellisyyteen?

Äänestä
  • varusmiesaikaista sotilasarvoa.

    Äänestä

  • kysyä kirjoitti:

    varusmiesaikaista sotilasarvoa.

    Varusmiesaikana olin vänrikki ja nyt olen eversti evp.

    Äänestä

  • jota vastaan sodimme ei ole nykyvenäjä. Sodimme tsaarien Venäjää ja Neuvostoliittoa vastaan, mutta olisko jo aika hyväksyä, että naapurinamme on yhä suurvalta nimeltä Venäjä ja me olemme yhäkin pieni Suomi eli yhäkään ei kannata isotella ja hakata päätä Karjalan mäntyyn!

    Eikö historia opeta mitään, vai lähdetkö rintamalle suuntana Venäjä!

    Äänestä

  • kysyä kirjoitti:

    Varusmiesaikana olin vänrikki ja nyt olen eversti evp.

    RUK:n Kurssinumero
    Kadettikurssin numero.
    SKK:n numero.
    Palaillaan noiden jälkeen asioihin.

    Äänestä

  • se Venäjä, kirjoitti:

    jota vastaan sodimme ei ole nykyvenäjä. Sodimme tsaarien Venäjää ja Neuvostoliittoa vastaan, mutta olisko jo aika hyväksyä, että naapurinamme on yhä suurvalta nimeltä Venäjä ja me olemme yhäkin pieni Suomi eli yhäkään ei kannata isotella ja hakata päätä Karjalan mäntyyn!

    Eikö historia opeta mitään, vai lähdetkö rintamalle suuntana Venäjä!

    Olen puhunut sivistyneestä käyttäytymismallista. En ole puhunut mistään uhkailuista tai voimankäytöstä. Toivoin ainoastaan sivistyneen valtion vastuuta edeltäjiensä teoista. Onhan Saksakin tunnustanut syntejään.

    Samaistuuko nyky-Venäjä niin kommunistiseen Neuvostoliittoon että ei voi sanoa että anteeksi, edellinen johtajamme Stalin teki pahasti.

    Mielestäni esittämälläni tavalla voitaisiin palata ystävällisiin naapuruussuhteisiin tyylillä: "Olemmehan molemmat töppäilleet, mutta ne ajat ovat nyt ohi. Jatketaan sovussa."

    Jos Venäjä ei edes tunnusta rikoksiaan, meidän suomalaisten tulee muistaa se vuosisadasta toiseen! Naapurina on roistovaltio, varokaamme.

    Äänestä

  • kysyä kirjoitti:

    Varusmiesaikana olin vänrikki ja nyt olen eversti evp.

    Et olisi ollut varusmiesaikana vänrikki, vaan upseerikokelas. Ja kirjoituksesta huomaa että et ole käynyt minkään sortin opistoja, en usko että edes lukiota.

    Äänestä

  • perusasioista. kirjoitti:

    RUK:n Kurssinumero
    Kadettikurssin numero.
    SKK:n numero.
    Palaillaan noiden jälkeen asioihin.

    Mitä mieltä olet muuten itse aloituksesta?

    Äänestä

Vaikka Hitler ja Stalin ovat kuolleet, niin silti heidän perijävaltakunnat ovat jotenkin vastuullisia. Saksa on tunnustanut rikoksensa, siihen suhtaudutaan mm. keski-Euroopassa jo siedettävästi. Mutta Venäjä ei ole edes tunnustanut rikoksiaan, saati pyydellyt anteeksi. (Eihän paljoa maksaisi jos Putin sanoisi että anteeksi suomalaiset että puna-armeija hyökkäsi Suomeen. Sorry!

Äänestä
  • Suomen valtio pyytää anteeksi Saamelaisilta sitä , että he riistivät Senaatintorilla olevat poro ja jäkälämaat vahvemman oikeudella. Milloin se anteeksipyyntö tulee??????

    Äänestä

  • Milloin kirjoitti:

    Suomen valtio pyytää anteeksi Saamelaisilta sitä , että he riistivät Senaatintorilla olevat poro ja jäkälämaat vahvemman oikeudella. Milloin se anteeksipyyntö tulee??????

    Suomen valtion tulee heti palauttaa ryöstämänsä alueet saamelaisille. Heti kun yksikin saamelainen tulee osoittamaan tonttien pyykit ja lainhuudatuspaperit Senaatintorin tienoilta tai mistä tahansa muualta Suomen alueilta.

    Niin, ja anteeksipyyntö heti ensiksi esitettävä karkotetuille ja heidän lapsilleen.

    Äänestä

Neuvostoliitto myönsi että he aloittivat.

Historiassa ei ole oikeaa tai väärää. On vain faktat ja niistä voimme oppia sen kuinka vältetään johonkin tilanteeseen joutumasta.

Äänestä

Kerrankin täyttä asiaa. Ei minkäänlaista uhoilua Venäjän suuntaa. Jotta naapuristamme tulisi viimeinkin hyvä naapuri, sen pitäisi edes tunnustaa rikoksensa jotka se on tehnyt pienelle ja heikolle naapurilleen.

Jos olemme 30-luvulla soittaneet suuta, se ei riitä perusteluksi talvisodan aloittamiseen.

Motto: Länsimaisen oikeuden mukaan vaimoa ei saa tappaa eikä edes lyödä vaikka kuinka soittaisi suutaan.

Äänestä

Heti Neuvostoliiton hajottua Jeltsin myönsi, että Stalin aloitti talvisodan ja ryösti Suomelta alueet "rikollisesti", hän jopa käytti tuota sanaa. Suomen tasavallan presidentin kannanotto asiaan oli, että "ei muistella menneitä". Asia on siis loppuun käsitelty!

Äänestä
  • Venäjän nykyinen presidentti on sanonut että nl-venäjä ei ole aloittanut yhtään sotaa. Siis Suomi aloitti talvisodan!

    Asia ei ole loppuunkäsitelty. Älkäämme ikinä unohtako nl/venäjän rikosta.

    Äänestä

  • puheet kirjoitti:

    Venäjän nykyinen presidentti on sanonut että nl-venäjä ei ole aloittanut yhtään sotaa. Siis Suomi aloitti talvisodan!

    Asia ei ole loppuunkäsitelty. Älkäämme ikinä unohtako nl/venäjän rikosta.

    ... onko sinulla linkkiä tuohon Medvedevin lausumaan?

    Äänestä


  • sivusta-auttaja kirjoitti:

    " Venäjä ja sen edeltäjä Neuvostoliitto eivät ole milloinkaan aloittaneet sotatoimia muita maita vastaan, väitti presidentti Dmitri Medvedev eilen."

    http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1572655

    Menihän se Halonenkin höpöttämään, että Suomi sopi erillissotaa. Suotakoon nyt Dmitrillekin pieni kämmi :D

    Äänestä

Talvisodan aloitus laukaukset ammuttiin jo Aunuksen retkikunnan toimesta vaikka lahtari satusedät muuta väittää.

Äänestä
  • Retkikunnat ovat surullinen luku maidemme historiassa. Ne ovat häpeäksi Suomelle.

    Mutta mutta, jos meidän poika kivittää naapurin kissaa, oikeuttaako se kostamaan tappamalla ihmisiä? Koston tulee olla suhteessa tekoon.

    Sopiva kosto olisi ollut esim. sellainen, että puna-armeijan kosto-osasto olisi mennyt Sortavalaan ja ryöstänyt pankin. Meno- ja tulomatkalla olisivat ampuneet kaikkea liikkuvaa.

    Äänestä

Onko siellä joku pörrykkä-pössykkä
jättänyt maksamatta?
Tiliotteeseen saa aina maininnan,
jos on suorituksia.

Lähetyssaarnaaja-asentoa älkää havitelko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikosta! kirjoitti:

Stalinin käskystä ja Hitlerin luvalla Puna-armeija hyökkäsi talvisodassa Suomen kimppuun. Tappoi tuhansia sotilaita ja siviileja ja ryösti Karjalan.

NL:n seuraaja Venäjä väittää että Suomi aloitti. Niin kauan kun meillä on tällainen rikollisvaltio naapurina, emme saa unohtaa sen rikoksia.

Venäjän tulisi tunnustaa rikoksensa ja jotenkin hyvittää tekonsa. En vaadi Karjalan palauttamista. Kaikissa virallisissa yhteistilaisuuksissa suomalaisten tulisi aloittaa puhe sanoin: Muuten olemme sitä mieltä että NL aloitti talvisodan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu