Päätös estonian jättämisestä merenpohjaan ja peittäminen tehtiin yllättävän nopeasti. Sen nostaminen ei lienee mikään ongelma, sillä sehän makaa noin 50-70m syvyydessä.
Pitäisikö Estonia nostaa?
Pitäisikö Estonia nostaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Turha nostaa kun merenpohjassa ei ole mitään Estoniaa. Mitään laivaa ei ole hukkunut. Koko homma oli meripelastus operaatio, mikä lavastettiin mediassa oikeesti tapahtuneeksi. Näin se vain on.
http://www.albinoblacksheep.com/flash/youare
Siinäpä hyvä avaus ja asia jota suvaitsee miettiä ja jonka takia kissa kannattaisi nostaa pöydälle.
Nostaminen ei ole ongelma? Alus on 155,4 m pitkä ja 24,2 m leveä, autokapasiteetti 460 autoa, vetoisuus yli 15 tonnia. Oletko koskaan NÄHNYT autolauttaa?
Suoraan sanoen, Estonian nosto olisi ollut niin kallis ja vaikea operaatio, että maksajia ei olisi löytynyt. Viron nuoella valtiolla ei siihen olisi ollut varaa; Ruotsin hallitus ei katsonut pytyvänsä satsaamaan rahaa operaatioon. Suomalaisia kuoli kymmenkunta. Vakiintunut tapa on, että merellä kuolleet siunataan mereen, kuten tässäkin tapauksessa tehtiin.
jäljet.
Olen työskennellyt vuodesta -84 laivalla. Tuolloin aloitin GTS Finnjetillä. Jotain tietoa on laivoista.
Hörhöilijä kirjoitti: "Sen nostaminen ei lienee mikään ongelma, sillä sehän makaa noin 50-70m syvyydessä."
Wikipedia kertoo: "Keulaosa on n.90 metrin syvyydessä, ja peräosa n. 75 metrin syvyydessä syvänteen reunalla."
Tuo on todella hankala syvyys sukeltamiseen ja pitkäaikaiseen työskentelyyn ihmiselle.
http://fi.wikipedia.org/wiki/M/S_Estonia
Keula saa olla vaikka miten syvällä, mutta se syvyyshaitari kertoo sen että laivan "ylinosa" on noin 50 m vedenpinnan alapuolella, ja syvimmällä oleva osa on noin 70 m syvyydessä laiva kun on noin 20m leveä(24m).
Laivan nostoista sinulla ei lienee mitään hajua, sillä ei sielä pidä asua kun vaijerit ja ilmatyynyt asennetaan laivan keulaan, ahteriin ja autokannelle.
luulee että nostaminen on kallista.Laivan peittämiseen meni enemmän rahaa kuin olisi mennyt nostamiseen.Lisäksi sitä vartioidaan 24 h/7vr/ympäri vuoden,eli jo yli 14 vuotta!Voi vitun wikipedia.Työntäkää se wikipedianne ahteriinne.Mä voin mennä sinne wikipediaan ja lisätä sinne "tiedon" että estonia makaakin 40 metrissä niin kuinka syvällä se silloin oikeasti on?Nosto ei ole mikään ongelma.Sen on vaan väitetty olleen koska ei haluttu nostaa.
silloinhan sabotaasi paljastuisi.