Ihmiset kauhistelevat jos jätevettä pääsee joitakin kymmeniä kuutiometrejä jokiveteen, mutta pääseehän sinne jatkuvasti tonneittain muitakin ravinteita. Olisiko Vantaanjoesta tapettava kaikki kalat joita lienee satoja tonneja. Sinne nekin paskovat, meidän jomaveteemme, ilkeämieliset kalat. Samoin tekevät muutkin eläimet. Kalat ovat niin perustyhmiä eläimiä, että eivät ymmärrä tulla maalle kuolemaankaan, vaan jättätyvät silkaa ilkeyttään veteen kuolemaan ja näin pilaamaan juomavettämme. Päijänteestäkin olisi varmaan pyydystettävä kalat pois, että ihmiset saisivat puhtaampaa juomavettä. Lainaan tuolta aiemmin kirjoitetun viestin luvatta, kun näyttää olevan samankaltaista asiaa: Jos paskaa pumpataan
Kirjoittanut: putkistoon 1.11.2008 klo 06.52
tai sitä joutuu jokeen, on tilanne kokonaan toiselainen. Matkaa H:kiin taitaa olla noin 100km jonka jälkeen vesi pudistetaan. Päijänteeseenkin kuolee päivittäin, satoja kiloja eläimiä ja sinne ne jäävät. Ovat jääneet jo tuhansia vuosia. Saimaalla liikkui 50v sitten paljon laivoja ja kaikki ulosteteet menivät järveen. Järvi oli yhtä puhdas, tai puhtaampi kuin tänään. Ihmisissä tosin oli lapamatoja enemmin, koska söivät liiaksi raakaa kalaa. Ulosteitten välitysellä mato leviää.
Kirjoittanut: putkistoon 1.11.2008 klo 06.52
tai sitä joutuu jokeen, on tilanne kokonaan toiselainen. Matkaa H:kiin taitaa olla noin 100km jonka jälkeen vesi pudistetaan. Päijänteeseenkin kuolee päivittäin, satoja kiloja eläimiä ja sinne ne jäävät. Ovat jääneet jo tuhansia vuosia. Saimaalla liikkui 50v sitten paljon laivoja ja kaikki ulosteteet menivät järveen. Järvi oli yhtä puhdas, tai puhtaampi kuin tänään. Ihmisissä tosin oli lapamatoja enemmin, koska söivät liiaksi raakaa kalaa. Ulosteitten välitysellä mato leviää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihmispaska lienee yhtä myrkyllinen tuotos kuin vaikkapa arsenikki ja sitä nauttinut sairastuu pahoin aina ja poikkeuksetta. Sen sijaan kalanpaskaan sairastuneita ei historia tunne.
Jokunen vuosi sitten riihimäki sai luvan tyhjentää ja huuhtoa kaikki paskaaltaansa sellaisenaan vantaaseen. Kävin katsomassa tilannetta paloheinässä ja näky sekä haju olivat aivan järkyttävät. Kalat katosivat silloin kokonaan vantaasta eikä juuri muutakaan elämää joessa ollut.
Vantaa kuitenkin toipui shokistaan ihme kyllä.
Riihimäki laskee toistuvasti sontavesiään jokeen ja tämä tapahtuu aina isompien sateiden aikaan jolloin vesi on korkealla ja virtaus voimakasta. Tästä on tullut jo tapa mutta juuri ketään ei asia tunnu kiinnostavan, kumma juttu.
kuitenkin kun HAVI päästi jotakin pesuainetta jokeen. Silloin pelättiin, että suurin osa kaloista kuolee.(muistatko vuoden?) Paska on vielä vaaratonta myrkkyä Riihimäen muihin myrkkyihin verattuna. Eniten uloste-peräistä jätevettä pääsi jokeen Suutarilan pumppaamosta jokunen vuosi sitten. Silloin Keravanjoki haisi paskalle, mutta juomavettä ei joesta silloin otettu. Vieraspaikkakuntalisille tiedoksi, että Keravanjoki ja Vantaanjoki ovat alajuoksulla samaa jokea.
Ämmät piipittää siitä hygieenisyydestä :
Tapasin 70-luvulla karjun , joka söi omaa paskaansa
everyday ja paljon , mutta elää vieläkin .
On tosin helluntalainen . Minä en !
En muista vuotta mutta tapauksen kyllä.
Sontakuorma keravanjoessa on vielä haitallisempi kuin vantaassa koska sen virtaama ja vesimäärä ovat alhaisemmat kunnes se yhtyy vantaaseen.
Minua ei niinkään tympäse yksittäiset tapaukset mutta tämä riihimäki kun losottaa myötääsä vesiään jokeen eikä asialle tehdä mitään.
Vantaalla on niin vähäinen määrä vesistöjä ja nyt kun porvarinlahtikin annettiin (annetaan) pois, entistä vähemmän niin kannattaisi edes näistä jämistä kantaa huolta.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/10/740066
Oikea ihminen ei kestä paljoa paskaa ahmia !
kolme vuotta sitten. Tietysti voin heitellä rannalta ja pilkkiä, mutta vene on sisäsuomessa. Mihin se "porvarien lahti" on viety ;=) meikäläisillekkö? Ottihan Helsinki Sipooltakin alueita, en tiennyt tuosta mitään jos Vantaaltakin. Toivotaan sitä kaupunkiliitosta kuitenkin. Espoo tusikin lähtee mukaan.
Vantaa luovuttaa mielisuosiolla pienen merikaistaleensa helssingin herroille.
Pikkunaskina käytiin siellä usein metskaamassa mutta viimeksi kun kävin jokunen vuosi sitten oli lahden mereen yhdistävä uoma kasvanut umpeen, alue laitettu pyöräteiksi ja puistoksi. Kuolleita kaloja oli pohja puurona että sikäli alue joutaakin helssingin herrojen uimapaikaksi.
Jos sillä ei ole niin väliä, niin mitäpä niitä likavesiä turhaan puhdistamaankaan, kaikki jätökset sellaisenaan jokiin vaan?
Linnutkin paskovat taivaalta järviin ja jokiin.