Teen uuden aloituksen, koska asia jäi viimeksi kesken ja edellinen ketjuni on toisella sivulla.
Onko Kaanaan häistä kertova ketju tulkittava näin:Häävieraat juopuivat ja Jeesuksen äiti pyysi Jeesusta tekemään lisää viiniä vieraille koska se loppui. Jeesus esteli ensin mutta suostui sitten.
Hän pyysi että hänelle tuotaisiin vettä ja kun Hän sai sitä Hän teki niistä MEHUA.
Erään palstalaisen kirjoitukset viittaavat siihen että tällainen tulkinta on tehtävä.
Yhdeksi perusteluksi hän mainitsi sen, että eivät kaikki häävieraat(mm.opetuslapset)voineet olla humalassa.
Ehkä Jeesus päättikin ilahduttaa niitä vieraita mehulla(oinos)jotka ei humalassa olleet?
Kaanan häistä(jatkoa)
6
300
Vastaukset
- uttijutti
rapulassa ois tarvittu.No ei kertooko raamattu viinin olevan mehua? Siellä on juotu aitoa ehtaa rypäle viiniä, tuhansia vuosia,niin nykyäänkin.
mulle kertoivat tällä palstalla että se on ollut viinirypälemehua eli hepreankielellä oinos. Niin mulle kerrottiin. Eli kait se Raamatusta löytyy.
Aluksi sen on täytynyt olla viiniä, kun ne tulivat humalaan.
Jeesus teki niille tilalle mehua sitten kun viini loppui, että selvänä juhlivillakin olisi hauskaa.
Se kirjoittaja "arvasi"että opetuslapset on olleet koko ajan selvinpäin.
Mua suututtaa kun ei tiedä oliko se noin.
- ällikkä
puristaa vain rypäleet juomaksi niin siinä on mehua.Ihme oli se, että se oli käynyttä alkoholi pitoista viiniä,mitä ei kukaan voi minuuteissa tehdä,kuten mehua.
viinirypäleitä niissä häissä:).
Mutta kun mulle väitettiin että se teki mehua.
"Oinos"on kuulemma mehu hepreaksi, vai millä kielellä se Raamattu ensiksi oli...
Enpä tiiä...onkohan semmonen ihme joskus sattunut, oikeasti...- ällikkä
auroraboreallis kirjoitti:
viinirypäleitä niissä häissä:).
Mutta kun mulle väitettiin että se teki mehua.
"Oinos"on kuulemma mehu hepreaksi, vai millä kielellä se Raamattu ensiksi oli...
Enpä tiiä...onkohan semmonen ihme joskus sattunut, oikeasti...mehua häissä.Juutalaiset kuten muutkin välimeren kansat, ovat juoneet alkoholipitoista viiniä niin kauan kuin historia tuntee.
ällikkä kirjoitti:
mehua häissä.Juutalaiset kuten muutkin välimeren kansat, ovat juoneet alkoholipitoista viiniä niin kauan kuin historia tuntee.
vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895
